şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hidroelektrik enerji gibi bitmeyen sürekliliği olan enerji cesitlerinin tümüne denir.
 • güne$, su ve rüzgar ve biyokütle sürekliligi olan cevreye bi zarari olmadan "sürekli" kullanilabilecek, henüz teknoloji olarak insanligin pek üzerinde durup tamtakir ilerleyemedigi, ucuz ama dünya'nin gelecegine bi cok zarari dokunacak nükleer santral ve fosil yakitlara oranla ba$ta biraz daha masraf gerektirecek, ama sonra kendini kisa sürede amorti edecek gercek enerji kaynaklaridir.

  icinde bulundugumuz zaman itibariyle güne$ sistemimiz sinirlari icerisinde, üzerinde ya$amin devamliligini saglayabilecek, optimum gereksinimlere sahip dünya di$inda hic bir gezegen ve uydu bulunmadigina göre, insanligin topluca oturup??(birle$mi$ milletlerin yeterince efor sarfettigi söylenemez) dünya üzerinde yarattigi tahribatin tehlikeli boyutunu görmeli ve bunu nasil geri eski düzgün haline döndürebileceginin coook uzun dönemli planlarini yapmalidir. yoksa gidi$at kendi ve diger türlerin sonunu getiriyor oldugumuzu gösteriyor,

  yildizimiz'in daha 5 milyar yillik ömrü var kirmizi dev olmadan, rüzgar denilen $ey isterse ucurur insani, su icin olu$tu(rdu)gu süper denklem di$inda aklima bi$i gelmemekte $u an.

  gün icerisindeki önemli sorunlara bakacak olursak (küresel isinma, fosil yakit kaynaklari icin sava$ senaryolari)
  yenilenebilir enerji üzerine yapilacak her türlü akillica hareket durumu düzeltme cabasi olacaktir.
 • ne büyüğü güneş olan enerji.

  ben her sabah bulutlar da olsa; bulutların arasından güneş yerim.
 • ingilizcesi renewable energy 'dir.
  tükenmeye yüz tutan ve yaklaşık/ortalama 50 sene ömür biçilen petrol rezervlerinin yerini alabilecek. çevrim mantığıyla * yada bazı doğa olaylarının * * enerjiye çevrilmesi yoluyla elde edilen ve belli bir rezervi olmayan potansiyel enerji biçimidir.
  yenilenebilir enerji kaynakları üzerindeki araştırmalar uzun seneler öncesine dayanmaktadır. bu araştırmaların başladığı zamanlardan beri birçok deneyler yapılmış, projeler üretilmiş, yanlışlar yapılmış, olumsuzluklar görülmüş ve günümüzde bu kaynaklar netleşmiştir.
  bu enerji kaynaklarının en başta geleni hidrojen 'dir ve çok farklı yollardan elde edilebilir. bu kaynakların arasında su, hava, tuzlu su gibi tükenmeyen kaynaklar da vardır.
  yenilenebilir enerji kaynaklar üzerine yapılan araştırmalar devam etmekle birlikte günümüzde tam olarak kullanılmaya başlanmış ve kullanıma hazır fakat piyasa sürülmemiş olan teknolojiler vardır. bunlardan en önemlisi ve insan hayatının seyrini değiştirecek olanı su/hidrojen ile çalışan arabalar olacaktır. bu teknolojinin özünde yakıt pili ( fuel cell ) sistemi yatmaktadır.
  yakıt pilleri sadece arabalarda değil günlük hayatımızda devamlı kullandığımız elektronik aletler içinde çok uzun ömürler ve kullanım süreleri sağlayacaklardır. konuyla ilgili bilgi bulunabilecek çok fazla internet kaynağı olmasına rağmen bu kaynaklardaki bilgiler birbirine çok benzerdir ve yüzeyseldir.

  (bkz: nejat veziroğlu)
  (bkz: #7086790)
  (bkz: scince direct)
  (bkz: ballard)
  (bkz: fuelcells org)
  (bkz: ch2bc org)
 • (bkz: biftek)
 • petrol kartellerinin dünyaya sıkı sıkıya geçmiş pençelerinin baskısı yüzünden, dünya katmanları arasındaki son damla petrol tükenmediği sürece ilgi görmemeye mahkum edilmiş enerji kaynakları...
  bunların hemen hemen hepsi çevreyi de kirletmemekte ve doğaya zarar vermemektedir... yakın bir gelecekte petrolün tükeneceğini düşünecek olursak, er veya geç bu kaynakların önemi anlaşılacaktır...
 • sürekli devam eden doğal proseslerdeki varolan enerji akışından elde edilen enerjidir. bu kaynaklar güneş ışığı, rüzgar, akan su (hidrogüç), biyolojik prosesler ve jeotermal olarak sıralanabilir.

  modern yenilenebilir enerji kaynakları :
  rüzgar enerjisi
  su gücü (hidrogüç)
  güneş enerjisi
  jeotermal enerji
  biyoyakıtlar
  sıvı biyoyakıtlar
  katı biyokütle
  biyogaz
  küçük ölçekli enerji kaynakları
  piezoelektrik
  termoelektrik
  elektromanyetik radyasyon
 • emisyonu kesmenin en iyi yolu. birleşmiş milletlerin yalancısıyım:
  http://sustainablog.org/…best-way-to-cut-emissions/