şükela:  tümü | bugün
  • 22 nisan'da feriye sarayı'nda gerçekleşecek bir etkinlik.

mobilet'te gezinirken denk geldim, sınırsız meze ve iki yerli içecek diyorlar, yerel şefler diyorlar. dikkatimi çekti.

linkini de şuraya bırakayım.

https://www.mobilet.com/…vent/yenidenmeze-1335-e30d
  • ikincisi 6 ekim'de gerçekleşecek, ancak biletler bitmiş, satmak isteyen olursa yeşillendirebilir.
  • organizasyonun kusursuz bir şekilde sürdürülmesi için çaba harcayan her kim var ise, "helal olsun!" dediğim, muhteşem festival. başarılı şeflerin ve f&b işletmelerinin spesiyal lezzetlerini sunduğu bir festival.

ortaköy feriye'de yapılmış olması güzel bir tercih olmuş. zira hem manzarasıyla, hem de geniş bahçesiyle organizasyona dahil olan tüm konukların keyifli bir vakit geçirmesini sağladılar bahse mekan seçimiyle. stantların kurulumundan tutun da, sokak lezzetlerinin bahçe kısmına serpiştirilmesine kadar her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. festival dahilinde çalışan tüm personeli özenle seçmişler. hepsi güler yüzlü ve de ilgiliydiler. hepsine, ilgilerinden ve güler yüzlerinden mütevellit ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

bilete dahil olarak 2 kadeh rakı ikramları vardı. biz biletimizi qr kodla okuttuk. biletimizi okuttuktan sonra bileklik verdiler ve iki adet de fiş verdiler. bu fişlerle rakı alabildik. her bir bilete 'tek' rakı verdiler. duble için ikisini vermeniz gerekiyordu.
    rakı kesmez ise şayet, gidip alabiliyordunuz. mesela yeni rakı ala'nın dublesini 30 tl'ye veriyorlardı ki, fena sayılmaz. kana kana içtim.

çeşit çeşit meze tattım. hatta bazı stantlarda pastırma, peynir falan da veriliyordu. hepsini gömdüm. ama en çok hoşuma giden lezzet, kuru domatesli levrek oldu. böyle kürdana saplanmış ikisi, lokum gibiydi yani. şişhane firuze'ye ait idi bu lezzet. bir de; çiroz ezmesi çok hoşuma gitti. çirozu zaten severim ama ezmesi çok daha lezzetli olmuş. fakat, hangi mekana ait idi bu lezzet, hatırlamıyorum.. ha, unutmadan; rakılı kalamar falan da vardı. bööyk..
    velhasıl, genel olarak güzel mezeler tatma fırsatı buldum/bulduk.

ekstra olarak: çimlere yayılmak isteyenlere minder dağıttılar, çay ikram ettiler, başlarına ısıtıcı koydular, fotoğraf çekip hediye ettiler ve şal dağıttılar. ilerleyen saatlerde konser de vardı. güzeldi, güzel! festivale katılan insanlar da güzeldi. herkes o kadar içti, sıçtı, güldü, eğlendi, ama bir fiske olsun huzursuzluk yaşanmadı. katılanlara da, emek gösterenlere de, düzenleyenlere de tebrikler ve teşekkürler!

ilerleyen saatlerde arkadaşımla gerçekleştirdiğim diyalog:

- yalnız, güzel olmuş be!
    + aynen ya, bayağı iyi!
    - içelim mi birer tane daha?
    + içelim.

birkaç saat sonra:

- iyi olmuş be ya!
    + aynen bee ya!
    - içek mi?
    + hadi!

bir saat sonra:

- iyi içtik he!