• galata mevlevîhânesi'ne bir kapı niteliğindedir. mevlanakapı ve merkezefendi camii civarındadır. cevizlibağ metrobüs durağında inip merkezefendi'ye doğru yürüdüğünüzde sağda fatih sultan mehmet vakıf üniversitesi ile iç içedir. "bâb-ı cedîd (yeni-kapı)", mevlevîhâne der bâb-ı cedîd derlermiş eskiler. mevlevîhânenin girişinde bir muvakkithâne vardır, az ilerisinde de bir semâhâne. semâhânenin içerisinde sol tarafında hazretlerin kabirleri, yukarıda sultan mahfili, duvarlarda muhtelif farsça beyitler yazılıdır. mevlevîhâneye gelen dervişler, burada bir mutfağa (matbah-ı şerif) götürülürmüş. bu mutfak kısmının ilerisinde hücreler bulunur (çilehâne sanıyorum). bu mevlevîhânenin ilk postnişini kemal ahmed dede'dir.
  • "bütün müştemilatıyla" fatih sultan mehmed vakıf üniversitesi'ne teslim edilmiştir...

vakıflar genel müdürlüğü boşuna restore etmemiş... kendi kurduğu üniversiteye verivermiş...

adı bile değişmiş "topkapı yerleşkesi" olmuştur.
  • birkaç yangın geçirdiğinden "yandım allah mevlevihanesi" diyenler varmış.
  • sema gösterileri çarşambaya alınmış. 27/03/2013 tarihli gösteri ile ilgili yazdığım blog yazısına şuradan ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.
  • her ayın son cuması ayin-i şerif'e izleyici olarak katılabileceğiniz kıymetli tarihi mekan..

ittmt tarafından icra edilen mukabele için artık rezervasyon gerektiğinden 0212 521 81 00 numaralı telefondan 2033 dahili ile ücretsiz rezervasyon yapılabilir..

---
    yıllar sonra gelen edit: uzunca bir süre önce rezervasyon uygulaması kaldırılmış.. bu bilgi de kadük oldu haliyle..
  • zeytinburnu merkezefendi mahallesinde bulunan yenikapı mevlevihanesi uzun yıllar mevlevi tarikatının önemli merkezlerinden biri olmuştur. osmanlı tekke mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan güzel bir örnektir. yenikapı mevlevihanesi yeniçeri katibi malkoç mehmet efendi tarafından 1597 yılında yapılmıştır. son dönemde geçirmiş olduğu talihsiz bir yangın sebebiyle şu an kültür bakanlığı tarafından yürütülen tadilat çalışmalarından dolayı ziyarete kapalıdır.
    (bkz: ukte)
  • yanlış bilmiyorsam 1984 yılına kadar çocuk esirgeme yurdu olarak hizmet verdiğinden ve babamın bu binada görev yaptığından mütevellit, bebekliğimden çocukluğa geçiş dönemini kapsayan 2 yılımı geçirmiş olduğumu öğrendiğim yer. burada doğmuşum, 2 yaşına kadar da buradaki lojmanda kalmışız. şimdilerde de koca bina üniversite kampüsü olmuş aheeyyy. en kısa zamanda gidip görmek istediğim yerdir.

not: ben de diyordum nedir bu bendeki uhreviyat zenginliği, meğersem mevlevihanede büyümüşüz ondanmış :))
  • görkemli iç yapısı ile 2010 istanbul avrupa kültür başkenti etkinlikleri kapsamında haziran ayı boyunca her pazar saat 14:00'te başlayıp yaklaşık iki saat süren sema törenine ev sahipliği yapan mevlevihane.
  • ismail dede efendinin yetiştiği dönemin önemli eğitim kurumlarındandır
  • restorasyon çalısmalarından sonra içi dışı harika olmuş ama yetmemiş, yanına pek kıymetli bir misafir *gelmiş. aynı avluyu paylaşmışlar. semahanesi misler gibi kokmaktadır.* şeb-i arus'da gitmek kısmette varmış. gittik, gördük, beğendik.
hesabın var mı? giriş yap