*

• zeynel, yenikoy kahvesi, yenikoy emek cafe gibi mekanlari barindiran guzide semtimizdir. ayrica askerlik $ubesi barindirmasi sebebiyle pek cok genc turk erkeginin ugrak yeri de olmu$tur. luks villalarin sayisi oldukca fazladir, cennet gibi mekandir.
  • villalar bilmemneler bi kenara arasokaklarındaki kasaba köy hayatıyla, kırık dökük kiliseleriyle, rumlarıyla, karadenizimtrak boğazıyla pek renkli yerdir kıymetli semtim; adamın ömrü uzar şair olur ...
  • sahilinde bir zamanlar rumlar oturduğu için üstlerinin değer kazandığı,
    fakat daha sonra altlarının keymeti anlaşılıp sahilinin değer kazanmasıyla birlikte 2. bağdat caddesi olma yolunda ilerleyen mekan.
    (henüz 2 gidiş, 2 de dönüş şeridi var ama park edenlerle 1 gidiş, 1 de dönüş oluyor)
  • gündüzleri huzurlu, geceleri kasvetli arka sokaklari, taa yukar1lara kadar gelen motor sesleri, ara sokaklardaki köy hayati ile beni büyülemis olan, 3 haftadir oturmama ragmen sanki hep buradaydim dedirten semt.
  • 2001 yılında filipinli insanların akınına uğramış semt.
  • bizans döneminde adi "neo kirion" idi. 18.-19. yüzyilda ünlü banker ve levantenlerin , zengin gayrimuslimlerin yalilari ile doldu.
  • eski muhtarının kavurma yemesi sonucu ölümüyle boş kalan muhtarlık koltuğu için kiran kirana bir mücadelenin yaşandığı semt..
  • tekirdağ yakınlarında uçmakdere (bkz: uçmakdere) ile kumbağ (bkz: kumbağ) yolu üzerindeki köy. kumbağ'a da uçmakdere'ye de 10 km uzaklıktadır. sanırım köyün alt ve üst kısımları arasında 50 mt rakım farkı var çok dik bir yamaca kurulduğundan dolayı. ayrıca yamaçta yemyeşildir, biraz karadeniz havası verir insana pırıl pırıl güneşi saymazsak. bu köye kumbağ'dan iki yoldan ulaşılır, daha manzaralı olanı çamlıktan devam eden toprak yolki, cmts ve pazarları jandarma geçişe izin vermez(niyedirki?) diğeride kumbağ'ın barbaros çıkışından ayrılan naip yoluyla. naip'i geçtikten sonra sola dönülür, mermerköy'den sonra yeniköy gelir ki bu yol asfalttır ve çınar ormanlarından geçer. daha sonra bu iki yol birleşip toprak yol olarak uçmakdere'ye devam eder. köyün rumca adı nikori'dir ve çevresindeki yamçlarda, uçurumların ardındaki deniz kıyılarında ve dağlarda (ganos dağı/ışıklar dağı/tekir dağı) bir çok yıkıntı halinde çoğu insanın bilmediği manastır vardır.
  • kasvetli sokaklarında kedili pijama giymiş kızlara rastlayabileceğiniz semt
hesabın var mı? giriş yap