şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni zelanda'da camiye saldırı başlığındaki videoları izledim ve gördüm ki polisin çok büyük açığı var. 20 dakikadır şehirin ortasında insanlar katlediliyor, caddenin ortasında bir kadın kurşuna diziliyor, buna rağmen katil orospu çocuğu arabasına binip sokak sokak geziyor. bırakın polisin gelmesini, uzaktan duyulan bir polis sireni bile yok.

  bu dünya güvenli bir yer değil. yeni zelanda maalesef çok acı bir tecrübe yaşayarak bunu anladı...
 • adamların bugüne kadarki en büyük aksiyonu şehre inen kanguruları toparlamak olduğu için hazırlıksız yakalanmaları normal.
 • yeni zelanda polisi bir yığın orospu çocuğu. topunun aldığı maaşı, yedikleri lokmayı, çalıştıkları devlet kurumunu sikeyim. adam resmen yarım saat boyunca taarruz tüfekleriyle ateş ediyor ama etrafta bir polis bile yok. ben sadece türkiye gibi ülkelerde, mit binasının arka sokağında bombalı saldırı olur falan diye biliyordum. yeni zelanda gibi bir ülkede bile polisin götünden haberi yok! emniyet müdürünüzden iç işlerinize kadar alayınızın sülalesini sikeyim.

  not: ateist.
 • adamların bugüne kadarki en büyük görevi çocukları karşıdan karşıya geçirmek olmuş.katliamdan sonra haberlerde gördüğümüzde hepsinin suratında korku ve endişe hakim, hiç işin ehli bir kuruma sahip değiller gibi görünüyor.
 • adamlar gün boyu medikal marihuanayı fazla kaçıran dingillerle uğraşıyorlardır kim bilir. üstteki yazarın dediği gibi onlar da fazlasıyla şaşkın zaten. saldırı yapılan mescit ile christchurch polis karakolu arasındaki mesafe de 3 km kadar ama olmayınca olmamış işte. adamlar okey oynadıklarından gecikmiş değil gibi.
 • ömrü terörle geçmiş insanlar olarak bakmayın olaya. açıkları var çünkü beklemiyorlar böyle bir olay. bugün 33 askerini otobüsten indirip kurşunlayabilirler mi türkiye'de? yapamazlar değil mi? ama zamanında yaptılar. neden?beklemiyorduk.artık o polisler de bekler.
 • olayla ilgili yazımı aşağıya kopyalıyorum.
  bu denli işlerin iyi gittiği bir ülkede polislerin ortada olmamasını tecrübesizliklerine bağlıyorum.

  ****

  ablamlar bir dönem yeni zelanda’ya yerleşmeyi düşünüyorlardı.
  epey araştırma yapmışlardı ve orada yaşayan tanıdıkları da vardı.

  ulaştıkları sonuç: o kadar suç işlenmeyen, güvenli ve sakin bir ülke ki, insanların birbirini şikayet etme nedeni “komşum köpeğini 2 gündür gezdirmedi, hayvanın sağlığı için doğru bir durum değil” gibi sebepler.
  bu şikayetler sonucu da derhal görevliler gelip olayı kontrol edip, köpeğinizi gezdirmezseniz elinizden alırız diyorlar filan.

  o denli sakin ve suç işlenmeyen bir ülke.
  o yüzden sabah okuduğumda beynim algılamadı “yeni zelanda” ve “saldırı” kelimelerini aynı cümle içinde gördüğümde.

  sonra videoyu izledim. gözlerim yaşara yaşara.

  en sakin ülkeye bile böyle bir vahşeti sokarken amaç “hiçbir yerde güvende değilsiniz” mesajını yaymak.
  belki artık barışçıl, kimseye zararı olmayan insanların sığınabileceği tek bir toprak parçası bile kalmayacak.
  belki 3. dünya savaşı başlatılacak.

  ve sebep aradım kendimce, anlamlandıramadım.
  neden insan insanı öldürmek ister, neden dünyada huzur kalmasın ister?

  akla, mantığa ve kalbe sığan tek bir cevap bile bulamadım..
 • yeni zelanda bayrağı önünde katil ile fotoğraf çekilmek için kuyruğa girecekler mi diye merak ettiğim polislerdir.
 • "adamlarin ordusu yok" denilip, gunduz vakti goz gore gore katliam yapilirken, ortalarda gorunmemesi anlayisla karsilanmis.

  bu denli guvenli olan, tek derdi kopegini gezdirmezsen elinden aliriz olan bir ulkenin topyekun boyle bir saldirida tamamen etkisiz kalmasi normal mi oluyor zina cocuklari? bildigin umursamamis kimse. sorun sok gecirmek degil, vicdansiz olmak.
 • orta doğulu kafasıyla eleştirilen polisler. adam hayatı boyunca silahlı çatışmayı görmeyi bırak duymamıştır bile, kim ne bilsin bu gibi durumlarda neler yapılacağını. zaten böyle bir adamı da iki polisin durdurmasından belli. ama adam içeri girerken elindeki tüfeği görüp ihbar etmeyen insanlara ya da kadın yerde "help me" diye bağırırken birinin bile yardıma gitmemesine (hadi gidememesi normal korkudan ancak en azından ambulansı, polisi ararsın) çok şaşırdım. bütün bunlar bir yana ben bu görüntüleri izlerken bilgisayar başında donup kaldım insanları eylemsiz/donup kaldıkları için yargılayamıyorum