*

şükela:  tümü | bugün
 • 98'de serdar akar ve kudret sabanci'nin da ortakligiyla kurulan sinema sirketi. once gemide ve azize'yi yaptilar, sonra dar alanda kisa paslasmalar'i. daha neler neler yapacaklarina inancim tam. soyle bir adresleri var:
  http://members.tripod.com/~azize_movie
  ama o adreste ne yazik ki pek bir sey yok.
 • "it ain't over 'till it's over" sloganlı oluşum.
 • gemide , lalelide bir azize , dar alanda kısa paslasmalar, maruf , takva gibi türk sinemasının yakın dönem yapıtlarının mimarıdır.

  gerek senaryolarıyla , gerekse oyunculuk ve çekim üslubuyla alışıla gelmiş amerikan vb. sinema estetiğinden farklılık gösteren ve deyim yerindeyse daha deneysel tarzlara hizmet ederler.

  sinema denilen hadise , temelde gerçek hayatın yansımasıysa bu yansımayı yalın ve genelde pek kimsenin bulaşmak istemediği bir tarzda gösterirler.

  argo dilin hakim olduğu, cinsellik , din , siyaset vb. gibi üzerinde çok fazla laf etmenin ve sündürmenin pek tercih edilmediği sinemacılık üslübunun kırım noktası kendilerine hedef belirlemişcesine hareket ederler.

  ortaya çıkardıkları iş oylesine gerçek ve yaşayan olur ki üzerine laf söylemeye pek gerek kalmaz. keza filmleri de otoriteler tarafından övgüyle anılır, bir çok festivalden eli boş dönmez.

  erkan can ve güven kıraçın demirbaş oyuncu olma modeli ise kemikleşmiş bir kadro imajı çizer ki bence bu durum üslup denilen hadisenin onlar için temel taşıdır.

  son filmleri takva ile çıtayı biraz daha yukarılara taşıdıklarına inanıyor, bir sonraki projelerini iple çekiyorum
 • son projeleri takva'da ortaya koydukları ideolojik yaklaşımı sorgulayarak, "alternatif" yaratmanın daha samimi yollarını aramaları gerektiğine inandığım, iyi niyetli olduklarını umduğum insanlar.
 • siteleri de acilmis, sahane pek leziz:

  http://www.yenisinemacilik.com/
 • (bkz: çoğunluk)
 • internet sitelerinde henüz çoğunluk filminden bahsetmemişler.
 • türk sinema ve beyaz perdesi 90'larda hep eksikliğini hissettiği sanatsal akım ile ivmelenirken 1998'de serdar akar, önder çakar ve sevil demirci tarafından oluşturulmuş bir kuruluştur. günümüzde bağımsız yönetmen ve filmlere destek sağlayan kuruluş, beyaz perdeye saçma ve uçuk yeşilçam filmlerinden öte ama batının kopyala yapıştırından özgün bir bakış açısı ile yaklaşmaktadır sinemaya. desteklenen filmlerin geneline bakıldığında türk insan ilişkilerinde feodal yapının her zaman irdelendiği, ancak bu yapıyı yeni ve daha önce kamera girmemiş açılardan bakmak en büyük amaçtır.

  yeni sinemacılar, yeni bir nefestir beyaz perdeye.
 • yeterli imkan ve olanaklar önlerine serilirse oscar getirirler yalnızlığa muhtaç ülkelerine.