• (bkz: kazan kaldırmak)
  bu deyiminin doğduğu ve ülkemize kök saldığı oluşum...
 • (bkz: yeniceri ortasi)
  (bkz: corbaci)
  (bkz: lagimci)
 • yabanci diyarlardan - en cok da balkanlardan - toplanan erkek cocuklarinin yetistirildikleri osmanli devri asker ocagidir. bir nevi kisladir. ama askeri egitim disinda dini egitim, dil egitimi vb egitimler de verilmistir.
 • vakayı hayriye denilen toplu isyan sonucunda 2. mahmut döneminde söndürülmüştür... osmanlının ilerlemesinin önündeki en büyük engellerdenbiri olarak gösterilir, zira yeniçeri ordusu hem savaş kazanma yeteneğini kaybetmişştir, hem modernleşmeye karşı çıkmaktadır, hem de yerine gelmesi planlanan modern orduları isyanlar sayesinde yoketmektedir... aynı zamanda içerisinde yozlaşma başgöstermiş, üye askerler ikinci işlerde çalışmaya, tanıdıklara torpil yapmaya vs. başlamıştır...
 • ocak ortadan kaldırılırken, dünyanın en iyi cenk müziği besteleyicilerinden ve icra edicilerinden olan mehteran bölüğü de güme gitmiştir.
 • piri hacı bektaşi veli olan asker ocağı. osmanlı'daki her meslek grubu gibi yeniçerilerin de bir koruyucusu, bir piri vardır ve yeniçeriler bu pirlerini hacı bektaşi veli olarak seçmişlerdir. yeniçeri ocağındakilerin çok büyük bir bölümü de bektaşidir. osmanlı'nın özellikle avrupa'da gerçekleştirdiği genişlemede bektaşilik inancı ve yeniçeri ocağının varlığı çok önemlidir. daha soraları yeniçeriler bozulan devlet düzeni ile birlikte özlerinden ve inançlarından da uzaklaşmışlar ve sadece sorun çıkaran bir grup haline gelmişlerdir. yeniçeri ocağı'nda gayet trajikomik olaylar da işte bu dönemde gerçekleşmiştir. bunlardan biri, yeniçeri ocağında yemek kazanlarına daha sonra hoşaf konulmakta ve öyle dağıtılmaktadır. bu nedenle hoşafın üzerinde bir yag tabakası oluşmaktadır. bu durumun düzeltilmesi için hoşaf için ayrı bir kazan tahsis edilir. ancak yeniçeri ocağı bu durumu 'hoşafın yağı eksik' diye ayaklanarak karşılarlar.
  velhasıl zaman içinde yeniçeri ocağı lağvedilir. bektaşilerle ilişkilendirildikleri için de özellikle istanbul'da yaşayan bektaşiler büyük baskılar altında tutulurlar.

  yıllar sonra düzeltme:
  sadece istanbul'da yaşayan değil, tüm osmanlı coğrafyasındaki bektaşiler ciddi baskılar altında kalır, bektaşi dergahlarını tüm varlıklarına el konur, dergahlar bektaşi olmayan mezheplere peşkeş çekilir.
 • yabanci memleketlerden toplanarak olu$turulmu$ bir ocak idi. bu ocaga alinan elemanlar itina ile yeti$tirilir, vatana millete faydasi dokunur du$uncesiyle asker olarak barindirilir idi. lakin bu ocagin son donemlerinde yenicerilerin kazan kaldirma di$inda bir aktivitesi olmadigi farkedilince dagitilmasinin daha munasip oldugu anla$ildi. ne kadar acidir ki cart diye kurulan bu ocak kaldirilirken cort diye kaldirilamami$ ve kaldirilana kadar bircok vezir ve padi$ahin kellesine mal olmu$tur. buradan da goruldugu uzere el skiyle gerdege girilmiyor.
 • sistem şöyle işlerdi: osmanlı fethettiği topraklardaki gayri müslim çocukları ve genç nüfusu toplar, türk eline getirirdi. öncelikle bu gençler türkçe öğrensinler ve türk geleneklerine vakıf olsunlar diye türkmen ailelerin yanına köle/evlatlık arası bir konumda verilirdi. türk ailesinin yanında 1 ya da 2 sene kadar kalıp onlarla birlikte yaşayıp çalışan bu gençler daha sonra yeniçeri ocağına alınırdı. osmanlı'nın ilk dönemlerindeki bu sistemde, o dönemlerde daha yoğun olarak alevi/bektaşi (kızılbaş) inancında yaşayan türk ailelerin etkisiyle yeniçeri ocağına katılan gençlerde ve dolayısıyla ocakta da sunni inancı yerine alevi inancı baskın olmuştur.
 • (bkz: çeri)
hesabın var mı? giriş yap