şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyücülük okuluna gidip büyük bir büyücü olan ilk çocuğun harry potter olmadığının kanıtı, çok eski ve muazzam bir fantastik eser.
 • harry potter ve yüzüklerin efendisi kitapları karışımı bir ursula k. le guin kitabı. iki kitaptan da önce yazılmış.
 • çevik atmaca'mız, pek değerli başbüyücümüz, erreth-akbe'nin halkası'nın birleştiricisi haşmetli ged'in erken çocukluk dönemlerinin anlatıldığı eser.

  hak ettiği ilgiyi ve değeri görememiş olması hem beni derinden üzüyor hem de mutlu oluyorum aynı zamanda. çünkü popüler kültürün ele aldığı her parçaya yaptığı ani ilgi yüklemesi ve sonunda içini boşaltma operasyonunu bu kitaba da yöneltmesi son derece üzüntü verici olurdu. yine de buna rağmen yeterince tanınmış bir yazar olarak ursula kroeber leguin'in fantastik eserlerindeki o tadı diğer aynı tür yazarlarda alamıyorum. buna tolkien bile dahil nerdeyse. çünkü sözlerinin ardında daha yoğun şeyler var. fantastik kurgu leguin'de bir araçtan başka bir şey değil demek zorunda hissediyor insan kendisini; halbuki bu aracın nitelikleri, onu amaç edinen yazarlarınkinin kat be kat üstünde. işte tam da bu sebepten leguin'in asıl amacı çok daha parlak. güzel şeylerin biraz da gizli olmasından belki de, ged'in başından geçenler ilk gençlik yıllarında hepimizin geçtiği o düşünmeksizin eylem zamanlarımızı anımsatıyor. kitabı biraz yaşlanınca tekrar okuduğunda ise insan bu ardıl söylemlerin çok daha çarpıcı olduğunun farkına varıyor.

  büyümek eylemi herkesi bilgeliğe giden yolda yürütmese de, ki kitapta bunun da örnekleri var, iyinin ve kötünün kavranmasının akılla ulaşılabilir edim olduğunu anlayabiliyoruz. keskin sirkeliği bırakıp durulmak ve huzura ulaşmak içinse içimizdeki gölgeyi dışarı salmadan bunu başarabilmeyi diliyorum.
 • çok fazla yabancı yazarlardan fantastik kitaplar okumuş bir okur değilim. sanırım ilk hobbit'i okumuştum.
  kitap sürükleyici... ancak ben nedense hep daha büyük bir şeyler olacak yani şöyle de ifade edebilirim daha şaşırtıcı gelişmeler olacak duygusuyla okudum.

  kitaptan alıntılar;

  * duyabilmek için susmak gerekir.

  * emin misin?
  demir, mıknatısın nerede olduğundan emin midir?
 • emeğe saygı duymakla birlikte, fantastik kurgu sevmediğine artık emin biri olarak tavsiye etmediğim kitaptır. okumanıza çok da gerek yoktur. elimdeki ursula serisini ya letgo ile kolay satacağım, ya da ilerde çocuğuma ortaokul döneminde okutmak üzere saklayacağım.
 • söz sessizlikte,
  ışık karanlıkta,
  yaşam ölürken;
  bomboş gökyüzünde
  uçarken parlar atmaca.
  (bkz: ea'nın yaradılışı)
 • vakit geçirmelik güzel bir fantastik seri okumaya kalkıştığımda bu kadar doğru bir seçim yapacağım aklıma gelmemişti. daha bir kaç gün önce de aku no hanaokumaya başlamış olmamın üzerine bu kitabın sakin dili iyinin ve kötünün, karanlığın ve aydınlığın arasında kendimi daha rahat bir alanda hissetmemi sağladı. hayat kendi hikayeni yaşamaya başladığında böyle güzellikler yapıyor işte. bu seçimi bir yerde yapmak gerekiyor, halbuki şaşalı ve rahat içinde bir büyücünün kaderini oynamak varken acılar içinde uzun ve zorlu bir yola girmek pahasına. yol kendine özgü olduğundan yalnızlığı derinden hissettiriyor, eğer eşlik etmeye razı bir dostu varsa yanında ne ala. yine de yol kendi yoludur insanın. en büyük acılarını kalabalıklarda bile yalnız çeker.

  ursula ne yaşamıştı ki acaba bu olayı böyle aktarmıştı bizlere merak ediyorum. ilk üç kitabı beraber almıştım kütüphaneden fakat ikinci kitaba başlamayı düşünmüyorum şuan. ged'in ilk kitapta başardığını başaramadım daha. bu kadar özleştirmişken kendimi ikinci kitabı okumak güzel hayallere dalmaktan farksız olacağını biliyorum.

  --------spoiler-------

  kitabın sonunda neden denizler karaya dönmüştü, neden herkesin son dedikleri bu yere gelmiş ve orada gölgeyle kalmıştı anlmdım. daha doğrusu neyi işaret ettiğini ya da ima ettiğini anlamadım. deniz bilinçaltı mıydı? sonsuz bilinçaltı. karaya dönüşen deniz bilinçüstüne çıkanlar mıydı?

  -----spoiler-------
 • "bir mum yakan bir gölge yaratır."