şükela:  tümü | bugün
  • özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenen gönüllü kişiler demekmiş.

edit: ilçe belediyeleri düzenli aralıklarla seminerler verip, eğitimden geçen gönüllülere görevli kartı veriyorlarmış.

bu da bilgilenebileceğiniz bir link: http://www.izmir-cevreorman.gov.tr/…sp?mid=200&l=tr
  • az önce sokakta bir ablamızı gördüm, elinde yakalama kapanıyla dolaşıyordu, indim aşağı sen hayırdır abla dedim, ben dişi kedileri toplayıp kısırlaştırıp geri getiriyorum dedi, saat 20:00 da gerçekleştiriyor bu işi, peki abla dedim bu iş için para vs.. alıyor musun? hayır dedi para almıyorum gönüllüyüm sadece, izmir bornova ya bağlı yerel hayvan koruma görevlisi hatice sevil, aradım taradım bulamadım, kedileri toplayıp başka bişeymi yapıyordu şimdi soru işareti kaldı kafamda.
  • görevli kişilerin sorumlulukları ve yapabilecekleri hakkında bilgi almak için yeşillendirilmeyi bekliyorum.
  • a) kimdir?
    özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekânlarında, bulundukları bölge ve mahallerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenen gönüllü kişilerdir.

b) kim tarafından seçilir?
    il hayvanları koruma kurulu tarafından her yıl için seçilirler.

c) kimler arasından seçilir?
    hayvan koruma dernek ve vakıflarına üye ya da bu konuda faydalı hizmetler yapmış kişiler arasından seçilirler.

d) belge taşıması gerekir mi?
    görev anında belgelerini taşımak zorundadırlar ve bu belgelerin her yıl yenilenmesi gerekir. olumsuz faaliyetleri tespit edilen kişilerin belgeleri iptal edilir.

e) görevleri nelerdir?
    bölge ve mahallerindeki, öncelikle köpekler ve kediler olmak üzere,
    *sahipsiz hayvanların bakımları,
    *aşılarının yapılması,
    *aşılı hayvanların markalanması ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması,
    *kısırlaştırılması,
    *saldırgan olanların eğitilmesi ve sahiplendirilmelerinin yapılması için yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevlerine (bkz: hayvan bakımevi) gönderilmesi
    gibi yapılan tüm faaliyetleri yerel yönetimler ile eşgüdümlü olarak yaparlar.

(bkz: hayvanları koruma kanunu madde 18)