şükela:  tümü | bugün
 • 1960'lı yılların başında, hemen darbe sonrasında kapatılan demokrat partinin bir kısmı tarafından kurulan siyasi partidir. ilk girdikleri seçimde chp ve ap'nin ardından güçlü bir şekilde üçüncü olsalar da süleyman demirel'in ap'nin başına geçmesiyle birlikte güç kaybetmişlerdir. daha sonra kapanmıştır.
 • 2002 secimlerinin asil maglubu...
 • genel başkanı ismail cem'in hastalığı yüzünden uzunca bir süre abd'de kalacağı partidir. ...haber servisi...
 • yeni oldugu kesin ama ne yapmak istedigi henuz belli olmayan tatli su partisi
 • büyük umutlarla kurulmuş ama kuruluşu başlı başına bir skandal olmuş, kemal derviş'in solu birleştirmek adına solu sikip atmasıyla sonuçlanan dsp'den kopuşun ürünü olan, baştan ölü doğmuş ama ismail cem ve hüsamettin özkan'ın tükürdüklerini yalayamadıkları için kerhen de olsa idare ettikleri, seçimlerde hiç varlık gösterememiş, siyasi iradesi ve saygınlığı sıfır olan parti(ydi). logoları konusuna girmek dahi istemiyorum, o da başka bir skandal zaten.

  şimdi başkanların(cem ve baykal) anlaşmasıyla tarihe gömülecek olan partidir. aslında bu partiden ne köy ne kasaba olamayacağı belliydi ama ismail cem ve saz heyeti partiyi fesh etmeleri gerektiği halde bunu yapmayı kendilerine yediremedikleri için duruyordu bir kenarda. şu anda da adı birleşme diye geçse de aslında yaşanan süreç bir fesh etme sürecidir, bunu her iki taraf da biliyordur. gene de bu oyunu bozmanın alemi yoktur çünkü ismail cem bir siyasetçi olarak dangalakça davrandıysa da gayet bilgili, kültürlü, seviyeli, ne dediğini bilen ve halkın saygı ve güven duyduğu bir politikacıdır, meclisteki 550 milletvekilinin en az 540'ının eline verebilecek birisidir, kendisinin bir kenarda kalmaktansa aktif siyasetin içine girmesi, hatta mümkünse tekrar dışişleri bakanı olması türk halkı için kat be kat faydalı olacaktır. yalnız başkan olamayacağı belli olmuştur(ama bu baykal'ın olması gerektiği anlamına gelmez elbette!!).
 • -yeni chp service pack'i...bir sonraki hazırlanan yama; dsp güncellemesi...bi dahaki secimlere cikacak chp sürümü: baykal forever xp
 • ekim 2004 itibariyle chp ile birleşme kararı alarak tarihte sayfa olmaya doğru yol alan parti.
 • 1961 - 1,391,934 oy - yüzde 13.73 - 65 milletvekili
  1965 - 346,514 oy - yüzde 3.72 - 19 milletvekili
  1969 - 197,912 oy - yüzde 2.18 - 6 milletvekili