şükela:  tümü | bugün
  • öğrencinin kelimenin anlamını daha iyi kavrayabilmesi için yapılan bir uygulamadır. ancak yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi nerdeyse bütün öğrenciler önce "anne ben..." diye başlayan cümlenin içinde bu kelimeyi kullanması ise ayrıca düşündürücüdür.
  • ingilizce öğrenirken çoğu zaman ödev olarak verilen fakat ingilizce-ingilizce sözlüklerdeki örneklerin olduğu gibi aktarılmasıyla hiç bi faydası olmayan gereksiz eylem
  • kişinin, "ne yapsam da yeni öğrendiğim belli olmasa" endişesini içinden atmasına yarayan egzersiz.
    örneğin sarih kelimesi direk, ilk anlamı olarak baktın ki açık demekmiş.
    - hımm bu kızın kıyafeti de çok sarih canım.
    yukarıdaki cümle bodoslama girdi. açık dediysek o açık demedik.
    - yaa huu sen de çok sarih konuşuyorsun. **
    aga bu da olmadı. olumsuz bir şeymiş gibi söyledin -gerçi bu kişiden kişiye değişir- yeni öğrendin ondan olsa gerek. anlamı da tam oturttun mu bilemedim. ayrıca daha karmaşık bir cümlede kullanmalısın ki yeni öğrendiğin belli olmasın.
    konuşman sırasında da ikide bir bu kelimeyi kullanmamalısın o zaman da yeni öğrendiğin belli oluyor. mesela "baba" demeyi öğrenen çocuk bıktırana kadar der onu, aynı hikayeyi yaşatma etrafındakilere.

bazen kitaptan direk ezberlenilerek aralara sıkıştırılan cümleler var onlara girmiyorum başlık uygun değil. özlü sözle karıştırılmasın.

gelelim yeni öğrenildiğini belli etmeyecek cümleye. işte böyle sorunca bilemiyorum, yarışma heyecanı olsa gerek. du bakalım.
    - yazarın kitapta kullandığı dil olayları kafanızda net bir biçimde canlandıracak kadar sarih. dedin ve ortam rahat, hatunlar sana bakıp ne diyor lan bu yakışıklı diyor, ışıklar seni gösteriyor, yola devam bozma, süpersin. *
    ingilizce derslerinde başvurduğun hileye gerek kalmadı artık o nasıldı hatırlatalım;
    i love books.
    i love blue.
    i love music.
    sıkıntılı örneğimize geldik şimdi.
    i love sarih.
  • ilkokul zamanlari. kelime akü. cümle;

"babam bana pazardan akü aldi"

oldu mu? tabiki hayir.
  • futbol yorumcuları çok yapıyor bunu. gerçi onların yaptığı daha çok ''yeni bi kelime buldum kesin kullanmam lazım'' kafası. mesela bi tanesi, dünya kupasının başlamasına yakın nüve kelimesine fena tutulmuştu.
  • günlerden birgün aşırı anadilimiz türkçe'nin dersindeyiz yine. ders türkçe
    herkes bıcır bıcır türkçe konuşuyo ama haftada 5 gün dersi var bunun niye bilmiyom unuturuz diye galiba. bu ders gerçek hayatta ne işimize yarayacak snobluğu yok kimsede
    muhtemelen dahi de'leri ayrı yazmadığımız için yıllar sonra birilerinden çemkirik yicez çünkü

neyse ders türkçe. yeni öğrendiğimiz kelimelerin cümle içinde kullanılması farz.
    farz'ı cümle içinde kullan deseler ben farz gördüm :( den ötesi yok ama

yaşım ilkokul
    diyeceksen ilkokul yaşını nasıl hatırlıyon ben her şeyi hatırlarım

9-10
    bi hikaye okuyoz derste. hikayede geçen alengirli kelimelerin altını çiziyoz. anlamını öğrencez
    alengir yalnız.
    ben alengir gördüm

böyle kutlamalı neşelili bi hikaye. ortalık fener alayına dönmüş bunları anlatıyo
    fener alayı ne demek bilmiyorum. yani fener alayı benim için alengirli 1 kelime
    alengir'i nası biliyom ama offff

fener alayı'nın altını çizdim ki birazdan hep birlikte anlamını öğrenelim. çok heyecanlıyım kalbim atıyo
    heyecansızken de atıyo gerçi

bakınıyorum fener alayı'nı çizen tek mal benim. sınıfta herkes biliyo bunu galiba

ama öğretmenimiz tatlı olduğu için ve elleri güzel
    fener alayı'nı da ekliyo tahtaya

kelimelerimiz bitince sırayla öğrenmeye başlıyoz ben fener alayı'nı beklemekten hiçbirine kulak asamıyom

sonunda sıra geliyo. heyecanımdaki mallığı gören fener alayı kelimelerini benim icat ettiğimi düşünür
    hmm şurayı f yapalım
    r ekle

fener alayı'nı öğrendik. daha doğrusu sadece ben öğrendim çünkü sadece ben bilmiyodum yani tahminim öyle

sonra sol çaprazdan beklenen cümle geliyo daha doğrusu herkesten en çok benim beklediğim cümle;
    -ben fener alayı gördüm.

çocuğun kurduğu cümlenin basitliğini idrakleyemiyorum çünkü hiç fener alayı görmediğim için fener alayı görmek bana aşırı kompleks geliyo

fener alayı'nı öğreneli bugün tam 150 sene olmu ş