şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık tanımını yapmamız gerektiğine inandığım, advanced bir kezban formu.

  yenilmiş kezbanı kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  prenseslik hayallerine kavuşamadığı için hayatın sert tokatlarıyla karşılaşan ve bu zorunluluk nedeniyle tek başına ayakta kalmak, çalışmak, çabalamak, hayatla mücadele etmek zorunda olan "güya" güçlü kadındır.

  dikkatli bakmayan veya aradaki farkı bilmeyen insanlar, yenilmiş bir kezbanı zeki kadınlarla karıştırabilirler.

  oysa iki kadın arasında çok önemli farklar var. şöyle anlatayım:

  -yenilmiş kezban küçük yaştan itibaren gelin olmayı, prenses olmayı hayal eder. az okumuş, az gelişmiş ama zengin kocayı bulamayacağını anladıktan veya boşandıktan sonra tek başına yaşamak zorunda kaldığı için ihtiyacı olan disiplinleri kazanmış, çabalayan, bir şeyler yapmaya çalışan, çıkış yolu arayan, savaşmaya, dik durmaya uğraşan, 30 yaşından sonra aydınlanmaya çalışan ama zihninin bir köşesinde her zaman prenseslik hayali kuran kadındır.

  -az okur, az araştırır, az sorgular, türk dizilerinden başını zor kaldırır. küçük yaşlarından gelen özlemiyle hala sibel can ve ebru gündeş hayranlığı ile kendini belli eder.

  -atarlıdır. korkunç asabidir. sakinleştiricilerle ayakta durduğunu bile görebilirsiniz. hayal ettiği prensesliğe ulaşamamış, ömrü çalışarak, savaşarak geçmektedir. hayattan keyif almaz, sadece lanet eder. çevresindeki erkeklere artık çöp olarak bakar çünkü yaşı da geçmiştir, artık kimsenin onu alıp prenses yapmayacağını bilir. umutları bitmiştir. kimseyi siklemez, ezer geçer. tohumunuza para mı saymıştır, ne yapmak istemektedir, nereye varmak istem... neyse konuyu anladınız.

  -alçak gönüllü değildir. 15 yaşındaki ergenlerin hayata karşı savunma sistemi olarak geliştirdiği şişmiş egoyu 30+ yaşında hala kullanır. kendini övmeye doyamaz. akıllısı bunu satır aralarında, aptalı doğrudan yapar, ama yapar.

  -rafine değildir. zevkleri çok kabadır. ince işçilikten anlamaz, sanata bakış açısı göte parmak esnaf muhabbeti gibidir.

  -hasbelkader yeni bir gönül ilişkisi yaşadığında içindeki kezban, dalgaların üzerinde zıplayan balinalar gibi dışarı akar. güçlü kadınım diye götünü yırttığı günleri unutur, mücevher, çiçek, sevgililer günü hediyeleri, doğum günü kutlamaları ister. size hediye alıyorsa, onun aldığı hediyeden daha değerli(tl) bir hediye ile karşılık vermenizi bekler. prenseslik arzuları doyurulmadığında hemen atar, kokar yapmaya başlar. kapris, küs, sinir, öfke... düşman başına.

  bu konuda gözlemleri olan dostları tanımları genişletmeye davet ediyorum. çok şükür bugün de kadınların ipliğini pazara çıkaracak, parmakla gösterilecek derecede muazzam bir cinsiyetçilik yapmayı başardık ama utanmıyoruz. böyle olmasını biz istemedik.

  ablalarımıza anlamlı bir şarkıyla doyurucu sinir krizleri geçirmeleri dileğimi de iletmek isterim. saygılar.
 • herhangi bir erkek kafalayamamış kezban ruhlu tüm kızlara açık çağrımdır.

  prenseslik hayallerinize sponsor olmaya karar verdim.

  sizlerden hiçbir ücret talep etmiyorum.

  bindallınız
  gelinliğiniz
  kuaför ücretleri
  düğün konvoyu
  kazık düğün fotoğraf çekimleri
  davul, zurna
  kuru kalabalık...

  hepsi tarafımdan finanse edilecek. size hayallerinizi yaşama fırsatı sunuyorum.

  yalan da olsa, sizin de düğün yapmaya hakkınız var çünkü.
 • dilimize kazandırılan müthiş kavram.

  dil, oluşma ve gelişme şartları bakımından toplumun yansımasıdır. 21.yüzyıl türkiye'sinde, şehirli kadınların hatrı sayılır kısmını oluşturan bu insancıklara bir ad konması gerekiyordu. şayet kelimelerle düşünüyoruz.

  (bkz: yıkık kezban)
 • türk erkekleri tarafından götü kaldırılmış, bu nedenle kendini heidi klum zannederek ciddi bir dönem geçirmiş, akabinde mankenlik- ünlü olma- peşinden kosulma- doktorlar zenginler müteahhitler tarafından istenme gibi ümitler taşımış, ancak tüm bu ümitler birer birer sönmüş ve hayatın tüm gerçekliği ile 25+ lı yaşlarda kel- fodul- kıllı - asgari ücret civarında gelir elde eden ve aklında hayalinde hiçte yeri olmayan bir delikanlı ile evlenmiş, sonunda kezbanligi sebebiyle oyun oynadığı adamların hayatını imrenerek izlemek zorunda kalmış gariban bir çomardır.

  iyisindir , hossundur muhakkak ama daha iyisini beklemek için yedek kulübesine doldurabildigin kadar adam doldurmak bak seni ne hallere düşürdü? tekrar genç olamayacaksin, boşanıp evlensende yeni gelin olamayacaksin, haydi tat bakalım kezolugun izdirabini. yerini daha genç daha güzel kızlar çoktan aldı, senin tren çoktan geldi geçti , kim ne yapsın seni bu saatten sonra?
 • hayatı boyunca bir elin parmakları kadar kendine layık bulmadığı kadınla muhatap olup, onlar tarafından da şamarlanıp amele sümüğü gibi duvarlardan duvarlara yapıştırılmış sümsük erkekler tarafından oluşturulmuş yeni saçma kavramlardan biri daha.

  aşk acısı yaşayan kadınını kötülemeye buraya geliyo. azıcık ilişkine sahip çık gavat. sikmiyim yapacağın tespiti. paragraf paragraf yazmış bi de amk.
 • (bkz: fallen whore)
 • (bkz: fallen angel) :(
 • - 20'li yaşları çok fırtınalı geçmiştir. ilgiden ilgiye çılgınca savrulmuştur. kimseciklerle de muhatap olmamıştır, boyuna insan harcamıştır adeta. gençti ve güzeldi o zaman. çocuk yapacak, kariyer yapacak, kendi ayakları üstünde duracak, aile de kuracak, dünyayı da kurtaracaktı. fiziği nedeniyle gördüğü ilgiden nemalanmak kolayına geldi. elini sallasa ellisi ne de olsa. qeyf zamanları.
  - 30'lu yaşlarda bir adet kedi köpeğe sarar. çılgınca etrafına caka satma çabası sürer. hafif de bir umudu vardır "benim beğendiğim biri beni alacak" diye. makyaj yoğunlukla sürmekle birlikte hafif kozmetikler devreye girer. meditasyondu, parende atmaydı, yogaydı bilmemne dansıydı dönem trendi alternatif etkinliklere girer kendisi kadar özgür ve çılgın hemcinsleri ile birlikte.
  - 40'larında kedi köpek sayısı ikiye üçe çıkar. hemcins rekabetinde üst perdede durmak için bakımdı kozmetikti kıyafetti türlü türlü dükkan arşınlar. "çaptan düşmedim" diye bağıracak zira. belki bir iki de estetik ameliyat ha? sağda solda manidar paylaşımlarda bulunur, "maneviyat" gösterisi olmazsa olmaz.
  - 50'lerinde evi bir kedi köpek yuvasına döner. kokudan yaklaşamazsınız. o yetmez bir de sokağa salça olur. botokslar da sahneye girer artık. artık toptan kendine gösterilen tüm ilgi kaybolduğundan, kimse buna tamah etmediğinden kendi kendine kavga çıkarır, apartmandakilere sağa sola bulaşır; maksat olay olsun, muhatap alınsın.
  - 60'larında sinir stres dolu bir hayatın neticesinde bir başına pamuklanır.

  nerede yanlış yaptın sen piremses? hayat sana neden böylesi oyunlar oynadı? oysa ki sen hep haklıydın, pek bi süper mükemmeldin..her şeyin en iyisini hak etmekteydin.

  soyut ve akıl mantık çerçevesinden uzak algını, sonsuz dırdırını ve çeneni, sınırsız bencilliğini, sebepsiz çileni, kendi keyfine göre etrafı düşünmeksizin yaptığın tribini sazını cazını, fevri davranışlarını kimse almadı, alan da katlanamadı, katlananı da sen harcadın. yenildin sen kezban.

  senin de "kadınlar günü"n kutlu olsun ey yenilmiş kezban! senin deyiminle ve kendine uygun gördüğün yakıştırma ile kendine güvenen güçlü kadınları kaldıracak insan yok bu memlekette! git kendine bir kedi al. bir dahaki kadınlar gününde whiskas alırsın, karşılıklı oynar mırlaşırsınız. iran kedisine girme yalnız, hiç yüz vermiyorlar.