• yeni zelanda'da camiye saldırı başlığındaki videoları izledim ve gördüm ki polisin çok büyük açığı var. 20 dakikadır şehirin ortasında insanlar katlediliyor, caddenin ortasında bir kadın kurşuna diziliyor, buna rağmen katil orospu çocuğu arabasına binip sokak sokak geziyor. bırakın polisin gelmesini, uzaktan duyulan bir polis sireni bile yok.

bu dünya güvenli bir yer değil. yeni zelanda maalesef çok acı bir tecrübe yaşayarak bunu anladı...
  • adamların bugüne kadarki en büyük aksiyonu şehre inen kanguruları toparlamak olduğu için hazırlıksız yakalanmaları normal.
  • adamların bugüne kadarki en büyük görevi çocukları karşıdan karşıya geçirmek olmuş.katliamdan sonra haberlerde gördüğümüzde hepsinin suratında korku ve endişe hakim, hiç işin ehli bir kuruma sahip değiller gibi görünüyor.
  • aptal saptal yorumlar dönmüş, adamların bir sorunu mu var ki böyle ülkede son 100 yılda. yok hazırlıklı değil yok şöyle ypk böyle. bizim ülke gibi sorunlar silsilesi olan bir yer değil ki orası. boş başlık.
  • ömrü terörle geçmiş insanlar olarak bakmayın olaya. açıkları var çünkü beklemiyorlar böyle bir olay. bugün 33 askerini otobüsten indirip kurşunlayabilirler mi türkiye'de? yapamazlar değil mi? ama zamanında yaptılar. neden?beklemiyorduk.artık o polisler de bekler.
  • italyan ordusundan hallicedir kaypak pezevenkler.
  • yeni zelanda bayrağı önünde katil ile fotoğraf çekilmek için kuyruğa girecekler mi diye merak ettiğim polislerdir.
  • orta doğulu kafasıyla eleştirilen polisler. adam hayatı boyunca silahlı çatışmayı görmeyi bırak duymamıştır bile, kim ne bilsin bu gibi durumlarda neler yapılacağını. zaten böyle bir adamı da iki polisin durdurmasından belli. ama adam içeri girerken elindeki tüfeği görüp ihbar etmeyen insanlara ya da kadın yerde "help me" diye bağırırken birinin bile yardıma gitmemesine (hadi gidememesi normal korkudan ancak en azından ambulansı, polisi ararsın) çok şaşırdım. bütün bunlar bir yana ben bu görüntüleri izlerken bilgisayar başında donup kaldım insanları eylemsiz/donup kaldıkları için yargılayamıyorum
  • 50 yılda 1 defa terör eylemi ile karşılaşmıs polis teşkilatıdır.

her yer orta doğu çukuru gibi sürekli insanların birbirini öldürdüğü bir yer değil.
  • sadece polis değil vatandaşlar bile sokakta bildiğin askılı çift silahla gezen adamı gördüklerinde tepki vermiyorlar çünkü akıllarına son gelen şey o adamın böyle bir katliam yapabileceği. burada insanlarda veya polislerde suç bulmak çok saçma. bu saldırı yeni zelanda'nın güvensiz olduğunu kesinlikle göstermez. dünyanın her yerinde her an bu şekilde katliam yapabilecek insanların olduğunu bilmelisiniz. böyle şeylerin ülkesi, dili, dini, rengi yok.
hesabın var mı? giriş yap