şükela:  tümü | bugün
 • son yillarda ortaya cikan stratejik bir kavram. stratejist 2005' de tarti$ilacak olan bu kavram kuresel rekabetin arttigi, ulkelerin birbirleriyle olan ili$kilerin farklila$tigi $u ortamda hicbir$ey eskisi gibi olmiyacak madem normali de yenileyelim yeni normal olsun tadinda bir yakla$im.gibi.

  yeni normalde dunya capindaki iyi kotu tum degi$iklikler sava$lar,iflaslar,felaketler vs. olasi kabul edilip strateji belirlemede birer unsur olarak kabul etmekte.
 • emniyet şeridinin kadınlar için de herhangi bir şerit gibi olması.

  nasıl keyifle, huzurla sürüyorlar görmelisiniz. işe gideni, çocuğunu okula götüreni, 3-4 kişi doluşup gezintiye gideni.

  ama erkeklerin suç/yasak olanı yapmak konusundaki cesareti ile aynı şey degil bu bence. otomobile ve bu aracin nakil disindaki mevzularina ilgisizlik derecesinde ilgili kadınların erkekler emniyet şeridi yol yaptığı için orayı yol sanmasıdır durum.

  birisi normal olmadığını söylemeli ama onlara..
 • dizlerinin üzerine çökmektir, kalkmak için bir çaba sarf etmemektir.

  büyük bir buhran sonrası belki kullanılabilmesi kabul edilebilir sayılacak bu terimi kronik işsizlikte, dengesiz piyasalarda, akıla gelebilecek her göstergede kullanmaya başlarsanız ortada normal falan kalmaz. normal anlamını yitirir.

  türkiye'de çok fazla kullanılmaya başladı ki bu korku veriyor, her türlü rahatsızlığa psikolojik tanısı koymak bir nevi.
 • eski şartların dönüşerek/değişerek yeni bir durum oluşması ve bu durumun uzun süre geçerliliğini koruyacağının kabul edilmesi durumu. ekonomi eğitimim sırasında kendi tezlerimde "normal şartların dönüşmesi" olarak birçok sınav kağıdında yazdığım bir durumdu ancak "yeni normal" olarak adlandırılması çok daha akılda kalıcı ve doğru bir anlatım olmuş. bu yeni normal genel ekonomik durumdan tutun uluslararası ilişkilere kadar birçok konuyu kapsamaktadır. kişisel bir örnekle nasıl anlatılabilir; iyi bir işiniz var ve 10 birim maaş alıp bu gelire göre yaşıyorsunuz ve tüm standartlarınız buna göre. fakat yaptığınız affedilmez bir hata tüm kariyerinizi mahvediyor ve hayatınız boyunca sizi yalnız bırakmayacak olumsuz bir yargı bırakıyor üzerinizde ve artık ancak 2 birim kazanabileceğiniz işler bulabiliyorsunuz. dolayısı ile 2 birimlik gelire göre tüm hayatınız şekilleniyor. sizin için bu yeni gelir ve buna bağlı yeni hayat artık sizin yeni normaliniz oluyor.
 • corona günleri ne zaman bitecek sorusunu azalıp çoğalacak, yeni normal bu olacak şeklindeki ürkünçlü cevabı.
 • corona sonrası yeni normal nasıl olacak acaba ?

  -takip edilme olağan hale gelecek

  -sağlık verileri online raporlanacak

  -iş yapma modelleri artık daha fiziksel mekandan bağımsız olacak

  -çok dışarı çıkılmadığı için giyim kuşam önemsiz hale gelebilir

  -online ortamda sosyalleşmenin yeni yolları çıkacak

  ne bileyim saçmalamış da olabilirim
 • covid-19 sonrası seve seve kabul edilecek olan yeni hayat biçimi.
 • tabiatın insanlığı evrimleştirdiği, yeni yaşam biçimi.

  evrim geçiren lifestyle.

  ben şimdiden yeni normalin endişesini benimsedim. izlediğim film, maç vs. insanların sosyal mesafe kurallarına uymadığına şaşırıyorum.

  hey gidi günler, torunlarımıza, insanların sarılıp elele kolkola gezdiği günleri tarihi bir bilgi gibi anltacağımız günleri de görecekmiydik...

  ayrıca karamsarım, sars-cov-2’nin ne ilacını, ne de aşısını bulabileceğiz. hepsi saçma sapan pr çalışması.

  bununla yaşayacağız işte “yeni normal” ile...
 • televizyonda sanki çok önemli bir şey söylüyormuş gibi "yeni normale alışmalıyız" diyen sığırları gördükçe insanı delirten moda laf.