şükela:  tümü | bugün
  • tarihin en eski geyiklerinden biri. çeşitli ortamlarda illa aklı evvel birisi çıkıp sorar bunu. soran kişinin amacı her zaman "uzaya düşeriz" yanıtı verenle dalga geçmektir. zaman zaman bu yanıtı veren de çıkar hani. oysa bu soruda beni en çok meraklandıran şey şudur: şimdi öyle bir alet var ki gittikçe gittik ve dünyanın merkezine kadar ulaştık. buraya kadar ki yolculuğumuz hep aşağı doğru iniyor hissi ile geçmişti. dünyanın merkezinden öbür tarafa doğru olan yolculuksa yukarı doğru tırmanıyormuş hissi doğurması gerekirken acaba bu his o an algılanabilir mi?
  • karadeniz'in türkiye'nin üstünde olmasına karşın türkiye'nin üzerine dökülmemesi gibi merak uyandıran bir konudur, bilim bazen yetersiz kalıyor.
  • cevap vermek istemediğim soru. ondan sonra vay ağzım bozukmuş, efendime söyleyeyim küfür ediyomuşum. herkesin aklına geleni ilk ben yazınca küfürbaz oluyorum amk, oh ne ala memleket.
  • ara vererek kazarsak da cevabı değişmeyecek sorudur
  • cevabı hangi açıyla kazdığımıza göre değişecek soru.
  • bu geyigi amerikalılar çok yapar diye düşünürdüm ama neden biz de yapmayalım... dedigim soru. (bkz: oldu mu şimdi)

çözüm için gerçek koşulları bir kenara bırakınca (binlerce kilometre kazı yapabilmek, 6000 dereceyi (c) bulan sıcaklık, sıvı nikel-demir alaşımının içinde yüzerek ilerlemek, olağan dışı kütle çekim kuvveti ve manyetik alan vs) şöyle bir yerden çıkıyoruz:

avustralya ve güney amerika kıtası arasında

nerden kazsam nereden çıkarım diye merak ediyorsanız: http://www.ubasics.com/dighole/

spoiler: amerika'dan kazınca çin'den çıkmıyorsunuz.
  • - yeri hic durmadan kazarsak sonunda nereden cikariz?

+ ananin amindan panpa.
  • 2003 yapımı "the core" filminin ana teması.

http://www.imdb.com/title/tt0298814/

"the only way to save earth from catastrophe is to drill down to the core and set it spinning again."
  • bu çılgın projenin sonlandırılacağı yer tam olarak yeni zellanda'nın doğusu ve 5 meridyen yanı oluryo. kısacası pasifik okyanusunun güney kısımları. bu kısım aynı zamanda pasifik ile südliçher okyanusu dedikleri kısmın tam olarak kuzeyinde kalmakta. antartika ile arasında da az bi şe kalmış oluyor zati.

(bkz: hesaplayan adam vs ölçen adam)