şükela:  tümü | bugün
 • 1998'den beri böyle bir şey yok. eskiden varmış yani. şimdilik olmayan, yakın gelecekte tekrar üretilmesi elzem olandır. sanırım üretilecek de.
  konunun devamı -şimdilik- şu başlık altında, bekleriz efendim; (bkz: aşı üretemeyip dışa bağımlı olmak)
  umalım ki yakında güzel haberler ile süsleriz bu başlığı.

  aşı üretmek çok zor bir teknoloji değil; buyurun tarihten bir yaprak; “1920, veba salgını sürmektedir, mustafa hilmi bey gedikpaşa hamamı'nda boza şişeleri içinde veba aşısı üretir." ref: ttb aşı üretimi artık merdiven altı tekstil atölyeleri şeklinde olmuyor, çok sıkı kurallara tabi, özensiz yapılması facialara yol açabilir.
  aşı gibi stratejik bir ürünün tamamen ithalata bağlı olması, salgın filminde tasvir edilen gibi bir felaket durumunda gerekli hızlı refleksleri göstermek kabiliyetinin olmaması demek. gerçek bir salgında sıranın size gelmesini beklersiniz demek. üreticiler kendi uluslarının ihtiyacını karşıladıktan sonra dönüp size "mal" gönderir. o sürede ölürsünüz.
  yerli aşımız olmamasının gerekçeleri nelerdir? çok söz edilebilir bu konuda ama özeti şu; siyasilerin ve milliyetçilerin nutuklarına aldanmayın, kıçı kırık bir üçüncü dünya ülkesiyiz işte. "dünyada kendi aşısını üreten macaristan, sırbistan, hırvatistan, hindistan, pakistan, küba, endonezya, tayland gibi ülkelere bakıldığında, türkiye’nin içinde bulunduğu durum daha net anlaşılıyor." ref
 • beyaz adamın bütün tacizlerine rağmen uzun yıllar pişmeye devam etmiş,sonrasında pişirenleri giderek azalmış, 2007 yılında abd vatandaşlığından çekildiklerini ve kendi devletlerini kuracaklarını ilan eden lakota siyuları tarafından ateşine odun atılmaya çalışılmış -ama başarılamamış- aş.
 • ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana çok sayıda yerli aşı üretilebilmekteyken daha sonra refik saydam hıfzıssıhha enstitüsü kapatılmıştır. bu kurumun yeniden açılarak devlet bünyesinde yerli aşı üretim kapasitesi oluşturulması biyolojik risklere karşı ülkenin güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.
 • yerli aşıdaki 2020 sonu itibariyle son gelişmelerin ufak bir özeti var, merak edenler için işte link.
 • (bkz: doktor orkun)
 • her an bakara makaraya bağlanabilecek aşı.

  vaccination -> vacca = bakara
 • ercüment ovalı'nın bulduğu ama henüz piyasaya sürülmemiş aşı. adam kendinde uygulamış sonuç almış ama devlet izin vermiyormuş
 • nisan. yok eylül. tamam aralık. ya arkadaş nerde bu aşı? aşı nerede ?
  diyarbakır’daki doktorun dediği gibi öle öle bağışıklık kazanıcaz, aşı getirtemiyoruz, yerli aşıyı üretemiyoruz.
  kalan sağlar bizimdir !!
 • yerli koronavirus aşısında durumu ercüment ovalı şurada anlatmış:
  https://www.youtube.com/…atch?v=emdwueq76s4&t=3929s
  anladığım kadarıyla 15 veya 17 yerli aşı projesi var. bunlardan 5'i faz çalışması aşamasına gelmiş. ancak hükümetin aşı projeleri için ayırdığı bütçe sanırım proje başına 1 milyon tl. tek bir aşı için bile faz çalışmalarının maliyeti ise milyon dolarlar mertebesinde. hükümet 5 projeden hangisine para ayıracak veya herhangi birine para ayıracak mı? yani bizim aşı adaylarımız var. diyanete 2021 yılında verecek 1,7 milyar dolarımız filan da var, o konuda sıkıntı yok. aşı faz çalışmalarına verecek birkaç on milyon dolarımız yok. (hadi 5 aşı için 100 küsur milyon dolar olsun, o da yok.) evet, ben böyle anladım.

  düzeltme: tübitak'ın deskteklediği aşı ve ilaç dahil 17 proje var.