şükela:  tümü | bugün
 • erkin koray'in en basarili psychedelic donemi sarkilari bu grupla beraber yaratilmistir. hatta kendisinin arabesk donemi sonrasi sarkilarini pek begenmeyen ve kendisine onyargili olarak antipati duyanlar bile dinleyince hakkini vermek zorunda kalirlar.
 • var oldukları dönemlerde cihangir köşem palas'ta komün evi olarak tuttukları dairede tam bir rock grubu gibi yaşamış, hayatı sorgulamış, türk rock müziğinin tarihine geçecek çalışmalara imza atmışlardır.
 • erkin koray kitabından ufak bi anektot aktarmalı grupla ilgili, boşvermişliğin, uçmuşluğun göstergesi olarak.. aykırıysa da aykırı formata saat kaç olmuş kafa bi milyon.. neyse

  erkin baba, aydın, sedat, ataman (nihansın dideden'den duyduğum şekil, başkası var mı bilmiorum) dördü oturuyolar.. dörtgen şeklinde ** dışardan bi patırtı kütürtü, aydın abi diyeyim, sedat abiye diyo kalk bak.. sedat abi erkin babaya, erkin baba atamana abiye, ataman abi de aydın abiye diyo sırayla.. bi süre daha oturuyolar o şekil.. sonra kalkıyo içlerinden biri, bakıyo, yandaki ev yanıyomuş diyip yeniden kalktığı yere oturuyo..

  öyle insanlar işte türk rock müziğini buraya getirenler...
 • fantastik face adresi de olan uzay grubu... `http://www.facebook.com/…php?gid=46775598686&ref=ts`
 • nihansın diden'i harikulade coverlamış olan grup. erkin koray'ın şarkı başlangıcındaki girişi pek güzeldir. kendinizi grupla beraber stüdyodaymış gibi hissetmenize neden olur.

  erkin koray ve yeraltı dörtlüsü-nihansın dideden
 • erkin koray'ın kendi deyimiyle 'dökümanterle karışık hikaye kitabı' olan mezarlık gülleri'nde öneminin altını çizdiği, üyelerinden 'bizim çocuklar' diye bahsettiği grubu. el emeği göz nuru buraya geçirdim, buyrunuz:

  'benim iki grubum oldu:

  biri 'ritimciler'. 1957 yılında. o, 1963'te askere gidinceye kadar, yani 6 sene sürdü.

  bir de 'yeraltı dörtlüsü'...
  yeraltı dörtlüsünü 1969 yılında kurduk:
  1) ataman hakman: gitar,
  2)aydın şencan: bas gitar,
  3)sedat avcı davul ve
  4)ben.............................dört kişi...

  daha sonra da ataman'ın gidişiyle, aydın şencan bas'tan gitara geçmiş ve aydın'ın yerini bas-gitarıyla ahmet güvenç almıştır. kadro bu kadar. ahmet'i de sayarsak hepsi 5 kişi! anlatabildim mi acaba?

  öbürleri fasa fiso! [suser notu: bu kısmı, bir çok grubunun olduğu ve birçok kişinin de kendi grubunda çaldığını iddia etmesi üzerine söylüyor]

  birileri, bir veya iki konserliğine gelip gitmiştir. o yıllarda tek başıma sahne almadığıma göre birileri çalacaktı herhalde.

  yeraltı dörtlüsü olarak biz bir acaip gruptuk vesselam, süper... aynı evde yatıp kalkıyorduk zaten... dört kişi sahnede bütün olmuştuk. müzik de ona paralel tabii...'
 • grup üyelerinden ataman hakman, berk hakman'ın babasıdır.