şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdiye kadar cumhurbaşkanı başdanışmanı kimliği ile tanınıyordu. sanayi ve teknoloji bakanı olmasıyla özgeçmişinde konuya ilişkin deneyimleri göze çarptı.

  özgeçmişi şöyle:

  https://ibb.co/dcbtj8

  1976 yılında trabzon’un of ilçesinde dünyaya gelen mustafa varank, ilköğrenimini yedikule ilkokulu’nda, orta öğrenimini ise istanbul imam hatip lisesi’nde tamamladı. 1999 yılında ortadoğu teknik üniversitesi (odtü) siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun oldu ve eğitimini sürdürmek üzere abd’ye gitti. tallahassee community college'da ağ hizmetleri teknolojisi alanında eğitim alan mustafa varank aynı zamanda florida state üniversitesi'nde uzman ve araştırmacı olarak görev yaptı. yüksek lisansını ındiana üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümü’nde tamamlayan varank, eş zamanlı olarak bilgi teknolojileri ve inovasyon araştırmaları yapan ındiana university pervasive technology ınstitute'te araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonunda görev yaptı.

  mustafa varank, yurtdışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirip türkiye’ye döndü ve başbakanlık’ta çalışmaya başladı. 2011 yılında başbakan başdanışmanlığı görevine getirildi. recep tayyip erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan varank, erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte 2014 yılında cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevine getirildi. varank, erdoğan’a kurulan böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında kilit rol oynadı. özellikle 17-25 aralık süreci ve sonrasında fetö/pdy mensuplarının en fazla hedef aldığı isim olarak dikkat çekti. 15 temmuz kanlı darbe girişimine katılan özel kuvvetlerdeki darbeci kurmayların odasında ele geçirilen notta varank’ın ismi ve ev adresi yazılıydı. aynı darbe girişiminde, yıldız teknik üniversitesi’nde bölüm başkanı olarak görev yapan ağabeyi prof. dr. ilhan varank, darbeci teröristler tarafından şehzadebaşı'nda şehit edildi.

  2016 yılında cumhurbaşkanı erdoğan tarafından büyükelçi unvanı verilen mustafa varank, iyi derecede ingilizce biliyor. mustafa varank evli ve iki çocuk babasıdır.
 • ülke olarak varanklara geldiğimizin resmidir.
 • (bkz: varank vurank)
  ısrarla devam edecem*
 • şuradan bakınca adam bi ccie artı mcse ve mvp ünvanlarına sahip gibi duruyor. gerçi ccie değildir ccnp belki. *
 • bence en garibi 1976 doğumlu olup bu tipte olmak.
 • özgeçmişinde yazmaz ama hatır gönül bilen kadirşinas birisidir. ölüyü, diriyi, düğünü, derneği bilir. burda zart zurt konuşanlar gibi hadsiz ve saygısız değildir.

  hemen her şehit cenazesinde bulunmuştur. program, saat , toplantı gözetmeksizin muhakkak katılır. tüm şehit ailelerine kendi şahsi cep telefonunu verir. ulaşmak isteyene telefon merhalesindedir. adam gibi de adamdır. varolsundur.

  soyadı üstünden kelime esprisi kasıp, aklınca zımnen hakaret eden beyin fukaralarına dahi ilişmez. o kadar da tevazu sahibidir. yıllarca onlarca dosyasıyla en yakından hizmet etmiştir. bugün ulaştığı nokta da lütuf değildir.
 • yan sanayi ve teknoloji bakanı mustafa varank

  kafa gitmiş valla öyle okudum bir an.
 • devlet görevinde gece gündüz demeden gayretle koşan bir şahıstır. meselelere takılmaz, çözer geçer.

  dürüsttür, mücadelecidir.

  bürokratik tıkanıkların aşılacağı yeni dönem için oldukça deneyimlidir.

  bkz. atış izni verilmeyen siha'larla ilgili mücadelesi: https://twitter.com/…ktr/status/1016464413363142657

  adını ve icraatlerini önümüzdeki dönemde en çok duyacağımız bakanlardan biri olacaktır. bakanlık döneminde teknolojiye ilişkin atılımlar ana gündem maddelerinde her daim yerini alacaktır.
 • kadir kıymet bilen vefalı troll ordusuyla gümbür gümbür ortamlara akacaktır. yoksa trolleri bu elon musk muamelesini babalarına yapmazlar.

  (bkz: #79000106)