şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: new years resolutions)

her yıl aralık ayı değişiklik kararlarına gebedir, genelde yılbaşı günü kamuya duyurulur... kararlar ve gelişmeler için bazı örnekler aşağıda verilmektedir:

sigarayı bırakmak:
    1 ocak: önce kilo vereceğim, sonra bırakacağım... evet, bunu yapabilirim...
    4 ocak: vay be iki kilo vermişim, sigarayı bırakabilirim artık
    9 ocak: yarın pazartesi, kesin sigarayı bırakıyorum
    10 ocak sabah: oh be bıraktım işte
    10 ocak öğlen: siiigara sigara sigara sigara siiiigaraaaaa (bkz: figaronun dugunu)
    10 ocak ogleden sonra: bir tane iceyim bari, bunu hakettim
    10 ocak aksam: butun gun bir sigara ictim
    11 ocak sabah (telefonda): patron, bu program yarına mı lazım?... peki akşama yetiştiririm...
    11 ocak sabah: hidayet, git şu aşağıdan bana iki paket sigara al, ha, bir de çakmak...

kilo vermek:
    1 ocak: tamam abi, en az 10 kilo verilecek...
    2 ocak: gidip dijital bir tartı alayım
    2 ocak: yuh be, ne demek 95.6, bu iki kilo fazla tartıyor...
    3 ocak öğlen: ben tavuk salatası alayım
    3 ocak akşamüstü: acıktım be
    3 ocak akşam: ne var yemek sevgilim? yok mu? o zaman bir büyük super supreme pizza siparişi verelim
    3 ocak gece: evde hazım ilacı var mı?
    4 ocak sabah: oha, 96.1 mi? eee, başlarım ulan... (bagirarak) sucuklu yumurta yapın bana...

(bkz: boyle gider bu)
  • geçen yılda ait değerlendirmeler yapılır ve genellikle olumlu şeyler hissedilmez. piskolojik durumla doğru orantılı olarak hedefler belirlenir ve çok düşünmeden fevri, aslında çokda gerçekçi olmayan keskin kararlar alınır. fakat bu kararlar konusunda insan o kadar ciddi olurki, kesin ve net tarihler belirlenir. sanki herşey günü gününe olmalıdır. zaten bu kararları yeniyılla beraber almak, tarih saplantısının da göstergesidir. hedeflerin sapması halindeki piskolojik yıkımı göremeyecek kadar katıdır bünye. hatta ilerleme genellikle yavaş olduğu için, bu ilerlemeyi bile hissedemez.

değerlendirme yapmanın yanlış bir tarafı yoktur fakat bu kararlar daha yuvarlak uçlu, değişimleri ve şartları görererek alınırsa ve sabır listenin başında olursa, sonuç daha iyi olacaktır...
  • muhteşem bi insan olduğum için yapamadığım eylem. bazen üzülüyorum gerek olmamasına, onun da tadı başkaydı çünkü.
  • mart ayı gelmeden unutulurlar...
  • gerçekleşmesi mümkün olmayan kararlardır. o an yeni yıl heyecanına kapılıp söylenmiş bir kaç sözden fazlası değildir.
  • belli bir yaşı geçtiysen, hayatın artık haftalık periyodlar halinde akıyorsa (çalışmak) yapmanın çok işe yarayacağı bir şey.

çalışmak insanı çok kısa vadeli yaşamaya iter. haftalık döngüler halinde yaşamaya başlayınca çoğu zaman insanın tek isteği cuma akşamına ulaşmak, cumartesi güzel bir mekanda kahvaltı yapmak oluyor. pazar da evi temizledin, bitti. bir sonraki hedefin bir sonraki cumayı beklemek. eee kendin için ne yaptın? hiç.

yeni yıla hedef koymak, o hedefin haftalık rutininde yer almasını sağlayabilir. belli bir zaman diliminde bitirmeyi hedeflediğin şeyi görev bilip ilerleyebilirsin o konuda. mark zuckerberg bunu yapıyor takip ettiğim kadarıyla, çince öğrenmek gibi hedefleri vardı ve yıl içinde o hedefe adım adım ilerledi. etrafımdan da gördüm, sigarayı bırakıcam deyip bırakan oldu. yapıcam deyip yapan var yani.

önceki yıllarda her yılın başında hayatımdaki bazı problemleri o yıl mutlaka çözmek için kendime hedef koyardım, o hedeflerin bazılarına ulaştım da. mesela elinde para tutmayı asla beceremeyen bir insandım. bu yüzden 2017'den hedefim kişisel finans konusunda kendimi eğitmekti mesela, bu hedefimde iyi bir noktaya geldim ve ilerliyorum. hala öğreneceğim şeyler var tabii.

ama kendime bir şeyler katmak için bir hedef koymadığımı gördüm. zamanın kısa döngülerle akıp gittiğini ve yapmak istediğim şeyleri yıllarca ötelediğimi görünce bu yıl gerçekçi bir liste yapıp uygulamaya karar verdim.

millet olarak heves kırıcı olmayı severiz. yukarıdaki entryler de bunun bir örneği. kimsenin heves kırıcı laflarına bakmayın, hedefler koyup ilerleyin. gerçekçi olun ve iyi planlayın. şimdiden iyi seneler.