*

şükela:  tümü | bugün
 • bulabildiğim en güncel kaynakla desteklediğim ama ortalama araştırmaların genelde 2013'lere dayandığı durum. yerli tohum kullanan çiftçiye destek verilmiyor. yerli tohum kullandığı için, ata tohumları sattığı için cezalandırılanlar da var... bombelere gel, yeni türkiyeden öpüyoruz. eskiden neydi öyle hem üret hem sat, şimdi var mı böyle eziyet? alıyosun tohumunu mis gibi, hormonunu basıyosun zaten kendinden gdolu ve ithal. ben hep 50 liralık tohum aldığım için...

  http://tarim.com.tr/…/35517/yerli-tohumun-sonu.aspx
 • maalesef çok daha eskilere dayanan uygulama. şu an tükettiğimiz bir çok ürün israil menşeli epter tohumlardan üretilmiştir.

  eeeey israil... sıkıyorsa tabi.
 • yerli ve milli iktidara uygun uygulama.
 • 8 kasım 2006'da resmi gazetede yayınlanmış 5553 sayılı "tohumculuk kanunu"nun 43 maddesinin hepsini okuyun. ben okudum ve yerli tohumun yasaklandığını gösteren herhangi bir maddeye rastlamadım. bu, sadece bilgi kirliliğidir.
 • yıllar önce israil'in hibrit tohumlarını ucuza (yamulmuyorsam bedavaya da olabilir) satıp önce bunları ektirdiler. tabi bu tohumların sorunu bir kez ektikten sonra tekrar normal tohuma geçmek için toprağı iki sene bekletmek gerekmesidir. hangi köylü, hangi çiftçinin böyle bir lüksü var ki?
  tohum fiyatını direkt etkileyen dolar arttıkça arttı peki bunun çiftçiye dönüşü ne oldu?
  aklı başında tüm hükümetler kendi kaynaklarını güçlendirmek, desteklemek gibi politikalar güderken biz nedense hep kendi ayağımıza sıkıyoruz. tarım toprağı zaten toprağın üzerindeki 1-2 metrelik kısımdır, 1. dereceden sit alanı olmalıdır, biz gidiyoruz bina yapıyoruz üzerine. bina yaptığın tarım toprağını geri tarım toprağına dönüştüremezsin -ya da teknoloji geliştir belki zar zor döner. türkiye'nin en iyi okullarından birinde şehir bölge planlama dönem projesini gidip sit alanı üzerine yaptırıyorlar, itiraz ettiğinde de kulaklar sağır. sanki orası orman, tarım arazisi, doğal kaynak değil muamelesi yapmanız bekleniyor.
  dünyanın en verimli topraklarının bir kısmında oturuyorduk, yanlış sulama ve plansız yapılanma ile çöl ettik. buğdayı bile ithal eder duruma geldik. gidin bir markete mercimek, pirinç, bulgur, nohut bakın bakalım kaç tanesi yerli? mercimek dünyanın 3. büyük gdo üreticisi kanada'dan geliyor. insaf yahu!

  https://odatv.com/…e-yapmak-istiyor-0904171200.html
 • ümmetçiler nerede gavur israil diye dolanıyordunuz sevdiginiz müslüman dediginiz akp size gavur tohumu yediriyor sesiniz neden çıkmıyor? kendi tohumunu üretmekten acizsin duble yol neyine?