şükela:  tümü | bugün
  • motive edici değim. (örn: başta starcraft'ta çok ezildik yenildik o dönemler bi bok biliyorum sanıyoduk gençtik, ama sonradan elimize aldık boruyu, salonumuzda darqrew halay çekti akıllandık. şimdi takla attırırız osuruk düğümleriz. ayyrı.)
  • ustalığını karşı tarafa açık bi farkla belli eden tarafın "babalığımı da gösteriyim tam olsun" anlamında sarfettiği lafın mastar eki almış hali.
    cümle içinde kullanırsak:
    - yenile yenile öğreniceksin, daha uzun bi ömür var önünde. bi daha karşıma çıkmaya cesaretin olduğunda yine görüşürüz*, bizde teklif bol.
    (bkz: teselli)
    (bkz: başka sefere)
  • napolyon'un bu söze karşılık olarak "yenile yenile yenmek unutulur" dediği rivayet edilir.
  • inandığım bir deyim.

mesela ilker ayrık'ın bir tv programı vardı ben bilmem eşim bilir diye; finalde mesela hayatlarında ilk kez top gören bir çift ile haftasonu sitede basket oynayan bir çift potaya atış yapıyorlar; eminsin 10-0 filan bitecek. ama bir bakıyorsun o topu tutamayan teyze 3-5 oyun kaybederken bir şeyler öğreniyor ve rakibin rahatlığından faydalanıp sayı alıyor.

kazanıp kazanmama hikayesini herkesin kendi hikayesine bırakıyorum ama hayat öğretiyor adama..

o yüzden ben kaybetmeye üzülmekle vakit kaybetmem hiç.
  • 31 mart seçimlerinin özeti olabilecek deyim. özellikle chp için geçerli. belki biraz geç oldu, başkanlık referandumu ve seçimlerinde ortaya büyük hasarlar çıktı ama artık seçim öncesini ve sonrasını doğru planlayan bir muhalefet partisi var.
  • samaroglani denir ona.
  • bıyık büküle büküle kaytan
    insan skile skile şeytan olurmuş