şükela:  tümü | bugün
 • akıllı bir slogandır,
  senaryo yazarlarından çıkmıştır.
  bu yüzden,
  fazlasını da bekliyoruz.

  yakışır...
 • yerli dizilerin yersiz uzunluğuyla ilgili senaryo yazarlarının yapacakları eylemin gayet yerinde sloganıdır.

  "
  dizi setleri duruyor, çalışanlar protesto ediyor!
  “yerli dizi yersiz uzun!”
  24 aralık saat 18.00’de senaryo yazarları kalem bırakacak, yönetmenler stop diyecek, setler duracak ve şalterler inecek. tüm sektör çalışanları servislere binip bu defa taksim meydanı’na akm’nin önüne gelecek. saat 19.00’da sinema emekçileri sendikası sinesen’in de katılımıyla dizi sürelerine dur demek için toplanacaklar.
  “yerli dizi yersiz uzun!” sloganıyla yola çıkan senaryo yazarları derneği sender, ikinci eyleminde tüm sektör çalışanlarıyla birlikte ilgililere çağrı yapacak ve insanlık dışı çalışma koşullarını yaratan, dünya standartlarını hiçe sayarak kaliteyi düşüren dizi sürelerini 45 dakikaya indirme taleplerini tekrarlayacaklar.
  24 aralık 2008’de gecenin geç saatlerine kadar süren bir setin ardından evlerine giderken trafik kazası geçirip hayatlarını kaybeden meşlektaşları zehra sezgin ve tülay ergildi’yi de anarak, setlerde hastalıklara, kazalara, ölümlere varan insanlık dışı çalışma koşullarını protesto edecekler.
  yayında olan birçok dizinin yönetmenleri, senaryo yazarları, oyuncuları, müzisyenleri ve ekiplerinin katılacağı eylemi mehmet ali alabora sunacak, dizi müziklerinden oluşan bir konser yapılacak.
  eylemi gerçekleştiren sektör çalışanları seyircilerini de destek vermeye çağırıyor.
  24 aralık’ta akm’nin önünde buluşalım ve dünya standartlarında süreler, insanca çalışma koşulları için elele verelim.
  sender
  senaryo yazarları derneği
  not: gold film, avşar film, mint prodüksiyon, asis yapım, tim’s production, tmc, most production, bkm film eylemi desteklediklerini açıkladılar. seti olan yapımcılar çalışanlarını servisleriyle akm’ye gönderecekler.
  "
  kaynak
 • yersiz uzun yerli dizilerle ilgili çok yerli yerinde bir slogandır. 24 aralık'taki eylemin; sektör içindeki senaristlerin, yönetmenlerin ve her türlü set çalışanlarının birlikte hareket edecekleri geniş katılımlı bir eylem olacak olması, kanalların 90 dakika inadıyla kangren olmuş set içi çalışma koşulları adına umut vericidir.
 • her 24 aralık'ta kurulup, her 25 aralık'ta unutulacak cümledir.

  eyleme gelince, 2008'de gitti onlar, onların gitmesini mi beklediniz bu çalışma şartlarını eleştirmek için? daha önce aklınıza gelseydi de saçma bir kamyon kazasında - cinayet diyorum ben gerçi - yok olmasalardı keşke. tabi buna da şükür öyle değil mi?

  elbette desteklenecek, elbette birçok insan toplanacak orda. değişen bir şey olmayacak ama. stop diyen setler ertesi gün daha fazla çalışacak, kaybettikleri (!) zamanda çekemedikleri sayfaları yetiştirebilmek için. isyan edenler o topluluk içinde isyan edebildikleri kadar isyan edecekler, oraya gelmek isteyen herkes gidemeyecek mesela, çünkü kendi yapımcıları bu eyleme katılmayı, yarım gün de olsa çekimi ertelemeyi göze alamayacak.

  kutluyorum yine de, az çok ses çıkarabildikleri için, tülay için, zehra için. vicdanlar ne güzel rahatlıyor değil mi?

  yerli dizi yersiz uzun evet. keşke birilerinin ömrü kısalmadan önce kısaltılabilseydi.
 • patron ve çalışanlarının aynı amaç için katıldığı ender birlikteliklerden de biriydi...
 • (bkz: yerli muz)
 • bu konu hakkında ilk beyanı lale mansur'un bir röportajında okuduğum ve ondan çıktığını düşündüğüm bir fikirdir, slogandır. lakin ki değilmiş senaryo yazarlarından çıkmış bence kesin lale mansur'la aynı ortamda konuşan kişilerdir bunlar.

  (bkz: kadınım)