şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanların arada sırada ihtiyaç duydukları bir hadisedir. eski yaşamın sıkıntılarından, acılarından kurtulmak, yepyeni bir insan olmaktır amacı. ama hiç de kolay değildir. eski kişilerden, anılardan hepsinden sıyrılmak için çok uzaklara gitmek bile gerekebilir(bkz: kaçmak). yine de insanın içinde hep bir ukte kalır, "yenilenicem ulen" denir ama yapılamaz. yapılması iyi olabileceği gibi pişmanlıkla da sonuçlanabilir.

  (bkz: değişmek)
  (bkz: hüsran)
 • ozlemi duyulup da hayata ya da dimaga ve bittabii ki ruha giren her yeni ögenin kisiye hissettirdigi genclesme duygusu.
 • insanın bazı durumlarda tek çıkış yolu olarak gördükleri durumdur.
 • kazanan ve kaybeden yoksa yenilenmenin ilave bir getirisi ya da götürüsünden bahsedemeyebiliriz. (biz evet, yedi cüceler ve kankalarımız kırk harimiler)

  ancak, yenilerek yenilenme bir yıpranma payı bırakabilir.şu halde yenilme sözcüğünden yaptığımız bu göndermeye istinaden, yenilenme kategorileri oluşturabiliriz.yenilmenin zıddı kazanma ile de bir yenilenme yaşanabilir.

  yenilenme önünde sonunda bir başlangıçtır.ancak herşeye rağmen başlangıçların ve elbette insanların hafızaları bakidir.zaten yenilenme ihtiyacı nereden duyulmuştur ki, en nihayetinde bir pislik bir bokluk meydana geldiğinden duyulan rahatsızlık, devri kapatmayla sonuçlanmıştır.

  kelime oyunu iddiaları bir cebimde sözleşmesiyle kalakalsın; ben yine de yenilenmek sözcüğünün bir numaralı bağlantısını yenilmek sözcüğünde ararım.kaybettikçe, kaybetmeye acıkmak.giderek doyurulan bir ters egonun yenilmelerle şişmesi ve doyurulması gerektiğine inanılan kazanmak duygusu ve gerçek egoya ulşama çabası.tabi bu çabanın arkasında esas, kaybetmeye alışma dürtüsü var.kaybettikçe yeni kaybetmelere doğru yenilenmek.nedir ki; zaten kazanan için işler yolundadır, bir yeniliğe yenilenmeye ihtiyacı olmayacaktır.

  kaybeden için en büyük yalandır yenilenmek.değişiklik yaptığını sandıkça kendini kandırdığı, yortu günü karalar bağlayıp ağladığı..
 • eskiye yenilmektir yenilenmek. [kısadan hise.]
 • çok uzun da sürebilir bu süreci aşmak, bazen de çok kısa saniyelerle de ifade edilir. sanki bir büyü gibi ne oluyorsa unutmak için o kadar çaba gösterdiğiniz, üstesinden gelmek için kendi kendinizi ve etrafınızı yediğiniz, sizi sıkan, üzen kafanızı meşgul eden herşeyden bir anda kurtulur, rahatlar amiyane tabirle kuş gibi hafif olursunuz.

  tüm bünyeler için yaralı ve de olmazsa olmaz bir hadisedir, traş olmak, diş fırçalamak, vs vs gibi rutin bi hale gelmesi tüm insanlığın yararına olacaktır.
 • insanın çoğu zaman farkında olmadan "eskisi gibi olmak" şeklinde yorumladığı şey.
  kişinin her şeyin hem sürekli değişip hem hep aynı kaldığını da göz önünde bulundurarak ve de en önemlisi içinde bulunduğu durumun sadece "yenilenmişine" ulaşabileceğini,asla birden bire her şeyin bambaşka bir şeye dönüşmeyeceğini kabullenip derin bir nefes alması,hakkında en hayırlısı gibi görünür gözüme.
 • illaki var olanları silip yeni yeni sevdaların çiçeği olmak anlamına gelmese gerek. insan var olanların içinde de yenilenebilir gibi geliyor bana ya da hayallerde yaşıyor bazı ibneler.
 • dünle beraber gitti cancağızım
  ne kadar söz varsa düne ait
  şimdi yeni şeyler söylemek lazım

  (bkz: mevlana)
 • yenilenmek ileri gitmektir.