şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biliyorsunuz demokratik ülkelerde gizli oy verilir. verilen oyu baskasina göstermek veya
  oy pusulasini isaretlemek de yasaktir. pusulaya mühür disinda bir isaret, imza koymak, bir kösesini katlayarak yahut yirtarak pusulayi digerlerinden ayirt edilebilir bir hale getirmek yasaktir. zarfin icine oy pusulasinin yaninda birsey koymak da oyu gecersiz hale getirir. böylece sayim esnasinda kimse "bu benim oyum" diyemez, bir baskasina kendi oyunu ispat edemez.

  yeni cikan ittifakli oy pusulalarinda durum degisiyor.
  https://oyveotesi.org/musahit-egitimi/
  83. sayfada aynen söyle bir görsel var:
  ittifak cercevesi icerisine istediginiz kadar mühür basabiliyorsunuz.

  secmen evet mühürünü ittifak icerisine defalarca basarak harf veya sekil oluşturabilir. böylece kendi oyu diğer oylardan belirgin biçimde ayırt edilebilir hale gelir. malesef bu oy gecerli bir oy sayilir!

  yurtdisi secmeni oy vermeye basladi bile. yani simdi yasayi degistirmek de ayri bir magduriyet doguracaktir.
 • mühürle isim yazana kadar tukenmez kalemle eline yazar adını, evet basılmış oy pusulasının yanına koyup çeker fotoğrafını. fazla mühür basmakla bı cacık olmaz.
 • oy kabinine fotoğraf çekebilen cihazla girilmesinin yasak olduğunu bilmeyen birilerine göre anlamsız gelebilir.
  ama çok doğru bir tespittir. hiçbir oyun başkasından açık bir şekilde ayrılmaması gerekirdi. kime oy attığını kanıtlayabilmenin yasal bir engeli olmalıydı.
 • baski altinda kalmadan, bagimsiz bicimde kime oy verecegini bilen kisi icin zaten sorun yok. sorun esinin, isvereninin, mahalle cetelerinin yahut siyasi parti kollarinin bir kisiye tehdit veya baski yoluyla istedigi partiye oy verdirmesi ve sayimda o kisinin o partiye oy verip vermedigini tespit edebilmesi! bunu engellemek icin gizli oy veriliyor ama ittifakli pusulalarda verilen gizli oy takip edilebiliyor. pusulaya yazi yazmak yasak ama tercih mühürü ile sekil olusturmak serbest.

  (bkz: gizli oy)