şükela:  tümü | bugün
 • ''kömürden elektrik üretimi; ulaşım, sanayi, ısınma ve tarımdan kaynaklanan kirlilik nedeniyle zaten düşük olan dış ortam hava kalitesini daha da düşürüyor. kömürlü termik santraller, büyük miktarda parçacıklı madde (pm), sülfür dioksit ve dolaylı olarak ozon oluşumuna neden olan nitrojen oksit salımında bulunur. bu kirleticilerden sağlık açısından en endişe verici olanları çapı 2,5 mikron’un altında olan parçacıklı maddeler (pm2,5) ve ozondur. bu çalışmanın sonuçlarına göre türkiye’de pm maruziyetine atfedilebilen sağlık sorunlarının %20’si termik santrallerde yakılan kömürden kaynaklanmaktadır. bu kirleticilere uzun süreli maruz kalmanın akciğerler ve kalp üzerindeki etkilerini gösteren önemli tıbbi bulgular mevcuttur. bu etkilerden bazıları bronşit, amfi em ve akciğer kanseri gibi kronik solunum hastalıkları ve kalp krizi (miyokard enfarktüsü), konjestif kalp yetmezliği ve kardiyak aritmileri gibi kalp-damar hastalıklarıdır. akut etkiler göğüs sıkışması, öksürme ve şiddetli astım krizleri gibi solunumla ilgili semptomları da içerir. hassasiyeti olan çocuklar, yaşlı insanlar ve hastalar bu tip etkilere daha açıktır. kömürlü termik santrallerden salınan baca gazı içinde cıva gibi ağır metaller ile dioksin ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar (pah’lar) gibi kalıcı organik kirleticiler (pop’lar) de bulunmaktadır. bunlar ya solunum yoluyla doğrudan ya da besin ve su yoluyla dolaylı olarak alınır. cıvaya yoğun miktarda maruz kalındığında çocuklarda bilişsel gelişim olumsuz etkilenebilir; fetüsün hayati organlarında geri dönüşü olmayan zararlar meydana gelebilir. bu nedenle termik santrallerden kaynaklanan büyük miktarlı cıva salımları insan sağlığı açısından ciddi endişe kaynağıdır.

  insan sağlığı üzerindeki çifte yük: hava kirliliği ve iklim değişikliği

  kömür kullanımı, iklim değişikliğine muazzam bir katkı sağlamaktadır. iklim değişikliği, dünya sağlık örgütü başkanı tarafından 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmıştır. türkiye’de, sadece kömürlü termik santrallerden kaynaklanan co2 salımlarına dair açıklanan resmi veri yoktur. ab üyesi 28 ülkenin verilerine bakıldığında ise, bu ülkelerin toplam sera gazı salımlarının %20’sinin kömürden kaynaklandığı görülmektedir. öte yandan, türkiye’nin şimdiden iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşadığını gösteren bilimsel kanıtlar artmaktadır. insan sağlığı, özellikle akdeniz bölgesinde artış gösteren sıcak hava dalgaları ve su sıkıntısı nedeniyle tehdit altındadır. fosil yakıtların, özellikle kömür kullanımının azaltılması, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini önlemek için ön koşuldur; ayrıca bu durum hava kirliliğini azaltacağı için toplum sağlığını kısa vadede de koruyacaktır.''

  termik santrallerin insan ve çevre sağlığına olan ürkütücü ve kerte kerte meydana gelen etkilerini; küresel ısınmaya katkılarını anlatan, heal'in hazırlamış olduğu ödenmeyen sağlık faturası isimli kapsamlı araştırmanın devamını buradanokuyabilirsiniz.

  birgün'ün kazdağları acil destek bekliyor başlıklı haberi.

  11 ocak 2017'de idk (inceleme değerlendirme komisyonu) toplantısı gerçekleşecek olan ve sonucunda çed kararının verileceği yenice çırpılar termik santrali projesi, yaklaşık bir buçuk yıldır kazdağı sakinlerinin, çevre örgütleri ve birçok kurumun desteği ile ötelenerek bu güne kadar gelinmiş.

  kazdağı'nın, onu evi bilenlerin, denizini, tarihini, güneşini, destanlarını, doğasını sevenlerin imzalarına ihtiyacı var. konunun bilinirliğinin ve desteğinin artırılması gerek. yoksa zeus'un laneti üzerimizde, haberiniz olsun *

  itiraz etmek ve desteğinizi somutlaştırmak için 350ankara'nın hazırlamış olduğu itiraz dilekçesi'ni bimer üzerinden imzalayabilirsiniz.

  haydi uplayalım.

  edit: imla
 • yakınındaki linyit kömürü madeni, işletme maliyetini düşürdüğü için o bölgede planlanan termik santraldir.

  kuzey hakim rüzgarın, baca gazını edremit körfezine yönlendirmesi ve yakılacak kömürün kalitesiz linyit kömürü olması çevresel kötü etkiyi arttıracaktır. yeni yakım teknikleri ve baca sistemleri bu sorunu çözüyor olsa da bu işletmede kullanılması maliyet açısından mantıksız olacaktır.
  sadece bu değil çanakkale'de birçok termik santral planlanıyor. özellikle karabiga bölgesine muazzam bir santral yapılacak. amaç bölgedeki linyiti değerlendirmek aynı zamanda ithal edilen kömürün taşıma maliyeti olmadan santralde yakılmasını sağlamak.

  (bkz: beyin yakan termik santral reklamı)
 • türkiye'nin akciğerleri olarak bilinen kazdağları'nı mahvedecek santral.
  ülkeler akın akın yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerken biz var olan doğal güzelliklerimizden vazgeçip termik santral yapıyoruz.
  sözlük üzerinden bir çok kampanya düzenlendi, bir çok konuda kamuoyu bilinçlendirilip tepki oluşması sağlandı. bu konuda da bir bilinç yaratılabileceğini umuyorum.
  çed raporu verdildiği anda maalesef ki daha sonrasında idare mahkemesinin kararı iptal etme şansı olmayacak. sonrasında çok ağlarız. tepkiyi hemen şimdi koymamız gerekiyor. haydi pamuk eller klavyelere.
 • olmayacak hede.
  olmasın.
  yapılmasın.
  net!

  (bkz: alman çevre hukukunun anayasal çerçevesi)

  almanlar gelişmemizi istemiyor ayağına bizi dövüp, hepimizin geleceğimizi çalıp ceplerini dolduracaklar ama direneceğiz.
  uplamak bedava!
  haydi pamuk eller klavyelere.
  tepki hemen şimdi!
  destek veren herkesin çocuklarının çocuklarının bile ciğeri temiz hava dolsun.

  hadi!
 • acilen destek verilmesi gereken kampanya. kazdağları cennettir, korumak için ne gerekiyorsa yapılmalı.
 • bahse girerim yenice ve çırpılardaki birçok insana bu santralde iş sözü verilmiştir. yani ne yazık ki yöre halkı bizim tam aksimizi düşünüyor olabilir, bu çok yüksek ihtimal. ayrıca şu haber hiç şaşırtmadı;

  "taşzemin inş. madencilik san. ve tic. a.ş. tarafından çanakkale ili yenice ilçesi çırpılar köyü yakınlarında kurulması hedeflenen santralin toplam kurulu gücü 150/0.98=153 mwm/150
  mwe/150/0.365=414,36 mwt olacak.

  proje kapsamında çırpılar kömür sahasından üretilecek 1200 kcal/kg lık linyit kömürü
  kullanılacak. yıllık tüketim yaklaşık 2.122.725 ton olacak."

  kaynak: http://www.enerjigunlugu.net/…adi.html#.wg0xy31h7hm

  bakın bakalım taşzemin kiminmiş :) en kral yandaş doğa katliamı isteyecek de koca devletimiz karşı mı çıkacak?
 • yapım aşamasına geçildiğinde eminim ki benim gibi bir çok vatandaş yapım kararının iptalini bekleyecek mahkemeden ama maalesef ki idare mahkemesinin iptal kararı vermesi o kadar kolay bir şey değil. idare mahkemeleri ne yazık ki yerindelik denetimi yapamıyor. yani o santral oraya yapılmalı mı yapılmamalı mı denetleyemiyor yalnızca yapımında hukuka aykırılık var mı ona bakıyor. benzer bir durum yatağan termik santrali yapılırken de yaşanmış ve idare mahkemesi o zamanlarda gereklilik ve hukuka uygunluk denetimi yapmış başka bir şey yapamamış. yapsa bile danıştay tarafından bozulacak bir karar verecek çünkü.
  şu aşamada hukuka aykırılık çıkması çed raporunun verilmemesine, çed raporunun verilmemesi de bizim tepkilerimize bağlı. yoksa kazdağları'nı, o cennet yerleri unutmanın zamanı geliyor yavaş yavaş.
 • http://m.haberler.com/…2015/yenice-secim-sonuclari/

  seçim sonuçlarıni daha yazan olmamış ben yazayım.

  kaz dağlarınin içinde yaşayan dusunmuyorsa ben neden dusuneyim.

  .

  .

  .

  .

  toptan güneş gözlüğü
 • doğa katledilmeden de enerji üretilebilir.

  saçıp savurduğunuz parayı çok düşük faizle verin bir şirkete, karşılığında güneş enerjisi yatırımı yapsın. konya ovası, güneydoğu, trakya bu iş için biçilmiş kaftan.

  lafa gelince herkes vatansever ama vatanın havasını, suyunu, ormanını, zeytinini yok etmek pek vatanseverlikle bağdaşmıyor.
 • cukkaladiklari trilyonlari ile istedikleri an siktirip gidip yurtdisinda yasayacak ve pisliklerini bize birakacaklarin plani. bozulmali.