1. edinmesi sadece 3 dakika süren belge. bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü'ne uğrayıp istediğiniz adette alabiliyorsunuz. hem de ücretsiz. muhtarlıkların neden 3,50 tl istediklerine anlam vermek zor.
  2. sanki gizli devlet sırrı yazılı üstünde. memlekette tc kimlik no'su fellik fellik kullanılabiliyorken nasıl oluyor da başka bir şehirden edinmesi bu kadar zor oluyor bu belgeyi anlamıyorum. kaydım yokmuş. ben öğrenciyim arkadaşım her gittiğim yere nüfus kaydımı mı taşıyacam başka işim yokmuş gibi? madem tc kimlik no adı altında bi "kolaylık" var artık, neden ben bi belge için saatlerce uğraşayım da bilmemnerelerden getirtmek zorunda kalayım? tc kimlik no ile hepimiz fişlenmedik mi? bari bileklere bi barkod yapalım diyorum ben, dokunmatik ekranlı falan böyle makinalar koyalım sokaklara. okutalım barkodu sonra seçeriz şu belge, efendime söyleyeyim şu hastanede saat 2'ye randevu falan diye işler iyice kolaylaşsın. sonra gelsin bilek kesmeler.

ne yazdım ulan iki dakikada, ama çok sinirlendim yapacak bi şey yok.
  3. muhtardan ikametgah belgesi almak zorunda kalmayış. gidiyorsun, bağlı bulunduğun nüfus müdürlüğünde 2 dakikada alıyorsun. hem muhtara 5 lira vermiyorsun, hem de muhtarın o karanlık ve tozlu evrak kokan ofisini görmemiş oluyorsun.

yerleşim yeri belgesi hakkında bilgi verin