şükela:  tümü | bugün
  • alain minc'in imge kitabevinden çıkmış kitabı. adının gerçekten de yeni çağı tanımlayabilecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.

"örgütlü sistemlerin yokluğu, her türlü merkezin kayboluşu, kaygan ve silik dayanışmaların ortaya çıkışı, belirsizlik, rastlantı, bulanıklılık, zengin toplumların mafyalar ve yolsuzluklarla kemirilmesinden rus kargaşasına varıncaya dek, her türlü otoritenin dışında sayılan giderek artan “gri alanlar”ın gelişimi. aklın kurucu ilke olarak, uzun zamandan beri kaybolduğu sanılan ilkel ideolojiler, boş inançlar yararına silinip yok oluşu. kriz, sarsıntı ve spazmların sanki günlük yaşantımızın dekorları gibi geri gelişi."

arka kapağından yapılan alıntıya dinler arasındaki ezeli çatışmaları da eklersek, 11 eylül'den sonra çıkan fırtınanın tanımı da netleşiyor sanki.
  • yalçın küçük'ün 1985 yılındaki bir tezi.

günümüzde aynıyla vakidir.
  • "devlete yurttaş dinini egemen kılmaya çalışıyorlar" diyenlerin padişahlık oynadığı yeni çağımız.
  • ortaçağ'da monarklar halkına eğitim imkanı vermezdi, eğitim maddi gücü olan azınlığın erişebildiği bir nimetti.

2017 türkiye'sinde devlet, çocuklarının %15'inin özel okullarda parasıyla eğitim aldığını övünerek söylüyor ve ekliyor: "bunu daha da teşvik edeceğiz"

http://www.posta.com.tr/…vik-artacak-haberi-1291012

bu arada koç üniversitesi'nin 2017-18 bir yıllık lisans ücreti 63 bin 400 lira, sabancı üniversitesi'nin 49 bin lira, bilkent üniversitesi'nin 33 bin 200 liradır.
  • ulus-devletlerin yeniden güçlenmesi, dinî veya kültürel fundamentalizm ile taçlanacak olan dönem. bunun devamı iki türlü olabilir; birincisi son derece merkezî, yer yer totaliter ve hakikatçi rejimler ve bloklar; ikincisi modernizmin başarısız olması ve yeni bir feodal düzene dönüş. işin komik yanı, komünistler yine babayı alacak.
  • sonrası neo barzotik dönemdir.

(bkz: neo barzotik çağ)
  • bazı fikirler vardır, sadece ortaya çıkışlarıyla bile aklı özgürleştirir.

bu kitap ilan ettiği süreç itibariyle çok önemli bir kitaptır. ortada olup da kimsenin söylemeye cesaret edemediği bir gerçeği söylemiştir. yaşadığımız çağ uzay çağı değildir. milletler cahilleşmektedir. pozitif bilimler bir grup meraklı ve inatçı insan ve onları destekleyen zenginler arasına sıkışmıştır.

yalçın hocanın deyimiyle “bugün zenginlerin evine girmek, ortaçağda kalelere girmekten daha zordur”