şükela:  tümü | bugün
  • dereyi görmeden paçaları sıvamak gibi olmasın ama millet ittifakı muhalif cephede bir sinerji yarattı ve önümüzdeki seçimde saray ittifakının 300 vekili geçememesi gayet muhtemel. benim şöyle bir fikrim var: böyle bir durumda millet ittifakı ve hdp, partilerin yerel seçimlere belirledikleri bölgelerde ittifak halinde girebilmesi için gerekli yasal düzenlemeyi yapmalı.

mesela iyi parti ve chp her iki tabana da hitap edebilecek adayları buldukları seçim bölgelerinde (ilk aklıma gelen ankara ve mansur yavaş) seçimlere millet ittifakı olarak girerler. ittifak adına parti logoları yerine adayın resmi olur. bu şartlarda kaybedilen birçok büyük şehri almak işten bile değil.

adaylar ve teşkilatlar "küçük olsun. benim olsun." mantığıyla buna yanaşmayabilir. o yüzden meclis seçimi sonuçları belli olur olmaz partiler üzerinde bu konuda bir baskı oluşturulmalı.
  • duyun bu sesi genel başkanlar!
  • yerel seçimde ittifak cumhur ittifakı için rantı kaybetmemek demektir. çünkü belediyeler paranın asıl kaynağıdır. siz cb gibi örtülü ödenekten gömemeyeceğiniz için musluğun ağzı belediyelerdedir. zira oradan istediğiniz gibi yandaşa ihale, kendi arsanızdan yol geçirme tarzı eylemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
    bahçeli de bu fırsatı kaçırmamak adına teklifi yapmıştır. peki bahçeli istanbul ve ankara gibi büyükşehirlerde niye akp ile beraber girme teklifi eder? burada takas sistemi çalışır. büyükşehirin büyük cüzdanını sana bırakıyorum ama anadoluda ben de istediğim gibi at koşturayım diyor. nasıl mı? yozgatta güçlenen bir muhalefet olamazsa ne olur? ülkücülerin mafya kesildiği şehirlerlerdeki, en basitinden, mahalle baskısını tahmin edebilirsiniz. zaten güneydoğuyu alabilecek güçleri olmadığından herkes kendi mafya-şehir örgütlenmesini yapsın, akpye de en sevdiği şeyi, parayı, verelim. bahçeli geleceğe yatırım yapıyor. çünkü cbye güvenmiyor. aslında cbye güvenin diplere düştüğü bir dönemde olduğumuzdan, akpnin istanbul ve özellikle ankarayı büyükşehir bazında kaybetmesi demek, akp için mağlubiyet demektir. akp de demirel kitlesiyle raks ettiği için, ilk mağlubiyette dağılacak bir kitleye sahip olması bunu kabul ettirecek gibi görünüyor.

alternatifi ne olur? yerel seçimler için chp ve hdpnin birlikte çalışmasını söyleyebilirsiniz fakat böyle bir şey doğal olarak oluyor. açık açık söylemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. alternatif olarak; karşı ittifak kurma yerine belli bölgelerde, örneğin kadıköy ve bakırköy gibi, seçime bir partinin katılmaması. bu mümkün mü bilmiyorum. yani akp-mhp seçmenini seçeneksiz bırakıyorsa, ve sen chp-hdp ittifakını korkudan yapamıyorsan, bu güzel ve gerçekçi bir tercih olacaktır.

(bkz: görünen köy kılavuz istemez)
    (bkz: stepne)
    (bkz: benim kemalim yapmaz)