şükela:  tümü | bugün
 • bir hakan evrensel romani. alfa yayinlari'ndan çikti.
 • "bir gün burada akan kan herkesin ayaklarina, paçalarina bula$ir..." $ekilnde bir tanitima sahip, güneydogu terörü üzerine yazilan ilk roman.

  http://www.alfakitap.com/…p.asp?id=161&kitapid=2173

  (bkz: güneydogudan öyküler)
 • güneydoğu sorunu ve pkk gerçeğine ışık tutan bir roman. yazarın üslubu, mekan ve karakter tasvirleri çok başarılı. insanı romanın karakterleriyle birebir muhattap ediyormuş hissi yaratıyor. bu da hikayenin sonunda daha fazla acı duymanıza, hislenmenize, lanet ve acıma duyguları arasında gel gitler yaşamanıza neden oluyor. tamamiyle roman olmadığı, gerçekten yaşanmış anılarla bezenmiş olduğu ara ara hissediliyor.
 • güneydoğudan öyküler'den sonra hakan evrensel'in bir diğer bombası. salman'ın ve tayfun yüzbaşı'nın tereddütleri ile ufuk'un olaya dışardan bakmaya çalışırken birdenbire kendini içerde bulması oldukça ilgi çekici. son günlerde artan terör olaylarına ve hurşit tolon'un açıklamalarına bambaşka gözlerle bakma imkanı tanıyor okuyucuya. şiddetle tavsiye olunur.
 • güneydogu'da savastıktan sonra ordudan ayrılan ve gazeteciliğe başlayan bir subay olan hakan evrensel'in ilk romanı. gerçi bu kitaba "roman" demek hakan evrensel'in kendisine yaptığı bir haksızlık gibi... çünkü acı gerçeğin ta kendisi. belki de bu yüzden yer eksi iki son derece güçlü, insanı sarsan bir kitap. çok satan metal fırtına gibi popülist reyting amaçlı yeni türk savaş edebiyatı örneklerinin yanında; tarihe de ışık tutan, gözyaşlarıyla ve kan kokusuyla yoğrulu, "acı" dolu bir büyük eser. hakan evrensel, belli ki kendisini çok iyi yetiştirmiş, ateşin içinde pişmiş çok değerli bir insan. ve o muhteşem üslubuyla herkes kabul etmeli ki son derece önemli bir yazar. hatta bence orhan pamuk gibi aydınlara(!) kapak olur yer eksi iki. şimdi 1993'te ne yapıyor olduğunuzu hatırlayın, sonra da alın bu kitabı okuyun ve çok ama çok düşünün.
 • gözetleme tepesine çıkan ufuk (u) görevli askere (a) sorar;

  u - ya uyursan
  a - uyumam
  u - diyelim oldu, ya uyursan
  a - abi burda uyursan ölürsün, biz uyursak herkes ölür!

  kitaptaki gereksiz tasvirleri çıkarırsak, sürükleyici ve güzel.
 • --- spoiler ---
  ismi helikopter pilotunun çatışmada bulunan arkadaşı tim komutanına yardıma giderken olayı abartması ile çok hızlı ve yere çok yakın giderken teknisyen astsubayın "yer artı küsürdeyiz tehlikeli bir iş yapıyoruz" çıkışına karşılık "eğer acele etmezsek arkadaşım yer eksi iki olacak" demesinden gelir. ingilizce six feet under tarzı bir deyim gibi bir anlamı var, yerden iki metre aşağıda.
  --- spoiler ---
 • şimdiye kadar okuduğum kitaplar içerisinde, kitap ismini en güzel açıklayan bu olmalı.
  hızlı okunan bir kitap.
 • soluksuz okuduğum hakan evrensel romanı. okurken yazılanların bir romandan öte olduğunu hissediyorsunuz, belli ki birçoğu belki de hepsi yaşanmış hikayeler ve kurgulanıp roman haline getirilmiş.

  bazı anlarda nefes vatan sağolsun filminden kareler aklınıza geliyor ve romanın etkisi artıyor.

  inci sözlük'teki muhteşem askerlik hikayesi'ni üç defa okumuş biri olarak bu romanı da zamanla tekrar tekrar okurum gibime geliyor.

  en etkilendiğim kısmı şuraya bırakayım.
 • okuduyup bitirdiğimde 15 dakika duvara bakakalıp gerçek hayata dönemediğim muazzam roman. kendime geldiğimde ise ilk söylediğim şey "keşke nefes yerine bu kitap film olarak yapılsaydı" demek oldu. o finali sinemada izleneyi öyle çok isterdim ki

hesabın var mı? giriş yap