şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran izmir
    üstteki sonuçlara bakarsak pekte zor olmayan durumdur. kılıçdaroğlu'nun inatla koltuğu bırakmayıp ben buradayım gitmiyorum demesi chp tepki oylarının artmasına ve iyi parti'ye ya da başka bir partiye kaymasıyla, akp oylarınında biraz artıp mhp ile birlikte büyükşehir belediyesine tek adayla girmeleri halinde 1-2 puan farkla kazanma ihtimali var gibi adamların.
  • aziz kocaoğlu'nun yerelden güçlü destek aldığı bilinen bir şey. aynı tahlilde iyi parti istediği kadar oy bölsün, 24 haziran seçimleri'nde ittifak halinde olan akp ve mhp oyları chp'yi geçemedi.

ayrıca iyi parti izmir'de akp ve mhp'den de oy alır önümüzdeki dönem. durum eşitlenir.
  • muharrem ince parti kurar ya da kurar ve ortak aday çıkaramazlarsa gerçekleşecek olaydır.

chp zaten bu seçimde iyi parti sebebiyle 2015'e göre fazladan 4 ilçede akp'nin gerisinde bitirdi.

-bir önceki yerel seçimde izmir'de chp'nin oyu 49.6. ama o zaman iyi parti yoktu.
    iyi parti izmir'de bu mv seçiminde %10 civarında almış ve ne kadarı yerel seçimde geri döner bilmiyorum, yarısı? karşılaştırmak lazım boş zamanda o oyu tam olarak kimden almış, %4 ü mü 5 i mi, ne kadarı chp'den.-

ayrıca parti kurarsa komple oylar ince'ye kayar gibi saçma bir argümanla gelmeyin lütfen. chp'nin tarihteki en düşük oyu %8.71, o da baykalla birlikte baraj altı kaldıklarında.

not: izmirliyim

edit: her halükarda izmir'de %4-6 arası hdp oyu kesindir yerel seçim için. tabi mv'de %10 üstü.

edit2: bir de akp, mhp ile ortak adayla giderse yerelde de, o zaman seyreyle cümbüşü.

edit3: hizmet, hizmet diye delirenlere de akıl, fikir diliyorum. istemiyorum ya akp'nin çılgın projelerini, körfez geçişini vs sini. denildiği gibi kordona 15000 kişilik cami yapabilme ihtimalini. burada kadrolaşmasını. yaşayacak son şehirler kaldı, onları da vermeyin, sonra nasıl nefes alacağız. tramvay'a biz de kızdık, günde 3 saat sövdük. ama akp alırsa izmir'in nasıl daha çok inşaat ve rant alanına çevrileceğinin farkında değil misiniz?

edit4: ayrıca izmir'in geçmişine baktığınızda çok ta chp kalesi olmadığını görürsünüz. doğru yol partisinin %27 küsür ile belediyeyi almışlığı var( shp, o yıl %26 oyla belediyeyi dyp'ye kaptırmış oylar bölündüğü için). piriştina'nın dsp ile %30'lu oylarla belediyeyi almışlığı da var. (o yıl chp %18)

(topladığınızda yaklaşık standart bir zamanda % 50, saflar sıkılaştığında %56-57 gibi bir oyu var sol sayılan partilerin izmir'de)
    diğer partiler bittiği ve akp ve chp diye kutuplaşıldığı için chp'nin yerelde %56 aldığı da oldu, ama artık başka partiler de var)
  • (bkz: why not)
  • genel seçimle yerel seçim oranları elbette karşılaştırılamaz ama adamlar kale denilen yerde %30'ları zorluyorlar. ben artık buranın kale olduğuna pek inanmıyorum. ayrıca iyi parti adı gibi iyi bir oy almış izmir'den. bunların çoğu chp'ye tepki oyları olabilir. yani aslında kaybedilmiş bir %10 oy var. yani kısacası chp oyları artık izmir'de bile erimeye başladı. adamlar fırsat bu fırsat izmir'i alıp chp'yi tam yıkmak için deli gibi asılacaklar önümüzdeki yerel seçimlere. kılıçdaroğlu'nun bir an evvel gitmesi ve yeni adaylarla çıkılması lazım seçmenin karşısına. yoksa bu filmin sonu kötü bitecek gibi.
  • kk koltukta oturduğu sürece bir izmirli olarak akpye oy vereceğim.
  • aşık olduğum şehrin benzi mum gibi ona gitmesidir.

felaketim olur, ağlarım.
  • chp nin ikdidari tek basina alma olasiligindan daha zordur.
  • eheuejeueeueeıe :d

diye güldüğüm başlık
  • yoktur; insanlar orada hdp barajı geçsin diye verdi, iyi parti güçlü gözüksün diye verdi. yerel de böyle ihtimaller olmayacak. hatırlatırım bırak mhp ile birleşmeyi en son binali bey geldi, geldiği gibi gitti.
    https://secim.haberler.com/…/izmir-secim-sonuclari/