şükela:  tümü | bugün
 • izafiyet teorisinde yer alan bu dalgalar ilk defa gözlenmiş. anladığım kadarıyla aslında gözlem 14 ekim 2015'de yapılmış. ama sanırım yapılan ölçümüm doğruluğunu tespit ancak oldu. artık evrenin başlangıcını anlayabileceğiz. einstein bu dalgaların fiziksel olarak hiç gözlenemeyebileceğini söylemişti. akşam akşam tansiyonu tavan yaptırdı. bbc haberi
 • (bkz: gravitational waves)

  https://www.theguardian.com/…through-of-the-century

  astrofizik alanında çığır açacak bir keşif, kara deliklerden karanlık enerjiye bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiz.
 • 22 cm damarlı dalgalar değildirler.
 • vuuuuup gibi çok tatlı bir ses çıkartan dalgalardır. yerim. <3

  1,5 solar kütleli 2 adet nötron yıldızının çıkardığı ses:

  http://web.mit.edu/sahughes/www/sounds/m=3.mp3

  2.5 solar kütleye sahip 2 karadeliğin çıkardığı ses

  http://web.mit.edu/sahughes/www/sounds/m=5.mp3

  50 solar kütleye sahip 2 karadeliğin çıkardığı ses:

  http://web.mit.edu/sahughes/www/sounds/m=100.mp3

  http://web.mit.edu/sahughes/www/sounds.html şuradan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 • science dergisinin yapmış oldugu ankete göre 2016 yilinin en önemli buluşu seçilmiş. albert einstein'in 100 yıl once varligini tahmin ettigi ama teknik yetersizliklerden dolayı bulunamayan yercekimi dalgaları sonunda lıgo dedektörleri sayesinde görüntulendi. yalniz sadece 2 detektör kullanildigi icin tam yeri tespit edilemese de kaynagınin dunyaya 1.3 milyar isik yili uzakta oldugunu hesaplamisti bilimadamları.

  bu o kadar onemli bir gelisme oldu ki sadece japonya ve abdnin bunu yeniden arastirmak icin ayirdigi butce milyar dolar sinirini gecmis. bir donem benimle ayni grupta calisan birkac fizikci arkadas da kendilerine bu yeni projelerde yer almak icin basvurulara baslamislar bile.

  kaynak: ilk paragraf tabi ki science ocak sayisi
  kaynak2: ikinci paragraf ise karsilikli muhabbet, butceyi arastirmadim simdi, yalan yok.
 • dördüncüsü, italya'da bulunan ego (european gravitational observatory) tarafından keşfedilmiştir. önceki 3 yerçekimi dalgası abd'de bulunan lıgo (laser ınterferometer gravitational-wave observatory) tarafından keşfedilmiştir.

  yerçekimi dalgaları başka kaynaklarca saçılmazlar (ışıklar gibi) ya da emilmezler. yani ilk ortaya çıktıkları andan itibaren milyonlarca yıl dahi geçse ilk günkü yapılarını ve tazeliklerini korurlar. bu yüzden bilim adamları bu keşiften büyük heyecan duyuyorlar. yerçekimi dalgalarının evrenin yaratıldığı ilk andan itibaren var olduğu ve evrenin oluşmasına dair bilgiler içerdiği sanılıyor.
 • elementlerin tam olarak nereden geldiğini anlamaları için bilim insanlarına yeni araştırmalarında büyük yararı olmuştur.

  https://www.youtube.com/…=ig5yvkmr33o&feature=share

  https://twitter.com/…atie/status/920080407315472384