şükela:  tümü | bugün
 • yolların en güvenilir otomobil markalarından biri belki de en güveniliri olan volvonun 2021’de çıkaracağı araçların fabrika çıkışlı 180 km/sa hız limitli olması durumudur. ayrıca araçlara sürücünün kendisinin de hız limiti koyabileceği bir teknoloji eklenmesi planlanıyor.
  180 km/sa hız limiti kaza riskini azaltmak ve daha güvenli bir sürüş sağlama amacıyla yapılan bir uygulama. araç sahibinin sonradan düşürebileceği hız limiti ise hem kendisi için hem de aracı bir başkasına emanet verirken daha risksiz bir durum sağlamak amacıyla düşünülmüş bir teknoloji olsa gerek.
  bu durumun satışları etkileyip etkilemeyeceği ise beni düşündürmüştür acaba başarılı olur mu?
  ya da bu hız limiti olayı volvo ile yaygınlaşıp yolların bir nebze olsa daha güvenli olmasına olanak sağlar mı? ( tabiki çok uzun vadede)

  kaynak: haber
 • güvenlik sebebiyle getirilen bir limit gibi lanse edilse de kararın arkasındaki sebep güvenlikten çok markanın “en güvenli otomobil” imajına katkı sağlamaktır. 180 km/h ile yapılan bir kazayla 200 km/h ile yapılan bir kaza arasında hayatta kalmak açısından pek bir fark yoktur, iki hızda da yapılan kazadan sağ çıkabilmek otomobilden bağımsız olarak imkansıza yakındır ve tamamen şansa bağlıdır.
 • akıllı arabalar ile daha inovatif bir hal alacağını düşündüğüm uygulama.

  örneğin araç navigasyon vasıtası ile hangi bölgede olduğunu ve bölgenin hız limiti uygulamalarını alarak kendini otomatik olarak limitlendirecek. düşündüğünüz zaman trafik kazalarında ölen insan sayısı bizi evimize kapatan covid-19 belasından kat kat fazla ve trafik kazalarında ölen toplam insan sayısının en az yarısı aslında bir başkasının hatası yada kural ihmali nedeni ile hayatını kaybediyor. kurallara uymanın trafik güvenliği için temel çözüm olduğunu düşünürsek, kullanıcılara bu kurullara uyup uymama seçeneği bırakmadan zorunlu tutmak çok faydalı olacaktır.
 • (bkz: alanı da sikeyim satanı da) didirtmesi muhtemel mallık.

  sana ne lan benim arabamın son hızından? malımın ortağı mısın?

  not: 120’yi geçmeyenspor.
 • 180 ile giderken story çekmeye de engel olması gerekir.