şükela:  tümü | bugün
  • birgün yolum düştüğünde konaklamak ,koklamak istediğim '' 2. sınıf (!) otel''

bırak günleri dilediğini yapsın
    razı ol hükmedince kader

gecelerin müsibeti sabrını taşırmasın,
    baki değil dünyadaki zorluklar

güçlü bir adam ol , korkuların üstünde,
    ahlakın müsamaha ve vefa

kusurların çoğalsa da tüm mahlukatta,
    örtüsü olması sevindirir seni yine de.

sakın gösterme düşmanlarına zillet
    beladır üzüntünle onları sevindirmek

aldırma vefasız günlere hiç
    fayda vermiyor ölüme ilaç.
    '' yeni şükran oteli yuvası olan suriyeli abdullah''

emeği geçen herkesin ellerine sağlık , yüreğimde kocaman yeri var artık yeni şükran oteli 'nin
  • tesadüfen trt belgesel 'de denk geldiğim ve beni inanılmaz etkileyen, 2. sınıf otel. programın tanıtım yazısından;

belgesel dizi formatındaki bu program daha önce izlediğiniz belgesellere hiç benzemiyor! izmir’in tarihi kemeraltı çarşısı’nı neredeyse bilmeyen, duymayan yoktur ama çarşının hemen girişinde sol tarafta bulunan yeni şükran oteli’ni ve içerisindeki saklı hayat hikayelerini bilen pek azdır. 110 yaşındaki yeni şükran oteli, izmir’in hala aktif durumdaki en eski otelidir ve bugün bile geçmişin izlerini tüm canlılığıyla barındırmaktadır. bu otelde "her şey dahil" değildir; aslında "oda-kahvaltı" diye bir seçenek de yoktur. ne gösterişli bir tabelaya, ne de fiyakalı çalışanlara sahiptir. zaten hepi topu 3 çalışanı vardır. otelin duvarındaki levhada da belirtildiği üzere 2. sınıf bir oteldir burası. yani 5 yıldızlı, 3 yıldızlı hatta tek yıldızlı bile değildir. otelin sahip olduğu gerçek yıldızlar, çalışanları ve orada konaklayanlardır. alışık olmadığımız bir otelde, alışık olmadığımız yıldızların gerçek hikayeleridir bu programda görecekleriniz. yolları tarihi bir otelde kesişen gerçek kişileri ve gerçek hayatları bir dizi film tadında anlatan bu belgeselle tanışmaya hazır mısınız?

edit: sonrasında biraz daha bakındım, youtube da ilk bölümü varmış. buradan izlenebilir.
  • 2004 yılında bir gece kalmışlığım var bu otelde. içeride her şey eskiydi, kapısının önünde hızla akan hayata inat içeride zaman sanki onlarca yıldır donmuştu. her şey eskiydi ama tuhaf sımsıcak bir atmosfer vardı. o gece orada uyuduğum uyku hayatımın en huzurlu uykuları arasında ilk beşe girer(birkaç günlük uykusuzluğun ardından yorgunluktan geberiyor olmamın da etkisi var bunda tabii). sonraki sabah kemeraltı uyanmadan erkenden uyanıp aşağıdaki çorbacıda ayakpaça içip az aşağıdaki kemeraltı camii'nin şadırvanında ayaklarımı yıkadıktan sonra çorapları değiştirip işyerine geri dönmüştüm.

aynı dönemden bir diğer anım (bkz: sözlük yazarlarının uyudukları en ilginç yer/#63250155)
  • sanırım biz de belgesel yapmayı öğrendik.
  • bu otelde 1 gün geçirdim otel içerisi çok içten ve eski eşyalarla dolu fakat otelde güzel bir hava var ortam farklı içinde sürekli kalan yaşlılar mevcut burası artık onların evi olmuş tek sıkıntım yatağın çok sert olmasıydı onun dışında bir problem yaşamadım
  • tv’de sabah denk gelip haberdar olduğum hikayesi ve geçmişi olan bir otel. ama habertürk kanalındaki haber metnini kim yazdıysa biraz komposizyon çalışmalı, gerçekten anlamsız cümleler eşliğinde oteli tanımaya çalıştım.

hayatta yalnız kalan yaşlılar bu otelin en iyi müşterileri. kimsesizler yurdu ile huzur evi arası bir yer. bakımsız ve eşyaları oldukça eski. kemeraltına uğrarsam bir göz atmak isterim, kimseyi beklemeyen yaşlı insanlarla biraz sohbet etmek, otel sakini kimsesiz teyzenin 12-1 arası mama verdiği kedileriyle tanışmak için.
  • yeni şükran ovalı
    (bkz: yaran yanlış okumalar)
  • deü gsf'liler tarafından fotoğraflana fotoğraflana bitirilemeyen gariban otelidir.