şükela:  tümü | bugün
  • 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak modeldir.
    ders sayılarının azaltılması, seçmeli derslerin artırılması, 12. sınıflarda destek programları gibi pek çok değişikliği içeren yenilemedir.
    link
  • baktılar bizimkiler matematiği zaten beceremiyor, zorunluluğu kaldıralım en iyisi demişler. hem zaten hesap yapmayı bilmeyen kişi onların işine de gelir. kandırılması daha kolay olur.
  • afedersiniz ama resmen pic ettiler.
    bakan once diyor ki spor soyle onemli boyle onemli, 11 ve 12lerde beden egitimi yok.secmelilerde de yok.
    madem koymayacaksin oncesinde bu sekilde seyler soyleme.
    matematik secmeli ama din kulturu zorunlu! bu zaten tam saka. zorunlu din kulturu disinda mevcut sistemde secmeli din kulturu dersi vardi ona deginmiyorum bile.
    yabanci dil temel kur 4 ileri kur 8 saat!?
    abidik gubidik bi ton secmeli der koymuslar,janjanli teknolojik isimli falan. sanki o dersleri koyunca cag atladik birden.
    ortamlarda lise egitimimiz cok cagdas dersin kim bilecek hesabi..
    bide fen bilimleri icinde alt dersler var mesela.inceleyenler fark edecek ben direk "oha bu derse fizikci mi kimyaci mi girecek dedim"
    yani kisacasi yine mebden sacma sapan,tamamen reklam kokan bir hamle daha.
    artik idareyle arasi iyi olanlar secmelileri kapar,cunku ogrenciler o secmeli derslerin yarisinin adini bilmiyor.
  • meb tarafından açıklanan görece olarak öğrenciye seçmeli ders sunan sistem. anladığım kadarıyla en büyük olayı bu. eğitim camiası ayağa kalktı, tarih , coğrafya seçmeli olamaz diye. biraz kafa karışıklığı yarattı bu sistem. matematik artık zorunlu değil diyen var ama kısmen doğru olsa tam olarak öyle değil.ben doğru anladıysam 9., 10. ve 11. sınıfta mecbur seçecek. ama sadece temel matematik mi yoksa ileri matematik mi olduğuna karar verecek öğrenci. yani sayısalcı bir öğrenciyse ileri matematik seçecek, sözelciyse temel matematikte ilerliyecek. matematik seçmeli oldu dalgası yanlış anlamadıysam, 12. sınıfta hiç matematik dersi almayabiliyor bir öğrenci, sanırım bununla alakalı. aslında o da mantıklı ulan 9.,10, 11. sınıfta öğretemediğin matematiği son sınıfta mı öğreteceksin bırak madem adam rahat rahat mezun olsun. bence bu sistemin açmazı herkesi lise okutmaya çalışması ve kalite aramaması; sen istersen okuma yazma bilme lise düzeyinde bir şekilde mezun olabiliyorsun neredeyse. biraz abarttım sadece okuma yazma bil diyelim. başarısız olup okulda kalma korkusu olmayan adam eninde sonunda lise diplomasını alacağını bildiği için ne öğretmeni dinliyor ne başarılı olmak için çaba sarfediyor.

en çok merak ettiğim, kitaplar nasıl olacak. diyelim ki 30 kişilik bir sınıfta 30'u da farklı ders seçti. o zaman ders nasıl verilecek, kitap sayısı nasıl belirlenebilecek? yanılmıyorsam gerekirse seçilen ders ile ilgili öğrenci uzaktan eğitim alabilir denmiş ki. okulun içinde bir dersi uzaktan almak çok ilginç bir deneyim olsa gerek.
  • biraz özensiz, plansız hazırlanmış bir program dolduğunu düşünüyorum. nitekim imam hatip ve meslek liseleri ile ilgili bir şey göremedim. bundan bahsedilmemiş. elbette öğrenciye bir dersi dayatmamak, kendi tercihine bırakmak müsbet bir adım ama bu biraz daha ortamı kaosa sürüklüyor. ders sayısını azaltma vaadi tam tersi şekilde işlemiş. çok farklı dersler var. 30 öğrenciden 30'u farklı ders seçtiğinde ne olacak örneğin? biraz daha planlı programlı bir sistem olabilirdi. benim naçizane önerim kamuoyunun önde gelen, eğitimle ilgilileri halkın takdir ettiği abbas güçlü, ilber ortaylı, aziz sancar, emin çapa gibi insanlardan oluşan bir komisyon kurup eğitimde 15-20 yıl genel iskelet olarak hiç değişmeyecek bir sistem kurulmalı. dünyanın en kötü bir sistemi bile olsa bunda ısrarcı olunsa daha iyi bir sonuç elde ederdik. bu tasarım eğitimin çözüm bekleyen genel sorunlarına çözüm üretmemiş. polyannacı bir yaklaşım. bu sistemde öğretmen itibar kazanacak mı? öğretmene sınıf ortasında küfreden öğrenci okuldan atılmıyor. önceliğimiz disiplin yönetmeliği olmalıydı. bir ikinci şey öğrenci tek bir kelime öğrenmeden okuldan mezun olabiliyor. bunu engelleyecek ne sunuyor bu tasarım? bu tasarım gerçekten topluma yararlı ve mutlu bir birey yetiştirmede yeterli olacak mı? özellikle sosyoekonokültürel durumu düşük öğrenciler için bu tasarım hiçbir şey sunmuyor. varoşlarda yaşayan, annesi babası okuma yazma bilmeyen öğrencilere bu tasarım ne kadar dokunabilir? bu ortaöğretim programı gerçekten de 2023 vizyonuyla hazırlanmış ama zihniyet olarak ortaçağda yaşayan insanlar bu programda kaybolurlar. bu program ciddi anlamda köy çocuklarını yarınlara nasıl hazırlayabilir?
  • yabancı dilin bile seçmeli hale geldiği über sistem.
  • öğrencilerin kağıt üzerinde ders seçme hakkı olacak ama, bunun altyapısını nasıl oturtacaklar. görev yaptığım okulun binası eski olduğu için, derslik problemimiz var. öğrenci atölyede meslek dersi görmek yerine kültür dersi görmek istese, sınıf açacak derslik yok.(bu yüzden yılların kimya laboratuvarı, dersliğe dönüştürüldü.) ekstra beden dersi istese, spor yapacak alan kısıtlı. bir tek tiyatro konusunda şanslıyız ki onda da mevcut alanı kantinle paylaşmak zorundalar. bu durumda, öğrencinin ders seçme özgürlüğü var mı?