şükela:  tümü | bugün
 • yeni zelanda musevi konseyi katliam sonrası müslüman vatandaşlarla dayanışma göstergesi olarak yeni zelanda tarihinde sinagogların ilk kez bir şabat gününde kapalı kalacağını belirten bir açıklama yapmış.
  sadece göstermelik dahi olsa bu tür bir hassasiyeti her dinin tebaasından görmek isterdim.
  avrupa’da bir çok kilisede katliamın kurbanları için ayinler ve anma törenleri düzenlenecek.

  ne yalan söyleyeyim, ben bu güne kadar avrupa’da işlenen terör saldırılarının kurbanları için bir kere dahi camilerde dua edildiğini duymadım hiç. bunu hakaret veya kırma amaçlı demiyorum. ama duymadım, görmedim, bir yerde okumadım.
  yanlış diyorsam affedin.
  paris’teki son saldırıdan sonra antep’te kornalar çalarak ışid bayrakları sallayan konvoya trene bakar gibi bakan türk polisleri aklıma geldi de birden...

  gün gelip ölen / öldürülen insanların kim ya da kimlerden olduğunu sormadan üzülebildiğimiz, yasını beraber tutabildiğimiz zaman barış ve huzur içinde yaşamanın saf bir rüyadan ibaret olmadığını kavrayacağız.

  çevir kazı yanmasın editi:
  öldürülen gayrimüslimleri boşver, kameralar önünde cayır cayır yakılan müslüman türk askerleri için bile minberden iki laf edemeyen, haber yasağı getiren, caddeye çıkıp da “ islam cinayete karşıdır” diyemeyen bir toplumdan hassasiyet beklemek naiflikten öte bir şey sanırım.
  hayatında tek bir yahudi bile tanımadan tüm yahudilerin müslüman düşmanı olduğunu sanmak, hiç müslüman tanımadığı halde her müslümanı ışid sempatizanı sanmakla denktir.
  nefret edilen bir insan dahi öldüğünde ölüme ve cana saygıdan ötürü yakınlarına başsağlığı dilenir. eğlence yapılmaz. ben bunu islam kültüründe gördüm. başsağlığı dilediğin yakını da “sen zaten aslında seviniyorsun öldüğüne. sen başsağlığı dileme” diyecek kadar lanet birisiyse o başka.
 • büyük resmi görenlerin hoşuna gitmez. abd'li müslümanlar sinagog kurbanlarının aileleri için para toplamıştı. olması gereken budur. farklı düşünenler nefret etmek için doğmuş gibi.
 • her dinden birçok insan böyle vahim olaylarda tepki koymaktadır.

  bakmayın siz orta doğu bataklığındaki çer çöpe. dünyadaki tek müslüman nüfus, buralarda kafa kesen psikopatlar değil.

  veya her yahudi, orta doğu’yu karıştırıp topraklarını genişletmeye çalışmıyor. bir kere her yahudi israil’de yaşamıyor.

  bu saldırı sadece islam’a yapılmış bir saldırı değildir çünkü, insanlığa saldırıdır. inanç özgürlüğüne, ibadetin kutsallığına yapılmış bir saldırıdır. velev ki sadece islam’a yapılmış bir saldırı bile olsa, insan olan herkes, yiten canlar için üzülecektir.

  aynı şey orta doğu’da ölen insanlar için de geçerlidir. orayı karıştıran vicdansızlar bunu inandıkları din veya orada inanılan din için değil, para için yapmaktadır. artık bu ayrıma varabilecek bir toplum olmamızı ümit ediyorum.
 • at yalanı seveyim inananı. avrupa'da hiçbir camide başka dinden katliama uğrayanlar için dua eden duymamışmış.

  interneti açıp azıcık araştırsa bunu yazamayacak çünkü karşısına sayfalarca müslümanların diğer din mensuplarına destek için yaptığı eylemler ve yardım faaliyetleri çıkacak.

  cehalet ve cahil cesareti ayrı bir şey. allah kimseye bu cahil haliyle bu kibri vermesin.
 • her dinde ve her millette iyi insanlar da var, kötü insanlar da. ama gerçek şu ki dinler nefreti körükleyen insanları ve toplumları birbirine düşman eden oluşumlar. koskoca evrenin küçücük bir gezegeninde insanlar farklı farklı tanrılara inanıyorlar ve her bir din en doğrusunun kendisi olduğunu iddia ediyor. başta ortadoğu kökenli dinler kendilerinden olmayanı yok etme üzerine kurulu.
  bu kainatı bir yaratan var ise yaratma amacı bizi birbirimize kırdırmak mı?
 • böylesine hassas bir konuda entry girmeye çekiniyorum açıkçası ama doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. objektif olarak halkı müslüman ve değil olarak bölmeden bakıldığında neredeyse 50 ye yakın insan hayatını kaybetti. yerinde bir karar.
 • toplumlarıın hassasiyetleri adına güzel bir harekettir. sonuçta bütün dinlere mensup, radikal kişi ya da gruplar, katliam yapabilme potansiyeline sahip.
 • suud kralı öldü diye yas ilan edilen ülkede eleştirilmesi abestir.

  altında bit yeniği arasan ne bulacaksın? yas işte, acınızı paylaşıyoruz demişler.
 • ırkçılığın video oyunlarından kaynaklı olduğunu savunan beyinsizleri gösteren başlık. he yarram he.
 • ıyi bir şeyden de ayrıştırıcı düşmanca çıkarımlar çıkartan, kendi gibi dusunmeyenlere saldiran tipler oldukça bizde görülmeyecek durumdur.