şükela:  tümü | bugün
 • 12 yıldır hükümetin, nerede doğru bir politika geliştirdiğini gördük ki lafını hatırlatır.

  *

  2013 yılında 1 milyar 245 milyon dolarlık yağlı tohum ithalatı yapılmış ??!!!!!

  türkiye ziraat odaları birliği (tzob) genel başkanı şemsi bayraktar, tarım ve gıdadaki 11,2 milyar dolarlık ithalatın üçte birinin yağlı tohum, ham yağ, margarin ve yağlı tohum küspesinden oluştuğunu belirterek, 3,68 milyar dolarlık ithalatın 1,24 milyar doları tohum, 1,6 milyar doları ham yağ, 0,84 milyar dolarının ise küspe ve margarinden oluştuğunu açıkladı. türkiye’nin her bölgesinin yağlı tohumların üretimine elverişli olduğunu kaydeden bayraktar, “halen yağlı tohumlu ürünlerde net ithalatçı ülke konumundayız. uzun yıllardan bu yana bitkisel yağ açığı sorunumuzu çözemiyoruz. imkânlara rağmen, ihtiyacı karşılayacak bir üretim artışı sağlanamadı” açıklamasında bulunarak yağlı tohumların üretiminin desteklenmesini istedi.

  türkiye 2013’te 28 milyon dolarlık margarin ithal etti!

  türkiye ziraat odaları birliği (tzob) genel başkanı şemsi bayraktar, 2013 yılında 643 milyon doları soya fasulyesi, 474 milyon doları ayçiçeği tohumu olmak üzere 1 milyar 245 milyon dolarlık yağlı tohum ithalatı yapıldığını belirtti. 2013 yılında 918 milyon doları ayçiçeği tohumu ham yağı, 585 milyon doları palm yağı, 48 milyon doları ise mısır yağı olmak üzere toplam 1 milyar 602 milyon dolarlık ham yağ ithal edildiğini bildiren bayraktar, 628 milyon doları soya küspesinden, 142 milyon doları ayçiçeği küspesinden oluşmak üzere 808 milyon dolarlık yağlı tohum küspesi ithalatı olduğu bilgisini verdi. bayraktar, 2013 yılında 28,4 milyon dolarlık da margarin ithalatı yapıldığını kaydetti.

  her yer üretime elverişli iken yağlı tohum ithal ediyoruz

  yağlı tohumlu bitkilerin, gıda sanayi başta olmak üzere yem, kozmetik, boya, enerji gibi çeşitli sektörlere ham madde sağlaması bakımından ülke ekonomisinde büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan bayraktar, “ülkemizin hemen hemen her bölgesi yağlı tohumlar üretimine elverişli iken, halen yağlı tohumlu ürünlerde net ithalatçı ülke konumundayız.

  ülkemizde üretilen yağlı tohumlardan elde edilen yağ miktarı 655 bin ton, önemli bir bölümü de ihraç edilen toplam kullanılan yağ miktarı ise 2 milyon 145 bin tondur. ülke ihtiyacımız ve ihracatımız için gereken yağ ihtiyacının sadece yüzde 30’unu ürettiğimiz yağlı tohumlardan karşılıyoruz, kalanı ithal ediyoruz” bilgisini verdi.

  ithalatın 17 bin tonu margarin, 1.4 milyon tonu bitkisel yağ

  2013 yılında 2 milyon 12 bin 123 ton yağlı tohum, 1 milyon 391 bin 381 ton bitkisel yağ, 17 bin 124 ton margarin ve 1 milyon 722 bin 562 ton da küspe ithalatı yapıldığını kaydeden bayraktar, ithalatın toplamının 5 milyon 143 bin 191 tonu bulduğunu belirterek, “bütün bu ithalat kalemlerine ödediğimiz döviz tutarı ise 3,68 milyar dolara ulaştı. 2013 yılında toplam tarım ve gıda ürünleri ithalatımız 11,2 milyar dolar. yağlı tohum, bitkisel yağ, margarin ve yağlı tohum küspesi ithalatının toplam tarım ve gıda ürünleri ithalatı içindeki payı yüzde 32,9’dur” dedi.

  bitkisel yağ açığı sorunu yıllardır çözülemiyor

  yağlı tohumlara yılda 3,68 milyar dolar döviz verecek kadar zengin olmayan türkiye’de, yağlı tohumlu bitkiler içinde özellikle ayçiçeği, soya, yerfıstığı, susam ve kanola gibi bitkilerin üretimlerini artırabilmek için büyük bir potansiyel bulunduğunu belirten bayraktar,

  “uzun yıllardan bu yana bitkisel yağ açığı sorunumuzu çözemiyoruz. imkânlara rağmen, ihtiyacı karşılayacak bir üretim artışı sağlanamadı. üretimi artırmak için öncelikle, ülkemizin yağ ve protein gereksinimleri göz önüne alınarak, yağlı tohumlu bitkilerin, en az tahıllar kadar stratejik öneme sahip olduğu her kesim tarafından kabul edilmeli. üretimi teşvik edici bir fiyat politikası izlenmeli, üreticiye alım garantisi verilmeli. primler kendinden beklenen amacı gerçekleştirecek düzeyde belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

  sulanamayan araziler belçika büyüklüğünde

  sulama yatırımlarının tamamlanmasının yağlı tohumlar üretimi için de çok önemli olduğunu, sulamaya yönelik teşviklerin artırılması ve bu tür uygulamalar desteklenmeli, sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının makul bir seviyeye indirilmesi gerektiğine dikkati çeken bayraktar, “teknik ve ekonomik olarak sulanabilir 8,5 milyon hektar alandan hala 2,6 milyon hektarının gerekli altyapı yatırımları bitirilemediği için sulanamıyor. belçika’ya yakın büyüklükteki bir alanın sulanamaması büyük bir kayıptır. bir an önce sulama yatırımları tamamlanmalıdır” dedi.

  vergi oranları türkiye lehine yeniden düzenlenmeli

  tohumlarda gerekli performans analizleri ve demonstrasyonlar yapılmadan piyasaya sürülmemesi gerektiğini, bunun üretimi ve verimi olumsuz etkileyeceğini bildiren bayraktar, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: “dünya ticaret örgütü çerçevesinde yağlı tohumlar ve bunların ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergilerinin üst sınırları bellidir. bu sınırlar, dış piyasa fiyatları ile üreticimizin rekabet edebilmesi için yeteri kadar yüksek değildir. bu nedenle özellikle üreticinin hasat ve sonrasındaki ürün pazarlama döneminde, tarife dışı engellerle ithalat kesinlikle önlenmelidir. dünya ticaret örgütü ile yapılan anlaşmalar gereği, yağlı tohum ve ham yağ ithalatındaki sınırlamayı kaldıran vergi oranlarının ülkemiz lehine yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.”

  yusuf yavuz
 • çok kötü bir durum önermesi de gerçek değil olm len, bi akıllı olun. uzun uzadıya okumadan anladım ama bizim bahçede var gel çitleyek.
 • ayçiçeği üretiyoruz.
  https://en.wikipedia.org/wiki/sunflower_seed

  ancak bize yetmiyor hem ayçiçeğini hem de yağını ithal ediyoruz.
  http://www.ofievents.com/…/wygwam/8-yalcin-kaya.pdf
 • aslında durum şöyle: ayçiçeğinin 2014-2015 dönemindeki üretim miktarı 1 milyon 637 bin 900 ton oldu. aynı dönemde ithal edilen ayçiçeği miktarı ise 2 milyon 798 bin 851 ton oldu. ayçiçeği ithalatının en çok yapıldığı ülke ise %55 ile moldova oldu, bulgaristan da onu %32 oranla izledi. türkiye'nin ayçiçeğinde bu dönemde yeterlilik derecesi %73,4 oldu.

  kaynak: http://dogrulukpayi.com/…ri-ne-kadar-ithal-ediliyor