şükela:  tümü | bugün
  • bizim nesle mi özgüydü bu durum, yoksa zat-ı şahsımda hasıl olmuş bir mallık neticesinde mi gelişti bilmiyorum. ama yaptık bu ve benzeri şeyleri biz. üfleme sürecinde kendimizi ikna ettiğimiz nice kritik anlar yaşadık, nice müspet şekilde sonuçlanmış kendini kandırmacalar... o vel-fecr okuyan gözlere inen perdeler gizlerken gerçekleri... yedik o ekmekleri biz. şöyle sağlam argümanların arkasına sığınarak:

(bkz: yere düşen ekmek üç saniyede yerden alınırsa yenir)
  • ekmek yerde 3 saniyeden daha az kaldı ise yapılabilecek aktivite.
  • (bkz: 3 saniye kuralı)
    sonrasında (bkz: 5 saniye kuralı)
    daha da sonrasında (bkz: 8 saniye kuralı)
    en son çare (bkz: 10 saniye kuralı)

bu şekilde hep üfleyip afiyetle yiyebilirsiniz ekmeği.
  • bugün bir yemek ortamında yaptığımda garipsendiğim olay. bir lokantada, bir yer ne kadar pis olabilir ki? kimsenin üstüne basmışlığı da yok yani. halbuki soluduğumuz hava, oturduğumuz klozet, yattığımız yatak, üzerine kolumuzu dayadığımız masa, toplu taşımada tuttuğumuz otobüs direği de en az o ekmeğin düştüğü yer kadar pis. tiksinmiş gibi bakan o insanların, bu şekilde bakmasının sebebinin gerçekten tiksindiği için değil de bu eylemden tiksinebilecek kadar hijyenik bir hayat yaşadığı izlenimi vermek istemesi olduğunu düşünüyorum ben. belki evlerinde, kendi başlarınayken, onlar da yere düşen ekmeği alıp direkt midesine götürüyor ama bu eyleme dışarıdayken şahit olduklarında tiksinç bir şeymiş gibi bakıyor. belki bundan gerçekten tiksinen insanlar vardır ama birçoklarının bunu tiksindiğinden yaptığına inanmıyorum ben.

evde tek başınayken osurursun da birisi geldiğinde bunu yapmaktan çekinirsin ya, bu da öyle bir çekinme belki de. kim bilir, belki de gerçekten iğrenç bir olaydır ve ben pis boğazın, midesizin biriyimdir. ama öyle de olsa bunu yapanı utandırmamak, tiksindiğini ağzını, yüzünü burarak göstermemek lazım. o an kendimden utandım, tüm iştahım kaçtı, bütün yemek boyunca buna içerledim durdum. sonra hepsinin ağzına-yüzüne sövdüm içimden ve kendileriyle bir daha görüşmeme kararı aldım.