*

şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli yöntemlerle sertleştirilmiş herhangi bir metali yumuşatma gayesiyle (bkz: yeniden kristalleşme sıcaklığı) civarlarında 1 saat süreyle yapılan, tavlama ve yavaş soğutma kademelerini içeren ısıl işlem.
 • soğuk deformasyona uğratılıp dislokasyonların kilitlenmesi sonucunda sertliği ve mukavemeti artmış bir metali daha ince taneli ve dislokasyonları azaltılmış sünek bir metal haline dönüştürebilme gayesiyle metalden metale değişiklik gösteren ve yeniden kristalleşme sıcaklığı diye tabir edilen bir sıcaklıkta tav fırını veya tuz banyosu gibi bir ısıtma ortamı kullanımıyla yaklaşık bir saat süreyle tutarak yapılan ısıl işlem türü.
 • plastik deforme edilmiş metallere uygulanan bir tavlama türü
 • sinir hastası eden, beyin amcıklaması geçirten bir malzeme bilimi yüksek lisans tezi konusu. malzeme bilimi okuyan kıl olduğunuz biri varsa ona "yeniden kristalleşme çalışasın e mi..." şeklinde beddua etmeniz yeterli olacaktır.
 • maden yatakları, metamorfik kayaç petrografisi ve mineraloji derslerinde yeterince kafa patlatmanız gereken meret konu. 3 senedir her vize final döneminde ezberliyorum, daha hiç bir sınavda bir kere tam olarak yazamadım kahrolasıyı...
 • ısıl işlem, fiziksel metalurji gibi derslerin en temel konusunu oluşturur bu olay aynı zamanda...eğer metalurji mühendisi olmaya niyet ettiyseniz bu terimi 3. sınıftan itibaren o kadar çok duyarsınız o kadar kanıksarsınız ki size ne sorulsa sebebine veya cevabına rekristalizasyon*dur demeye başlarsınız...

  (bkz: kedidir kedi)
 • temelinde buyuk bir tanım sorunu barındıran olay. ortamda yeniden olusan kristaller yoktur. cunku deformasyon ile kristal yapıyı zaten bozamazsınız ki bir de yeniden kristalleyesiniz. bozulan ve dolayısıyla yeniden yapılanan sey tanelerdir (grain). yani dogru tanım "yeniden tanelendirme (regrainization)" olacaktır. tanımlamadaki bu hata rekristalizasyon kelimesinin turetildigi yıllarda henuz kristal yapının kesfedilmemis olması dolayısıyla tanelere kristal deniyor olmasından kaynaklanır.
  (bkz: erdogan tekin)
 • malzemeye uygulanan plastik deformasyondan serbest yeni tanelerin çekirdeklenmesi ve büyümesine kadar geçen evredir.

  yeniden kristalleşmenin amacı ;

  - deformasyona devam edebilmek.
  - ince taneli, yüksek mukavemetli, yüksek tokluğa sahip malzeme üretmek.
  - kontrollü tane boyutunda malzeme elde etmek.