şükela:  tümü | bugün
 • oldukça zor ve meşakkatlidir.

  merhaba sevgili anneler, babalar, adaylar yenidoğan bebek bazı kaynaklara göre 0-28 gün olarak kabul edilirken bazı kaynaklarda ilk 3 ya da ilk 6 ay olarak kabul edilmektedir. şahsi fikrime göre bebeklerin en hassas olduğu dönem ilk 3 aydır.

  sizlerle bu entryde ilk üç aylık klasik bebek bakımı bilgilerini/tecrübelerimi paylaşıyor olacağım. öncelikle şunu belirtmek isterim ki herkesin bebeği kendine göre bir bakım gerektirir. her bebek birbirinden farklıdır tıpkı kediler gibi. kimisi çok sakin, kimisi çok agresif olabilir. evet ilk doğdukları andan itibaren hem de, inanması çok güç değil mi? sanıyorsunuz ki bir bebek ağlıyorsa mutlaka bir derdi vardır ama hayır, agresif bir bebek olduğu için ağlıyor olabilir sadece. bu nedenle her anne, baba kendi bebeklerini doğdukları andan itibaren çok iyi gözlemlemeli ve ona göre bir bakım programı oluşturmalı lakin bebek bakımının ortak noktaları da vardır yani genel bir bakım programını takip ederek yine bebeğinizin ilk aylarını mutlu geçirmesini sağlayabilirsiniz.

  yenidoğan bebek ile ilk günler: ilk bebeğinizse ilk günlerin çok zor geçebilecek olması ihtimaline karşı kendinizi hazırlayın. daha doğrusu siz en zor günlerin ilk günler olduğunu sanarsınız ancak işin aslı öyle değildir çünkü ilk birkaç günü hastanede elinizin altında hemşireler varken geçirirsiniz. buna rağmen ilk birkaç gün (eğer ilk bebeğinizse) anne olarak gözünüzü bile kırpamaz, uyuyamaz ve devamlı bebeğinizi izlersiniz. nefes alıyor mu? ses çıkarttı bir sorun mu var? aç mı? altı mı kirli? vs sürekli tetiktesinizdir. doğum öncesi çok sakin, soğuk kanlı biri olmak maalesef doğumu takip eden günlerde geçerliliğini sürdüren özelliklerden değildir. hormonlarınızın da etkisiyle ilk günler helikopter anne olacaksınız. bununla beraber eğer emzirme sorunu ya da sütünüzün olmaması sorununu da yaşıyorsanız geçmiş olsun. bol bol ağlama da eklenecek stresinizin üzerine ancak sık sık şunu hatırlatın kendinize "geçecek, herkese oluyor bu, her yeni anne böyle şeyler yaşıyor. daha kötüsü de olabilirdi."

  gelelim bebeğinizin ilk günlerdeki bakımına: bebek bakımıyla ilgili en kolay zamanlar ilk haftalardır. bebeğiniz sürekli uyur, uyanınca önce altını değiştirirsiniz sonra beslersiniz, gazını çıkarırsınız ve tekrar uyutursunuz. bundan ibarettir dışarıdan bakıldığında. detaya inecek olursak ilk iki gün anneler hormonlarında etkisiyle çok mutlu olurlar. henüz durumun farkında değildir ve gözleri sadece bebekleri görür. bunun yanında elbette bebeğe bir şey olma endişesi ve stresi yaşarlar ancak mutluluk zirvededir bu sebeple bebeklerinde ufak tefek fiziksel anormallikleri gözden kaçırabilirler. bu sebeple benim size tavsiyem bebeğinizle başbaşa kaldığınız ilk fırsatta kafasını, kulaklarını, burnunu, el ve ayaklarını, parmaklarını incelemeniz. her şey yolundaysa ki büyük ihtimalle öyledir içiniz rahat bir şekilde bebeğinizin mutluluğuna konsantre olabilirsiniz.

  adım 1: alt değiştirme
  bebeğinizin bezini beslemeden önce değiştirmeniz gerekiyor. beslendikten sonra değiştirmeniz karnı dolu olduğu ve sarsıldığı için kusmasına sebep olabilir. hazır altını açmışken birkaç dakika açık bırakıp rahatlamasına izin verin. bu arada bence ilk haftalar iki parçalı kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederim. çok şirin olsalar da tulumlar hiç pratik değil. her seferinde olmasa da günde en az 2 defa altını açtığınızda çok az bir yağ ile bacaklarına, karnına ve ayaklarına masaj yapmanızı tavsiye ederim. bebeği ne kadar yorarsanız o kadar deliksiz uyur siz de biraz rahat edersiniz. bunu sadece ilk günler için söylemiyorum, sonrasında da bu böyle. altını kapatırken bezin çok sıkmadığından emin olmalısınız ayrıca ilk günler göbeği düşene kadar bezin göbeğe denk gelmediğinden emin olun lütfen canı acımasın. bez büyük geliyorsa katlayarak kullanabilirsiniz bezleri zaten çoğu bez markası yenidoğan bezlerini böyle kullanıma uygun tasarlamışlar. bebek bezini toptan almayın çünkü başka bebeğe iyi gelen bir bez markası sizin bebeğinzde alerji yapabiliyor. küçük paketlerde alın baktınız her şey yolunda alerji gibi bir sorun yok memnunsunuz sonra toptan alabilirsiniz. yenidoğan bebek bezi 5 kiloya kadar kullanılıyor genelde yani toptan alacaksanız buna dikkat edin. son olarak birçok bebek bezinin ortasında sarı bir çizgi yer alıyor. bebek çişini ya da kakasını yaptığında bu sarı çizgi maviye dönüyor. bezi çıkartmadan da bu çizgi sayesinde bezini kirletip kirletmediğini anlayabilirsiniz.

  adım 2 besleme:
  eğer emziriyorsanız yani doğumdan sonra sütünüz geldiyse ve bebek meme ucunuzu sorunsuz emiyorsa her 2 saatte bir emzirmenizi tavsiye ediyor doktor ve hemşireler. bu sürenin 3 saati geçmemesi önemli çünkü bebeklerin çok çabuk şekeri/tansiyonu düşüyor. emzirme sorunu yaşıyorsanız benim gibi ikinci günün sonunda ya da en geç üçüncü günün sabahı mama takviyesi yapın, üzülüp çekinmeyin. üçüncü gün de mama vermezseniz bebeğnize yarardan çok zararınız olur. yine emzirme çalışmaları yapın, sütünüz yoksa pompa ile bebeğiniz uyurken pompalayın en geç 6 gün içinde az da olsa süt elde edersiniz. (emzirme konusunda sorun yaşıyorsanız şu entrymi okumanızı tavsiye ederim.) hiçbir zaman emziremez ya da sütünüz gelmezse hayatı kendinize zehir etmeyin. eğer mama kullanacaksanız biberon seçimine çok özen gösterin kesinlikle anti-colic biberon olduğundan emin olun. en iyi biberon markaları sırasıyla dr. brown , philips avent bu iki markayı nuk ve wee takip ediyor. türkiye'de aventin anti kolik biberonunu birçok bebek mağazasında bulabilirsiniz. üstelik tüm biberon uçlarının ölçüleri aynı olduğu için çok pratik. mama seçimini siz değil bebeğiniz yapacak. hangi mama en az gaz sancısı yapıyorsa ona devam edin.

  <<<<<burası önemli>>>>>>

  beslenmeyle alakalı en önemli detay bebeğinizi emdikten ya da mamasını yedikten sonra belli bir süre dik tutmaktır. yeme işlemi tamamlandıktan 15-20 saniye sonra klasik gaz çıkartma pozisyonu olan omuza yaslayarak gazını çıkartmaya çalışın. en az 10 dk gazını çıkartmaya çalışın. tabii çok minik olduğundan pozisyonunun iyi olduğundan yani nefes alacak şekilde durduğundan emin olun. arada bir de kusup kusmadığını kontrol edin. kustuysa temizleyin ağzını, burnunu tekrar dik tutmaya devam edin. biberon seçimi ve beslenme sonrası dik tutma yöntemiyle kolik olsa bile semptomlarını en aza indirmiş olursunuz. ayrıca dik tutarak bebek reflüsünün de önüne geçmiş olursunuz.

  adım3: uyutma:
  ilk günlerin en kolay bebek bakım adımı uyutma sanırım çünkü devamlı uykulu oluyorlar ve gazı, sancısı yoksa pıt diye uyuyorlar. lakin uyutmayla alakalı da birkaç küçük detay var. öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi uyutmadan önce bir süre bebeğinizi dik tutmayı ihmal etmeyin. beslenme sırasında uyuyakalsa bile siz dik tutun zaten uyumaya devam edecektir dik tutsanız da. bu şekilde gaz sancısını en aza indirmiş olacağınız için bir sonraki acıkmaya kadar deliksiz uyuyabilir. bebeğinizi uyuttuğunuz yer beşik ya da her ne kullanıyorsanız çok yumuşak olmamalı ve yastık kullanmamalısınız. sağ ya da sol yanına yatıracaksanız sırt kısmını battaniyeyi rulo yaparak desteklemelisiniz, sırt üstü uyutacaksanız kafasını sağa ya da sola çevirmelisiniz. yüz üstü uyumatmamanız gerekiyor çünkü özellikle ilk haftalar bebeğiniz kendisini anne karnında zannedip nefes almayı bırakabilir. kesinlikle ve kesinlikle ilk günden itibaren yarı kundak yapmaya alışın, bebeğinizi de buna alıştırın. ilerleyen haftalarda deliksiz uykunun kilit noktası kundak olacak çünkü uyku esnasında elini kolunu sallayarak kendilerini uyandırıyorlar. yalnız kundağı anneannelerimizin yaptığı gibi sıkı sıkı yapmayın. yeni nesil kundaklardan satın alabilirsiniz ya da benim gibi küçük bir battaniye kullanabilirsiniz. elini kolunu yüzüne çarpamayacak kadar sıkı kundaklamanız yeterli. ayaklarını kundaklamanıza gerek yok. bebekler 6 aya kadar huzursuz uykuya sahip oluyorlar genelde yani uyurken sesler çıkarıp bir anda ağlayıp tekrar uyuyabiliyorlar. anneleri de en çok yıpratan şey bu bence. benim gibi hafif uyuyan biriyseniz en ufacık seste uyanıyorsanız deliksiz 2 saat uyumayı unutun. her 10-15 dakikada bir uyanıp, kontrol edip tekrar uyumaya çalışacaksınız demektir.

  genel hatlarıyla bebek bakımının 3 adımı bu şekildedir. en başta da söylediğim gibi her bebeğin kendine has bir karakteri olduğu için sizin ona göre bir bakım programı oluşturmanız gerekiyor. her ağladığında acıktığını düşünüp beslemeye zorlamayın. altını değiştirin, masajlar yapın, konuşun, telefonununzdan anne karnı sesini taklit eden videolar ya da beyaz gürültü videoları açın, kıyafetini kontrol edin (etiketi rahatsız edebilir, çok sıkı olabilir.) sıcaklamadığından emin olun hala ağlamaya devam ediyorsa sinirlenip, sıkıntı yapmayın bırakın ağlasın siz sakince onunla konuşmaya devam edin. bu sıkıntı/sorunların 4. ay geçecek olduğunu kendinize hatırlatıp stresinizi azaltın. emziğe alıştırmaktan çekinmeyin, bebeğiniz uyumadığı zamanlarda kucağınızda olsun, alışır bırakmaz diye korkmayın. tam tersi sakin bir bebek istiyorsanız sizinle ten tene olmasını sağlayın. gününüzü zor olsa da bir rutine oturtmaya çalışın mesela her uyutmaya çalıştığınızda aynı ninniyi söyleyin ya da video kaydını açın nasıl tercih ediyorsanız...

  sakin anne = sakin bebek

  bebek bakımıyla ilgili en önemli şey iç güdüleriniz. bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz insanları dinleyin ancak sizce uygun değilse uygulamayın.

  sorularınız olursa severek yardımcı olurum.
  sevgiler.