şükela:  tümü | bugün
  • üçüncü köprü ve osmangazi köprüsüne bağlı tüm paralı yollarda işletmeci firmaların vatandaştan nakit para toplamasına devletin seyirci kalması artık rezalet boyutuna ulaştı.

bu otoyollardaki tüm hgs ve ogs geçişleri gişelerden yapılıyor ve hepsinde bariyerler mevcut.

normalde olması gereken, hgs/ogs hesabında kredisi olan vatandaşın bu gişelerden vakit kaybetmeden geçebilmesidir. fakat bu otoyollarda hgs/ogs okutarak geçmek mümkün olmuyor. her seferinde bariyer tarafından geçişiniz engelleniyor ve gişeden kafasını uzatan bir görevli "sistem hgs'nizi okumadı, ücret almak zorundayım" diyerek sizden nakit talep ediyor.

bu durumu 2 kere, 5 kere, 8 kere filan yaşamış değilim. artık neredeyse her seferinde aracım durduruluyor ve hsg hesabında kredi olmasına rağmen benden nakit ücret talep ediliyor. ve her seferinde dikkat ediyorum, o bariyerin kendiliğinden kalkarak hgs/ogs müşterisine geçiş izni tanıdığı kimse yok. herkes paşa paşa sırasını bekleyip nakit ücretini ödeyerek geçiyor.

muhtemelen, işletmeci firmaya hgs/ogs geçişlerinin ücreti devlet tarafından geç ödeniyor. işletmeci firma da böyle bir yöntem bulmuş. "sistem okumadı" yalanıyla gelen geçenden nakit para topluyor.

devlete ödediğimiz eşek yüküyle vergiye rağmen vatandaşından otoyol, köprü parası istenmesini geçtim, özel işletmeye satılan bu yollar ve köprülerde vatandaş açıkça özel firma tarafından söğüşleniyor ve devlet buna göz yumuyor.

ülke artık iyice muz cumhuriyetine döndü. hgs ve ogs kullanılan otoyollarda trafiğin akması için gişelerin kaldırılması (boğaz köprüsünde olduğu gibi) okuyucu kameraların yer aldığı kemerlerin altından toplu geçiş sağlanması gerekirken, adamlar hala gişe dikiyorlar, her gişeye haraç kesen bir görevli yerleştirip gişe çıkışına da bariyer koyuyorlar.

bu saçmalığı artık nereye şikayet edelim, derdimizi kime anlatalım bilemiyorum ben. işte buraya yazıyorum çaresizce, elimden başka bir şey gelmiyor.