şükela:  tümü | bugün
  • zeytinburnu merkezefendi mahallesinde bulunan yenikapı mevlevihanesi uzun yıllar mevlevi tarikatının önemli merkezlerinden biri olmuştur. osmanlı tekke mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan güzel bir örnektir. yenikapı mevlevihanesi yeniçeri katibi malkoç mehmet efendi tarafından 1597 yılında yapılmıştır. son dönemde geçirmiş olduğu talihsiz bir yangın sebebiyle şu an kültür bakanlığı tarafından yürütülen tadilat çalışmalarından dolayı ziyarete kapalıdır.
    (bkz: ukte)
  • yaklaşık 413 sene evvel, kâtip, kocayazıcı, yeniçeri efendisi unvanları ile tanınmış yeniçeri ocağı başhalifesi malkoç mehmet efendi tarafından kurulmuştur.(türbesi de mevlevihane içersindedir.) 400 senedir başından onca olay, çilehanesinden onca derviş, matbahından ise onca pirinç tanesi geçmiştir mevlevihanenin.

kuruluşundan, tekke ve zaviye kanununa kadar mevlevilikğin önemli büyüklerini yetiştirmiştir. fonksiyonel olduğu zamanları hakkındaki bilgiyi, tarihini ehline bırakmak lazım. benim önemsediğim ise mevlevihanenin şu anki hali. efendim mevlevihane, 2005 yılında başlayan bir restorasyon ile resmen küllerinden yeniden doğdu. küllerinden yeniden doğdu demek abartma olmaz efendim burası için. çünkü mezkur kanundan sonra mevlevihane talebe yurdu, depo gibi acayip şeyler için kullanılmış. vakıflar genel müdürlüğüne bağlı bir sürü önemli eser, külliye gibi kendisi ve içersindekiler erimeye, çürümeye, yok olmaya terk edilmiş.

ne hazirenin bakımı yapılmış, ne binaların. zamanla etrafı mezbelelik ile dolmuş taşmış. hamuşan'ın üzeri restorasyon başlamadan evvel çöplük imiş. mezar taşları bırakın manevi büyüklere ait olduğu için gösterilmesi gereken saygıyı, kıymetli tarihi eser oldukları için bile itibar görmemişler. semahane taş bina talebe yurdu iken, öğrencilerin yaktıkları bir ateş ile yanmış kül olmuş..

en son 1997 yılında, içersinde bulunan kıymetli eserler çalınmış. ve mevlevihane kasten ateşe verilmiş. bu vakanın ardında zamanında, manşetlere sığmayan semra özal'ın gözdeleri olan "papatyalar"ın olduğu iddia edilmekte ise de, zaman aralığı çok fazla olduğu için ben biraz şaibeli baktım iddiaya.

o zamanlar, mevlevihane'nin son türbedar'ı olan "polis" lakablı, burhanettin öcal isimli bir bey olmasa imiş, mevlevihane bu kadar da korunamaz imiş. burhan bey, vakıflar genel müdürlüğünün belası olmuş. haziredeki bir devrilme, bir zayiat onu hemen harekete geçirirmiş. "gelin, bi yardım edin, şu harap olan yere şunu yapalım, tamir edelim" diye yalvardığı mektuplar müdürlükte kabarık bir dosya olmuş, ama vakıflar burhan bey'e bırakın yardımcı olmayı, kapıdan kovar olmuş.

burhan bey, restorasyonun başlamasını, ve bitişini gördü. çok şükür. cenazesi yenilenmiş, haziresinin itibari geri verilmiş, çevresi mezbelelikten ayıklanmış mevlevihane'den çıktı. 2009 yılında. yakında mevlevihane tekrar açılacak. eski tekke fonksiyonunu ifa etmiyecek olsa da, küllerinden yeniden doğan bir zümrüd-ü anka gibi arzı endam eylemeye devam edicek artık istanbul'da. çok şükür.

ek: mevlevihane hakkında bir link

ihtifalci mehmet ziya bey'in yenikapı mevlevihanesi hakkında yazdığı kitap:
    http://www.bidolukitap.com/…ikapi_mevlevihanesi.htm

ek: sağolsun, drkosmos badimiz mehmet ziya bey'in "yenikapı mevlevihanesi" kitabının "e-kitap" halinde yüklenmiş linkini göndermiş. bize de buraya eklemek düşer. buydun:
    http://www.archive.org/…ails/yenkapmevlevhnes00meme
  • birkaç yangın geçirdiğinden "yandım allah mevlevihanesi" diyenler varmış.
  • 19 haziran'da tanburi cemil bey'in eserlerinden bir dinleti yapılıp, pazar günü de güzel bir sema törenine bağlanılacak osmanlı'nın ikinci mevlevihanesi.

mutriban
  • görkemli iç yapısı ile 2010 istanbul avrupa kültür başkenti etkinlikleri kapsamında haziran ayı boyunca her pazar saat 14:00'te başlayıp yaklaşık iki saat süren sema törenine ev sahipliği yapan mevlevihane.
  • restorasyon çalısmalarından sonra içi dışı harika olmuş ama yetmemiş, yanına pek kıymetli bir misafir *gelmiş. aynı avluyu paylaşmışlar. semahanesi misler gibi kokmaktadır.* şeb-i arus'da gitmek kısmette varmış. gittik, gördük, beğendik.
  • her ayın son cuması ayin-i şerif'e izleyici olarak katılabileceğiniz kıymetli tarihi mekan..

ittmt tarafından icra edilen mukabele için artık rezervasyon gerektiğinden 0212 521 81 00 numaralı telefondan 2033 dahili ile ücretsiz rezervasyon yapılabilir..
  • sema gösterileri çarşambaya alınmış. 27/03/2013 tarihli gösteri ile ilgili yazdığım blog yazısına şuradan ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.
  • "bütün müştemilatıyla" fatih sultan mehmed vakıf üniversitesi'ne teslim edilmiştir...

vakıflar genel müdürlüğü boşuna restore etmemiş... kendi kurduğu üniversiteye verivermiş...

adı bile değişmiş "topkapı yerleşkesi" olmuştur.