şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tahmin edildiği gibi 30 mart 2014 yerel seçimlerine yetiştirilmeye çalışılan melih gökçekprojesi. şentepe teleferiği olarak adlandırılan toplu taşıma aracı ücretsiz olacakmış. oy için marta kadar bitirmeye çabalıyor gençler. keşke diğer metro projelerinde de bu hassasiyeti gösterselerdi.

  videosunu da yapmış gobeller
 • binenin aklına şaşacağım teleferiğin projesidir.

  minareden atlayın daha iyi.
 • 15 gün surecegi söylenen test sürüşlerinin iki aydır devam ettigi proje, sanki beta sürümünü çıkarıyorlar.
 • geçen denediğimde korkutan yükselik korkusu olanların asla binmemesi gerektiği (keçiören teleferiğe dahi korkuyorsa zaten bunda kalp krizi geçirir.) , şentepe'ye çıkarken ani iniş ve çıkışların olduğu bir uçargeç.
 • böyle ulvi bir projeyi düşünen, mantıklı bulan bulmadığı halde onaylayan hayata geçiren herkesin topunun allah belasını versin.

  evlerin sokakların caddelerin üzerinden geçen dünyada kaç teleferik var bir göstersinler. en az bir ilkokulun ve bahçesinin tepesinden geçmektedir.
  (bkz: hammurabi)

  medeni bir ülke olsa o direkleri sorumsuzların bir tarafına sokarlardı.
 • su an bedava olarak binilebilen teleferik.

  caniniz adrenalin cekiyosa ve lunaparka gitmek istemiyorsaniz bulunmaz nimet. ozellikle sentepe'ye yaklasirken ruzgarin ugultusu, kabinin sallanmasi falan.. (bkz: anlayamazsiniz)

  ayrica elektrik kesildiginde havada kalmaniz cabasi.
 • şentepe ergenekon mahallesi’nde bulunan bilir apartmanı’nda geçtiğimiz günlerde ilginç bir olay yaşandı. apartman sakinlerinin iddialarına göre, teleferikten atılan içi mandalina dolu bir poşet binanın havalandırma camını kırdı. daha önce de teleferikten aşağı bırakılan cam ve pet şişe ile bazı cisimlerin binanı üstü ve çevresine düştüğünü öne süren vatandaşlar sorunun çözülmesini istedi.

  ‘eğlence olsun diye atıyorlar’

  konuyu, mavi masa’ya ilettiklerini ancak herhangi bir önlem alınmadığını belirten apartman sakinlerinden selver tunç şöyle konuştu:
  “biz bunu gençlerin yaptığını düşünüyoruz. daha önce de cam şişeden teleferiğin içindeki korkuluk demirine kadar çok farklı cisim atıldı. son olarak atılan mandalina dolu poşet yüzünden apartmanın hava boşluğundaki cam, bomba patlar gibi bir sesle kırıldı. altında bir çocuk veya başka birisi olsa yaralanma, ölüm gibi acı sonuçları olabilirdi. biz bu durumla ilgili mavi masa’yı aradık, ‘biz bunlara bakmıyoruz’ dediler. özel hayat diye bir şey de kalmadı. evimizde perdelerimizi dahi açamıyoruz, güvenlik sıfır. kapılarda kilit yok, gençler de binip eğlence olsun diye ellerindeki şişeyi aşağıya atıyor. bir an önce önlem alınmasını istiyoruz.”

  ‘ücretli olsa böyle olmaz’

  apartman sakinlerinden burcu coşkun da bu durumun teleferiğin ücretsiz olmasından kaynaklandığını söyledi. coşkun, “karşı binaya şişe atıldığını söylediler. bizim de camımız kırıldı. kullanımından mutluyuz, ancak ücretsiz olduğu için böyle oluyor. boşta gezen gençler, binip bu hareketlerde bulunuyor” diye konuştu. durumdan şikayetçi olan bir mahalle sakini de “yetkililere gidip durumu defalarca anlattık. bize benzer şikayetlerin geldiğini söyleyerek kamera sistemi konulacağını belirttiler. ancak aynı olaylar hala devam ediyor” dedi.
 • araba kullanamıyorum bu ara. meraktan tercih ettiğim toplu taşıma oldu.

  iyi tarafı; dev bir dönme dolap. eğlenceli.

  kötü tarafı; güvenli değil. mekanik, fizik, vs tehlikeleri yazılmış internette epeyice. bunlara girmeyeceğim. benim derdim,

  tanımadığın bir kişiyle, 4m2 kabinde en az on (ilk durağa kadar), toplamda yirmi dakika, onlarca metre yüksekte başbaşa kalabiliyor olmak. kaçamazsın, atlayamazsın. bağırsan kim duyacak, nasıl gelecek? acil bir durum olsa müdahale edilemez bir durumda oluyorsun. birçok kabin aynı halatın üzerinde; öyle " hadi hızlandırıp çekelim", deme şansı yok teknisyenlerin. çok tehlikeli yahu! üç kere geldi başıma. şükür, rahatsız edilmedim ama burası türkiye ve özgecan meselesi münferit bir olay değil.

  edit: kaynağına güvenilmeyen haber başlığı kaldırıldı.
 • direklerden biri bir binanin üzerine devrilene kadar işletileceğini sanıyorum. gelmiş geçmiş en yanlış projelerden.

  fikir güzel.
  -peki bunun gürültüsü?
  -sürekli tepende çalışan bir uçak motoru duygusuyla yarattığı stres?
  -evlerin içine nazır kabinleri?(bazı noktalarda örneğin evin icindeki masanın üzerindeki yemeğin ne olduğu dahi seçiliyor)
  -direklerin bulunduğu sokaklardaki evlerin değerinin yarıya düşmesi?(bazı sokaklarda evlerin sokağı gören tek cephesi yalnızca direk görüyor artık)
  -daralttığı sokaklardaki trafik tehlikeleri?
  -bazı direklerin kökü ile altındaki beton arasında oluşan boşluklar?

  toplu taşımayı önemseyen biriyim. sırf melih gökçek 'e uyuz olup yazıyor da değilim. hem gece o manzaraya karşı teleferiğe binmek çok zevkli. ama bu proje hem hendese bakımından hem de sosyo-ekonomik anlamda "mahvettiği" hayatlar bakımından yanlış.

  bu yanlıştan dönülmeli.