şükela:  tümü | bugün
  • dağıtımı ülke geneline değil, bulunduğu il/ilçe/bölge sınırlarında yapılan yayın tipi.

ingilizce'de free press olarak adlandırıldığını duydum.

not-1: şahsımın şahsıma sprduğu "ekşi'de bugüne bakadar açılmayan başlık kaldı mı ki?" sorusuna da cevap oldu
    not-2: aramaya inandım ve sonuç bu oldu
  • istanbul'da yaşayan bir trabzonsporlu olarak ilk defa kıyısından köşesinden okudum. bursa vs. diğer illerde durumun çok da farklı olduğunu sanmıyorum. bu gazeteler her gün bu şekilde çıkıyorsa milletin futbol yüzünden birbirini boğazlamasına şaşmamak lazım. bunları denetleyen yok mu acaba?
  • bizim memleketin haberlerini içeren bir internet sitesi var. basılı olarak da var mı bilmiyorum. ama umarım yoktur, çünkü ağaçlara üzülürüm.

küçük bir ilçe. bir olay olsa da haber yapsak diye bekleyenleri var.

buraya konu olmuş 3 olayı anlatacağım:

1.
    benim evliliğim.
    "hemşerilerimizden x'in kızı, y'nin torunu, z'nin yeğeni muhabirkedi dünya evine girdi." diye haber oldu.
    (boşanmam haber olmadı ama.)

2.
    marmarayın ilk günü. halk ilk defa marmaraya binecek. başbakan sürücü koltuğunda.

basın, içinde insanların (ve babamla arkadaşı ali amca diyeyim) olduğu marmarayın fotoğrafını çekiyor. fotoğrafta hasbelkader babamla ali amca da net bir şekilde gözüküyor. bu fotoğraf ulusal basında birkaç gazetede çıkıyor.

bizim yerel basına yansıyan haliyse bu fotoğraf eşliğinde;
    "hemşerilerimiz marmarayı test etti. marmarayı test eden hemşerilerimiz ulusal basına yansıdı."

3.
    kardeşim, erasmusla okuluna gelen yabancı öğrencileri bizim memleketin yakınlarındaki dağlık, yeşillik alanlara götürdü, trekking falan.

bunu haber alan ilçe basını:
    "hemşerilerimizden x'in kızı m yabancı öğrencilere şehrimizi ve ilçemizi tanıttı."