şükela:  tümü | bugün
  • milli mücadelenin 100. yılına özel, kurtuluş savaşı’nın destansı hikayesinin anlatıldığı bir tevfik akbaşlı operası. samsun ve istanbul devlet opera ve baleleri prodüksiyonu ile sahneye koyuluyor. mustafa kemal atatürk’ün 16 mayıs 1919’da bandırma vapuru ile yola çıkarak, milli mücadeleyi başlatmasının yıl dönümü olan 16 mayıs 2019 perşembe akşamı istanbul haliç kongre merkezi’nde dünya prömiyeri yapıyor. eser ikinci kez 20 mayıs 2019 pazartesi akşamı samsun devlet opera ve balesi aydın gün sahnesi’nde sahnelenecek.

video

biletler
  • omzundan apoletleri sokup, sirtina atesten gomlegi gecirerek anadolu yollarina cikan mustafa kemal'in turkiye cumhuriyetine giden yolunun anlatildigi epik tevfik akbasli eseri.

kendisine 20 yil once eczacibasi beste yarismasinda birincilik odulu kazandiran bu eseri tevfik akbasli 19 mayis'in 100. yili nedeniyle yeniden yaratti ve yeniden dogan bu eserle cumhuriyetin nasil kuruldugunu "unutan" veya yeniden hatirlamasi gerekenlere sadece kendisinin yapabilecegi sekilde sundu.

tek kelime ile muhtesem diyebilecegim bu operayi gormek her cumhuriyet cocugunu mutlu edecektir kanaatindeyim.
  • çok güzeldi.

fikriye hanım muhabbetini fazla uzatmaları dışında. anladım tamam, işin içine romantizm de katmak istiyorsunuz ama, bu epik hikayede o kadar yeri yoktu.

yapımında emeği geçen herkesin eline sağlık. ağlamam diyordum, ağladım.

durduk yere binali yıldırım'ın anons edilmesi ise sinir bozucuydu tabii.

ama protestolar harikaydı. her şey de çok güzel oldu, çok da güzel iyi oldu, tamam mı.