*

şükela:  tümü | bugün
  • yeni radyo ve televizyonlarin kuruluş ve yayinlari hakkinda kanun, basin kanunu, gelir vergisi kanunu ile kurumlar vergisi kanununda değişiklik yapilmasina dair kanun tasarisi aynen kabul edildi. bu defer cumhurbaşkanı'nın veto etme hakkı da yok. bu durumda neler mi olacak
    ssg nin her gün valiliğe gidip sözlükte bu gün yazılanların iki kopyasını vermesi gerekecek (bkz: sözlüğün print edilme ihtimali) çünkü kanun değişiklik teklifi aynen şöyle buyurmaktadır:

madde 26. 5680 sayılı kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
    "madde9. – bu kanunun yalan haber, hakaret ve benzeri fiillerden doğacak maddî ve manevî zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve internet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü ve benzerleri hakkında da uygulanır" yani türk milli eğitiminin genel amaç, temel ilkeleri ve milli kültürün geliştirilmesi doğrultusunda yayın yapılacak,toplumun milli ve manevi değerlerine ve türk aile yapısına aykırı yayın yapılmayacak.

hadi hayırlısı bu da mı başımıza gelecekti demeyin çünkü ben bu sabah kendi web sitemin iki kopyasını hazırlayıp kanun çıktığında valiliğe göndermek üzere dosyama koydum.

ayrıca yeni site açacağınız zaman valilikten ve savcılıktan olur almanız da gerekecek. (bkz: ben bürokratım biliyorum)
  • durumun sadece basin ve yayin kuruluslarini etkileyecegi olay, ki eksisozluk, sanane gibi buyuk kitlelere hitap eden siteler bu kategoride degildirler, ancak rtuk bu, bilinmez.
  • iş emniyete düşerse önünde kuyruk olacağız çünkü burası türkiye, burada hiç bir şey imknasız deildir
  • isin emniyete dusmesi durumunda butun suserlerin (yaklasik 3700 kisi) emniyete gitmesine sebep olacak olay.
  • -bu ne bu?
    -ekşi sözlük ağbi
    -nasıl lan ekşi?
    -yani abi hede hödö
    -ne diyon lan sen, alın bunu içeri bölücü pezemenk, sen emniyyetin güvenlik güçleriylen dalga mı geçiyon. bak ganun ne diyo başka dilde yayın yapılamaz
    -ama abi ingilizce siteler de var
    -hasstiieee ben anlamam çık yukarı terörle mücadeleden sakip gomsere goster bunlari sagincasi yok derse basarsiniz. bu ne böölee suser muser yasak bunnar yasak
    -peki
  • aslında internet basılı yayın kabul edilir kanunlarımızla göre; yani print ediyoz ya o yüzden matbaa yöntemleri ile çoğaltılabilen bir kavram kabul ediliği için öürneğin sözlüğe entry girmeden,başlık açmadan önce bizim, ssg nin emniyete ve valiliğe hitaben yazdığı bir dilekçeye kendi yazımızı ve savcılıktan aldığımız temiz kağıdını ekleyip emniyet müdürlüğüne vermemiz gerekir (ikametgah da dahil). ondan sonra burada yazı yazabiliriz. kanun ana hatlarıyla bunu buyurmaktadır.

işin kötüsü bunu yapmadığımız için iş güzar bir memur bizi ihbar da edebilir ve canımız da yanabilir, kanun özetle bunu emretkmektedir. resmi gazeteden veya avukatların bürolarındaki basın yayın kanunu ile basılı eserlere dair kanunu okursanız görürsünüz, daha neler görürüsünüz.
  • isin komigi "veb saifesinin iki gopyesi" olayinin, internet'in sisteminden bi-haber insanlar tarafindan uydurulmus olma ihtimali yuksek durum.

oyle ki bir hurriyetim, bir ntvmsnbc gibi internet sitelerinin her gun yazdiklari onlarca, yuzlerce, binlerce gerek html, gerek php formatindaki safyalari valiliklere yollamalari imkansizdir.

sanmaktadir ki "basilan gazetenin iki kopyasini bize getirin" olayi mumkunse, "yayinlanan iki inderned sayfasini bize pirint ederek veriniz" olayi olabilmektedir.

ancaak, her gun mbleri dolduran databaseleri disketlere, gbleri dolduran dbleri ise cdlere cekmek ve onlari gondermek sureti ile bu olay yapilabilir!

peki gozlerim yasli bir bicimde sorarim ben devlete, "disket paramizi kim odeyecek, nerde bu devlet?"

(bkz: devletlim)
  • olayın özü şudur:

bilindiği üzere 2002 vergi rekortmeni, ofset kralı olmanın yanı sıra bir kağıt üreticisi ve ithalatçısıdır... internetin kağıda basılması işi çok önceden aklına gelmiştir... ancak nasıl nasıl diye düşünürken sene içinde tahakkuk eden en yüksek vergi ona düşmüştür... bunca yıllık iş hayatında ilk defa bir tesadüf eseri herkesi sollamıştır... bunun açıklanmasına yakın da böyle bir kanun çıkmıştır...

(bkz: derin devlet)
    (bakınız: teşekkürler türkiye her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsan)
    (bkz: nerede bu devlet nerede pijamalarım)
  • "veb saifesinin iki gopyesi" istenmektedir bunun gerekçesi de dosyalama denen olaydır ki olur da sen siteyi değiştirir isen ellerinde delil bulunsun diye yani. isteyen tbmm alt komisyonundan taslağın isteyebilir ve gördükleri karşısında şok geçirebilir. çünkü sozlukte sadece bu girilen entry kadar başlık açılabilecek abidiklikler var. mesela sabıka kaydı olayı. taslağı faksla istemeyin bir tek postayla gönderiyolar.
  • yasayi hazirlayanlara ve yururluge koyanlara turksun dimi diyesim geldigi durum.