şükela:  tümü | bugün
  • gelenek/anane genel anlamiyla guzeldir. mantikli, hos ve zarif oldugunda. abuklastiginda kantarun şirazesi kaciyor. onlarcasi var bizde;

- festival niteliginde olan! gelin alma olayi
    - gerdege girecek damadi "depiklemek"
    - damada icirilen tuzlu kahve ( adamin biri olmustu bu kahveden)

daha neler neler...
  • başlık parasıyla kız satmak, üstelik dedesi yaşındaki adamların 38.karısı olması için. bu türk geleneği midir değil midir bilmem lakin bu coğrafyada olması yeterli bir sebeptir.

ikincisi kanlı çarşaf olayı azalsa da bunun yerine küçük bir örtü ile halletmeye başlamaları. buna olan öfkemi anlatacak kadar küfür bilgim yok.

üçüncüsü evlenilen hafta hatta sabahı kaynana, erkeğin tüm sülalesini gezme olayı. aceleniz ne? kaçıyorlar mı? inanır mısınız hala daha var. kuzenim kütahyanın küçük bir köyünde evlendi. sabah 8de kahvaltıya gitti, erkekler evden gittikten sonra kaynana arkadaşlarını çağırdı gelin tanıtma merasimi adı altında "hizmet " ettirdi. neden? bakın eve yeni aldık, hizmetçimiz olur kendisi mi?

dördüncüsü kırmızı kuşak.

beşincisi erkek çocuk doğurdunca şehzade doğurmuş gibi davranan anneler.

türklerde kadınlar oba yönetebilir, devlet başında söz hakkı olurdan insan dışı varlık muamelesini ne ara görmeye başladı bilmiyorum ama hepsi yerin dibine girse inanılmaz muhteşem olur.

edit:farkettim de hepsi düğün, evlilik üzerine. yakında düğünüm var diye mi bilmiyorum.
  • gelinin beline bağlanan kırmızı kurdele. tam bir geri kafalılık göstergesi.
  • silahlı kutlamalar
  • (bkz: ankara oyun havaları)

not: ankaralıyım.
  • gelinin beline kırmızı kurdele bağlamak, taksan nolacak takmasan nolacak zaten evleniyor adam kabul etmiş.
  • siyasette iş hayatında, sporda her yerde her devir tek adamcılık
  • kız isteme merasimindeki (bkz: tuzlu kahve)
    ınsan sevdiğine neden tadı berbat bir şey içirir ki
  • bütün yörelerin leş oyun havaları.
    halay denen iğrenç oyunu söylemek bile istemiyorum halay oynarken zevk alan insan gerizekalıdır.
  • düğün denilen saçmalık. tahminimce bu sıralar yeni doğmuş olan kuşak ileride hiç düğün yapmayacak. akrabalık ilişkileri gün geçtikçe zayıflıyor, kimse kimseye altın takmaz hale geldi.