şükela:  tümü | bugün
  • az önce annemlere salık verdiğim durum. açın google maps'i adam akıllı bakalım dedim. maps'e girmeden facebook'u açtım. türkiye'de mühendislik okuyup içler acısı bir halde beyaz yakalılık görevini icra eden bir arkadaşım vardı, son 1 yıldır avustralya'da yaşıyor, garson olarak hayatını sürdürüyor. biliyorum dönmek aklının ucunda yok, hatta deseler ki seni vatandaş yapıcaz ama türkiyeye bir daha gidemezsin, aileni arkadaşlarını bir daha görmeyeceksin, umrunda olursa şerefsizim. her neyse baktım durum güncellemesi yapmış. arabasını 2 dakikalık iş için uygun olmayan bir yere koyduğunu hemen ceza yazdıklarını filan yazmış. bir de baya sıcakmış hava. onun dışında huzur sıçıyormuş. yaz dedim anne, bir avustralya.

    geçenlerde kanada nitelikli göçmen alacak demişlerdi, yaz onu da ikinci sıraya. yine yakın zamanda irlanda'ya yerleşen arkadaşlarım oldu. ülke gündemi içme sularının lezzeti imiş. yanlış anlamayın çeşmeden su içiliyor ama tadı azcık yavanmış, ne yapabilirizi tartışıyorlar. yaz, üç irlanda. yarından tezi yok araştırmalara başlıyorum. eğer işe yararsa bu entry editlenecek.

    p.s : en kötü norveç'in kuzeyindeki adalar olur heralde di mi lan?
  • bir bilgisayar muhendisi olarak aktif bir sekilde yaptigim eylem. suan kanada ve avustralya en guzel opsiyonlar gibi duruyor. maaslari abd kadar tatmin edici olmasa da turkiye'ye bin basar. ancak aldigim ilk izlenimlere gore minimum 3-5 yil tecrubeli olmak gerekiyor.

    kalifiye insanlarin beyin gocu icin bir tutoriala ihtiyaclari var. varsa bilen, beri gelsin.
  • almanya ve doğu avrupa ülkelerini düşünüyorum. oralara göç edenler varsa yeşillendirsin.