şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkadaslar başlık bir miktar fizik ve bilimsel merak içerir, sözelci ve ergen arkadaşlar karı kız başlıklarına yol alabilir ,

  aşağıda bahsettiğim durumu öğrencilik yıllarımda tubitak'a ve odtü çift anadal bir kaç arkadaşıma da sordum malesef doyurucu bir cevap alamadım, aynı merak yine depreşti;

  tekerlekten (gaz itmesiz) tahrik edilerek ilerleyen bir aracın ivmelenmesi yer çekiminden büyük olamaz , ancak yeni nesil süper araçlarda bugatti vs 0-100 km hızlanması 3 sn altında verilmekte bu da yer cekimi ivmesini geçmekte; araç örnekleri çogaltilabilir, bu durumu açıklayacak bir babayiğit fizikçi var mıdır ?

  not : bir kaç yabancı sitede aynı konuya merak salan yazılar var, cevap olarak da sürtünme katsayisinin 1'i geçtiği söylenmiş ki bu da bize ogretildigi kadariyla olasılık dışı...
 • mumkundur. ancak olmasi icin aracin tekerlegi ile zemin arasindaki surtunme katsayisinin 1’den buyuk olmasi gerekir. surtunme katsayisinin 1’den buyuk olamayacagi dusunuluyordu eskiden ama dayanaksiz bir fikirdi, nitekim surtunme katsayisinin 1’den buyuk oldugu tekerler var su an, haliyle yercekimi ivmesinden hizli ivmelenen arabalar da mevcut.
 • surtunme katsayisinin 1 den buyuk olmasi, bir objeyi durdugu zeminde yatay olarak hareket ettirmek icin gereken kuvvetin o objeyi kaldirmak icin gereken kuvvetten fazla olmasi demektir.

  boyle objeler mevcuttur.
 • uçması gerekir, en azından yerden kesilmesi gerekir, e bu durumda yere temas eden tekerler olmayacağından tahrik ortadan kalkar dolayısı ile bu iş yaş paşam. ha drag araçları nasıl yabışıyor sorusunun cevabı da onların tekerlekleri yere yabışıyor, çünkü tekerlekler de zemin de birbirine normal araçlar ve yollarda kullanılan malzemeden çok daha fazla tutunuyor, ve sürtünme katsayısı birin üzerinde gerçekleşiyor, o yüzden uçmuyorlar. ha o drag araçları ile normal yolda gidersen ne olur, tekerleklerin yerden kesilir ve kendini yol dışında bulursun.
 • arabanın aerodinamiği yeterince negatif kaldırma kuvveti uygulayacak şekilde tasarlandıysa (arabaya aşağıya ittirecek şekilde) yer çekimi ivmesinden daha hızlı ivmelenebilir.