şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yeni zelanda musevi konseyi katliam sonrası müslüman vatandaşlarla dayanışma göstergesi olarak yeni zelanda tarihinde sinagogların ilk kez bir şabat gününde kapalı kalacağını belirten bir açıklama yapmış.
    sadece göstermelik dahi olsa bu tür bir hassasiyeti her dinin tebaasından görmek isterdim.
    avrupa’da bir çok kilisede katliamın kurbanları için ayinler ve anma törenleri düzenlenecek.

ne yalan söyleyeyim, ben bu güne kadar avrupa’da işlenen terör saldırılarının kurbanları için bir kere dahi camilerde dua edildiğini duymadım hiç. bunu hakaret veya kırma amaçlı demiyorum. ama duymadım, görmedim, bir yerde okumadım.
    yanlış diyorsam affedin.
    paris’teki son saldırıdan sonra antep’te kornalar çalarak ışid bayrakları sallayan konvoya trene bakar gibi bakan türk polisleri aklıma geldi de birden...

gün gelip ölen / öldürülen insanların kim ya da kimlerden olduğunu sormadan üzülebildiğimiz, yasını beraber tutabildiğimiz zaman barış ve huzur içinde yaşamanın saf bir rüyadan ibaret olmadığını kavrayacağız.

çevir kazı yanmasın editi:
    öldürülen gayrimüslimleri boşver, kameralar önünde cayır cayır yakılan müslüman türk askerleri için bile minberden iki laf edemeyen, haber yasağı getiren, caddeye çıkıp da “ islam cinayete karşıdır” diyemeyen bir toplumdan hassasiyet beklemek naiflikten öte bir şey sanırım.
    hayatında tek bir yahudi bile tanımadan tüm yahudilerin müslüman düşmanı olduğunu sanmak, hiç müslüman tanımadığı halde her müslümanı ışid sempatizanı sanmakla denktir.
    nefret edilen bir insan dahi öldüğünde ölüme ve cana saygıdan ötürü yakınlarına başsağlığı dilenir. eğlence yapılmaz. ben bunu islam kültüründe gördüm. başsağlığı dilediğin yakını da “sen zaten aslında seviniyorsun öldüğüne. sen başsağlığı dileme” diyecek kadar lanet birisiyse o başka.
  • çevir kazı yanmasın hadisesidir.

call of duty, battlefield vs. bilgisayar oyunlarıyla kimyasını bozdukları, popüler kültürle ayrıştırmayı pompaladıkları ve zaptedemedikleri jenerasyonun kalbindeki nefreti, bu yalan şirinliklerle yok edemeyeceklerini ve ancak sadece frenleyebileceklerini tahmin ettikleri ne kadar da belli.

küresel oyun kurucuların, bu devirdeki en büyük derdi, yarattıkları moron kitleleri teknolojinin de etkisiyle artık zaptedemiyor olmaları. kendileri de bunun farkında. nefret pompalanarak yetişti 80-90 kuşağı. dünyanın çoğu yerinde böyle. imkanı olan sapkınların neler yapabildiklerini de görüyorlar. daha durun, şu üç boyutlu yazıcılar iyice evrilsin, silah falan yapabilmeye başlasın, yeni zelanda'da olan olaylara benzerleri her yerde ve mantar gibi patlak verecek. ileriki zamanlarda bunun böyle olacağını tahmin ettiklerinden bu şirinlikleri. mesele ırk ve din meselesi değil. potansiyel cehaletten ve teknoloji sayesinde harekete geçmesinden korkma meselesi. daha dinler arası mutakabatlar, diyaloglar, neler neler deneyecekler. işler bekledikleri gibi gitmiyor. bilgi artık kontrol edilebilir ve saklanabilir değil. cahilin elinde de çok tehlikeli.

yahudiler müslümanları anıyormuş, hristiyanlar kepenk indirmiş vs. buna ancak kadir inanır. ortadoğuda ölenler neden ölüyor? tamam cahiller. ama kimden ötürü aydınlanmaları istenmiyor? petrol baronları olabilir mi?
  • büyük resmi görenlerin hoşuna gitmez. abd'li müslümanlar sinagog kurbanlarının aileleri için para toplamıştı. olması gereken budur. farklı düşünenler nefret etmek için doğmuş gibi.
  • her dinde ve her millette iyi insanlar da var, kötü insanlar da. ama gerçek şu ki dinler nefreti körükleyen insanları ve toplumları birbirine düşman eden oluşumlar. koskoca evrenin küçücük bir gezegeninde insanlar farklı farklı tanrılara inanıyorlar ve her bir din en doğrusunun kendisi olduğunu iddia ediyor. başta ortadoğu kökenli dinler kendilerinden olmayanı yok etme üzerine kurulu.
    bu kainatı bir yaratan var ise yaratma amacı bizi birbirimize kırdırmak mı?
  • cunku yarin aynisi sinagoglarda baslarina gelebilir. 1. hacli seferinde de muslumanlarla beraber hiristiyanlara karsi savasmislardi.
  • bunu hareketi türkiyede bekleyemeyiz.

çünkü;
    camilerin çok borcu var.
    her cuma para toplaması lazım.

böyle şeyler aklına gelmez.

not: bir ara camiye gittim. ama baktım ki benim bıraktığım camiler değil bunlar...
  • her dinden birçok insan böyle vahim olaylarda tepki koymaktadır.

bakmayın siz orta doğu bataklığındaki çer çöpe. dünyadaki tek müslüman nüfus, buralarda kafa kesen psikopatlar değil.

veya her yahudi, orta doğu’yu karıştırıp topraklarını genişletmeye çalışmıyor. bir kere her yahudi israil’de yaşamıyor.

bu saldırı sadece islam’a yapılmış bir saldırı değildir çünkü, insanlığa saldırıdır. inanç özgürlüğüne, ibadetin kutsallığına yapılmış bir saldırıdır. velev ki sadece islam’a yapılmış bir saldırı bile olsa, insan olan herkes, yiten canlar için üzülecektir.

aynı şey orta doğu’da ölen insanlar için de geçerlidir. orayı karıştıran vicdansızlar bunu inandıkları din veya orada inanılan din için değil, para için yapmaktadır. artık bu ayrıma varabilecek bir toplum olmamızı ümit ediyorum.
  • böylesine hassas bir konuda entry girmeye çekiniyorum açıkçası ama doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. objektif olarak halkı müslüman ve değil olarak bölmeden bakıldığında neredeyse 50 ye yakın insan hayatını kaybetti. yerinde bir karar.
  • yahudiler olarak “biz bu işin içinde yokuz” mesajı vermek için, tersine bir saldırıda varlıklarını olaylaylardan uzak tutmak için gerçekleştirdiklerini düşündüğüm eylem.

(bkz: akıllı adamlar)
  • aklı ve vicdanı olan herkesin yas tutacağı, üzüleceği bir katliam gerçekleşmiştir. video'yu izlerken bir müslüman veya müslüman toplumundan bir vatandaş olarak değil yaşamı savunan bir insan olarak ağladım. milliyetçiliğin ve radikalleşmenin böyle sonuçlar doğurması, gelişen insan medeniyetine çok büyük bir tehdit oluşturuyor. umarım böyle vahşetlerle bir daha karşılaşmayız. bir insan ömrü ortalama 60-80 yıl, ve bu süre zarfında türlü türlü katliamlara denk gelmek fazlasıyla rahatsız edici. yaşamı savunmak her canlının mirasıdır.