şükela:  tümü | bugün
  • öğrenilen bir şeyin, öğrendikten sonra daha sık karşımıza çıkmaya başlaması durumu. 35 yaşına kadar hiç duymadığınız bir kavram ya da sözcükle, duyduktan sonra daha sık karşılaşmak. 35 yaşına kadar yani 35 yılda sadece bir kere duymuş olmasına rağmen duyduktan sonraki birkaç ay içinde belki birkaç kere belki de onlarca kez duymaktan bahsediyorum.

bir şeyi öğrendikten sonra o şeyin sürekli değilse bile daha dikkat çekici bir sıklıkla karşınıza çıkması. sanki bu yeni öğrenilen şey yıllardır kendini tutuyormuş da ben kendisini öğrendikten sonra yayılmaya başlamış gibi. belki de şöyle açıklanabilir: o şey hep aynı sıklık ve yoğunlukta ortalarda dolaşıyordu da ben o şeyin bu sıklık ve yoğunluğunu ancak o şeyi öğrendikten sonra farkettim, dikkat ettim. sonuçta hiç bilinmeyen bir şeyin farkına da varılamaz.

edit: bu durum daha önce tanımlanmış: (bkz: baader-meinhof fenomeni)
  • adi baader-meinhof fenomenidir

sebebi yeni bir sey ogrenip cok heyecanlanan insan beyninin farkinda olmadan o yeni ogrendigi seyi tekrar arayip bulmaya calismasidir, ogrendigi seyi dogru ogrendigini onaylama ihtiyaci icinde olmasidir.